Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy spodziewać się kilku standardowych pytań. Niektórzy pracodawcy lubią zaskakiwać kandydata na stanowisko czymś nietypowym, ale większość trzyma się sprawdzonego kanonu. Dla osób szukających pracy jest to dość wygodne, ponieważ mogą dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Często mimo dobrych chęci, popełniają jednak podstawowe błędy. Jakich pytań się spodziewać i jakich odpowiedzi warto udzielić podczas rozmowy o pracę? Jakie pytania rekrutacyjne sprawiają kandydatom najwięcej problemów? Jak negocjować warunki zatrudnienia? Jak się przygotować na rozmowę kwalifikacyjną?

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Przykłady trudnych pytań podczas interview

Warto sobie uświadomić, że podczas rozmowy o pracę nie ma łatwych pytań. Każde może być polem minowym, dlatego konieczne jest uprzednie zastanowienie się nad dobrymi odpowiedziami. Poza tym, osoba rekrutująca może drążyć temat i dopytywać, dostrzegając drobne rozbieżności w odpowiedziach kandydata. Oto najczęściej padające pytania i polecenia:

 • „Proszę powiedzieć coś o sobie” – to, co twój rozmówca chce usłyszeć, dotyczy twoich umiejętności i doświadczeń zawodowych, które przydadzą ci się w pracy. Pracodawcę nie interesuje, że dobrze gotujesz, chyba że szukasz pracy jako kucharz.
 • „Dlaczego odszedł pan z poprzedniej pracy?” – twój przełożony chce wiedzieć, czy były z tobą jakieś problemy na wcześniejszych stanowiskach. Dobra odpowiedź na takie pytanie będzie przedstawiała ciebie jako osobę, która nawet z trudnych doświadczeń potrafi wyciągnąć wnioski na przyszłość. Możesz powiedzieć: „To było ciężkie doświadczenie, ale wiele mnie nauczyło”.
 • „Dlaczego chce pan u nas pracować?” – bądź konkretny i nie mów, że po prostu znalazłeś ogłoszenie w gazecie. Przygotuj się do tego pytania i zastanów się, co możesz wnieść do danej firmy.
 • „Czy ma pan jakieś pytania?” – większość osób odpowiada, że nie i jest to dużym błędem. Taka odpowiedź pokazuje brak większego zainteresowania daną pracą i pasywność potencjalnego pracownika podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Inne przykłady pytań mogą brzmieć następująco:

 • Czego nauczył się pan w poprzedniej pracy, co mogłoby być przydatne w pracy w naszej firmie?
 • Co uznaje pan za swoją porażkę i dlaczego?
 • Jaki jest pana największy sukces zawodowy?
 • Jaki rodzaj pracy pan preferuje – indywidualny czy grupowy?

Poza tym mogą paść pytania dotyczące negocjacji płacowych. Często rekruterzy wprowadzają szereg testów osobowości, zadań na kreatywność, zadają pytania w języku angielskim, wykorzystują gry symulacyjne albo sprawdzają kompetencje poznawcze i umiejętności obsługi komputera.

Pytania o wady charakteru

Dla wielu osób najtrudniejsze jest pytanie o ich słabości. Jak na nie odpowiedzieć, aby nie stracić w oczach potencjalnego pracodawcy? Wybierz taką cechę, nad którą pracujesz lub która nie będzie wpływała negatywnie na twoją pracę. Możesz powiedzieć: „Czasami skupiam się na ogóle i nie dostrzegam wszystkich szczegółów, ale zawsze staram się mieć w swojej drużynie kogoś, kto myśli inaczej niż ja i widzi każdy drobiazg”.

Rozmowa kwalifikacyjna przypomina egzamin. Pamiętaj, że nie na każde pytanie można się przygotować i nie ma dwóch takich samych rozmów o pracę. Jednak jeśli poświęcisz trochę czasu i przemyślisz swoje odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania rekrutacyjne, na pewno poczujesz się pewniej i zwiększysz swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kariera
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

brak sensu

~blondie333 • ostatni post 6 godzin temu

1
Artykuły Kariera
Kariera

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

Interview to kulminacyjny punkt rekrutacji, do którego należy się bardzo dokładnie przygotować. Brak przygotowanej uprzednio strategii odpowiedzi na trudne pytania może być jedyną przyczyną porażki.

Kariera

Mobbing w miejscu pracy

Mobbing w miejscu pracy

Mobbing może objawiać się całkowitą ignorancją pracownika lub psychicznym nękaniem, nastraszaniem, wydawaniem poleceń nieadekwatnych do jego możliwości.

Kariera

Seks za awans (WIDEO)

Seks za awans (WIDEO) Odtwórz wideo

Niektóre osoby wykorzystują swoją seksualność do tego, aby osiągnąć jakieś dobra - na przykład awans czy podwyżkę. Co ciekawe, seks w zamian za awans zdarza się zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. O seksie za awans szczegółowo opowiada Arkadiusz Bilejczyk,...

Kariera

Rozmowa z nowym pracodawcą

Rozmowa z nowym pracodawcą

Błędy rekrutacyjne zdarzają się każdemu. Najczęstszymi są nieodpowiedni strój i brak merytorycznego przygotowania.

Kariera

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Relaks Weź prysznic, pójdź na spacer lub przejedź się rowerem. Badania neurologiczne wykazały, że mózg często potrzebuje zupełnie oderwać się od problemu, aby znaleźć rozwiązanie. Może się więc okazać, że wykrzykniesz „Eureka!" dopiero po chwilowej przerwie. Praktyka...

Kariera

Trudni współpracownicy

profesjonalizm w pracy? Jak nie pozwolić innym, by nasza kariera zawodowa obróciła się wniwecz? Rodzaje toksycznych współpracowników Ogólnie rzecz biorąc

Kariera

Syndrom ocalonego

Syndrom ocalonego

Zwolnienie z pracy to stresujący czas nie tylko dla osoby, która straciła zatrudnienie, ale i dla tych, którzy zachowali stanowiska pracownicze. W takiej sytuacji wiele osób zaczyna zastanawiać się, dlaczego udało się im zachować posadę i czy nie są następni...

Kariera

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

specyfiki pracy czy możliwych ścieżek kariery. Chodzi nie tylko o zdobycie informacji o firmie, ale też o udowodnienie pracodawcy, że rekrutowanemu zależy

Kariera

Pytania do pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj kojarzona jest z pytaniami kierowanymi przez pracodawcę do kandydata na określone stanowisko. Jednak podczas rozmowy o pracę kandydat także może zadawać pytania. W trakcie przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, warto...

Kariera

Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy, leczenie

Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy, leczenie

Wypalenie zawodowe może pojawić się w każdej grupie zawodowej. Jednak przeprowadzone badania dowodzą, że problem ten dotyczy głównie zawodów, w których występuje częsty i bliski kontakt z innymi ludźmi: pielęgniarki, pracownicy ratownictwa i hospicjów,...