Trening obwodowy – efekty treningu, zalety ćwiczeń

Czym jest trening obwodowy? Jest to forma ćwiczeń skierowanych do osób, którym zależy na osiągnięciu szybkich efektów. Trening obwodowy to zróżnicowane ćwiczenia, które są dostosowane nie tylko do indywidualnych potrzeb osoby ćwiczącej, ale także do jej możliwości fizycznych. Według trenerów tego rodzaju trening jest jednym z najbardziej efektywniejszych. Czy trening obwodowy jest dla wszystkich? Z jakich powodów jest tak skuteczny?

Trening obwodowy – efekty treningu

Wybierając trening obwodowy możliwe jest zrealizowanie trzech celów, przede wszystkim rozwijane są wszystkie grupy mięśni, tempo spalania kalorii jest bardzo szybkie, zwiększa się również wytrzymałość całego organizmu.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Czym różni się trening obwodowy od tradycyjnego treningu na siłowni? Znaczącą różnicą jest intensywność. W przypadku treningu obwodowego trenujący musi wykonać serię ćwiczeń, które wpływają na pracę innej partii mięśni. Seria powinna trwać do 40 minut, aby osiągnąć szybkie efekty treningu obwodowego należy ćwiczyć do 4 razy w tygodniu.

Trenerzy zalecają trening obwodowy, ponieważ zestawy ćwiczeń można dopasować do indywidualnych preferencji osoby ćwiczącej. Rodzaj ćwiczeń w treningu obwodowym można wybrać samemu, co zagwarantuje efektywność każdego wykonywanego obwodu. Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z ćwiczeniami obwodowymi to w pierwszym tygodniu należy wykonywać tylko jeden obwód, zwiększając liczbę systematycznie z każdym kolejnym tygodniem.

Trenując na siłowni czy w klubach fitness trening obwodowy może być urozmaicany dla przykładu możemy zmieniać rodzaj wykonywanych ćwiczeń, jeśli trenujemy mięśnie nóg to zamiast przysiadów mogą być wykroki. Siłownia daje również możliwość skorzystania ze sprzętu do ćwiczeń, dlatego w kolejnych tygodniach można dodać do obwodu ćwiczenia z obciążeniem, przykładowo hantle.

Efektywność treningu obwodowego będzie zwiększona, jeżeli zostanie połączony z właściwie zbilansowaną dietą. Jadłospis osoby ćwiczącej powinien być bogaty nie tylko w zestaw witamin, ale też białko i błonnik. Ważne jest też systematyczne nawadnianie organizmu. Dieta sportowców to owoce, warzywa, nabiał w każdej postaci, a także ryby. Z diety trzeba wyeliminować cukry i potrawy wysokokaloryczne.

Trening obwodowy – zalety ćwiczeń

Trening obwodowy to połączenie elementów treningu siłowego z elementami treningu kardio, co gwarantuje wiele korzyści dla całego organizmu. Zalety treningu obwodowego to między innymi szybsza redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej, wyrobienie masy mięśniowej. Dla zwiększenia efektywności treningu obwodowego nie należy robić przerw pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami, warto też zminimalizować czas odpoczynku.

5 popularnych przekąsek po treningu, które tuczą

Kiedy po ciężkim treningu przychodzi czas na regeneracyjny posiłek, warto upewnić się, że sięgamy po coś, co sprawi, że nasz trud włożony w pracę nad sobą...

Trening obwodowy w połączeniu z właściwą dietą dla sportowców, a także systematycznym nawadnianiem organizmu gwarantuje nie tylko rzeźbę masy mięśniowej czy likwidację zbędnych kalorii. Przy regularnych ćwiczeniach obwodowych przeciwdziała osteoporozie, spowalnia procesy starzenia się, ponieważ podnosi nie tylko odporność organizmu, ale też jego wytrzymałość.

Magdalena Wawszczak, 7 miesięcy temu

Siłownia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Siłownia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Siłownia
Siłownia

Ćwiczenie z wykorzystaniem ławki do ćwiczeń (WIDEO)

Ćwiczenie z wykorzystaniem ławki do ćwiczeń (WIDEO) Odtwórz wideo

Jest wiele dostępnych ćwiczeń, do których można wykorzystać ławeczkę. Przedstawiamy propozycje na wzmocnienie mięśni prostych brzucha. Są one odpowiedzialne za kształtowanie naszej sylwetki. Im mamy je mocniejsze, tym ładniejsza będzie ta część naszego...

Siłownia

Kulturystyka

Kulturystyka to kształtowanie ciała przez ćwiczenia fizyczne. Zwykle wykonywane są one na siłowni. Ćwiczenia na siłowni z pozoru wydają się łatwym (...) lub chcemy trenować samodzielnie, warto wcześniej zapoznać się...

Siłownia

Zagrożenia na siłowni

Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy (...)  czy zmęczenie, a o poważniejsze przypadłości. Jak się okazuje, w siłowniach...

Siłownia

Motylek do ćwiczeń

się mocniejsze i silniejsze, a ciało zyskuje jędrność. Możemy wykonywać ćwiczenia na siłowni, gdzie mamy dostęp do wyspecjalizowanego sprzętu