Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy spodziewać się kilku standardowych pytań. Niektórzy pracodawcy lubią zaskakiwać kandydata na stanowisko czymś nietypowym, ale większość trzyma się sprawdzonego kanonu. Dla osób szukających pracy jest to dość wygodne, ponieważ mogą dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Często mimo dobrych chęci, popełniają jednak podstawowe błędy. Jakich pytań się spodziewać i jakich odpowiedzi warto udzielić podczas rozmowy o pracę? Jakie pytania rekrutacyjne sprawiają kandydatom najwięcej problemów? Jak negocjować warunki zatrudnienia? Jak się przygotować na rozmowę kwalifikacyjną?

1. Przykłady trudnych pytań podczas interview

Warto sobie uświadomić, że podczas rozmowy o pracę nie ma łatwych pytań. Każde może być polem minowym, dlatego konieczne jest uprzednie zastanowienie się nad dobrymi odpowiedziami. Poza tym, osoba rekrutująca może drążyć temat i dopytywać, dostrzegając drobne rozbieżności w odpowiedziach kandydata. Oto najczęściej padające pytania i polecenia:

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

 • „Proszę powiedzieć coś o sobie” – to, co twój rozmówca chce usłyszeć, dotyczy twoich umiejętności i doświadczeń zawodowych, które przydadzą ci się w pracy. Pracodawcę nie interesuje, że dobrze gotujesz, chyba że szukasz pracy jako kucharz.
 • „Dlaczego odszedł pan z poprzedniej pracy?” – twój przełożony chce wiedzieć, czy były z tobą jakieś problemy na wcześniejszych stanowiskach. Dobra odpowiedź na takie pytanie będzie przedstawiała ciebie jako osobę, która nawet z trudnych doświadczeń potrafi wyciągnąć wnioski na przyszłość. Możesz powiedzieć: „To było ciężkie doświadczenie, ale wiele mnie nauczyło”.
 • „Dlaczego chce pan u nas pracować?” – bądź konkretny i nie mów, że po prostu znalazłeś ogłoszenie w gazecie. Przygotuj się do tego pytania i zastanów się, co możesz wnieść do danej firmy.
 • „Czy ma pan jakieś pytania?” – większość osób odpowiada, że nie i jest to dużym błędem. Taka odpowiedź pokazuje brak większego zainteresowania daną pracą i pasywność potencjalnego pracownika podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Inne przykłady pytań mogą brzmieć następująco:

 • Czego nauczył się pan w poprzedniej pracy, co mogłoby być przydatne w pracy w naszej firmie?
 • Co uznaje pan za swoją porażkę i dlaczego?
 • Jaki jest pana największy sukces zawodowy?
 • Jaki rodzaj pracy pan preferuje – indywidualny czy grupowy?

Poza tym mogą paść pytania dotyczące negocjacji płacowych. Często rekruterzy wprowadzają szereg testów osobowości, zadań na kreatywność, zadają pytania w języku angielskim, wykorzystują gry symulacyjne albo sprawdzają kompetencje poznawcze i umiejętności obsługi komputera.

2. Pytania o wady charakteru

Dla wielu osób najtrudniejsze jest pytanie o ich słabości. Jak na nie odpowiedzieć, aby nie stracić w oczach potencjalnego pracodawcy? Wybierz taką cechę, nad którą pracujesz lub która nie będzie wpływała negatywnie na twoją pracę. Możesz powiedzieć: „Czasami skupiam się na ogóle i nie dostrzegam wszystkich szczegółów, ale zawsze staram się mieć w swojej drużynie kogoś, kto myśli inaczej niż ja i widzi każdy drobiazg”.

Rozmowa kwalifikacyjna przypomina egzamin. Pamiętaj, że nie na każde pytanie można się przygotować i nie ma dwóch takich samych rozmów o pracę. Jednak jeśli poświęcisz trochę czasu i przemyślisz swoje odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania rekrutacyjne, na pewno poczujesz się pewniej i zwiększysz swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!