Trwa ładowanie...

Trump bierze hydroksychlorochinę na koronawirusa. Lekarze: To może doprowadzić do utraty wzroku

Avatar placeholder
21.05.2020 10:53
Trump ma swoje sposoby na koronawirusa
Trump ma swoje sposoby na koronawirusa (Getty images)

Lekarze po raz kolejny ostrzegają przed radami Donalda Trampa. Podczas ostatniej konferencji prasowej prezydent USA powiedział, że zażywa hydroksychlorochinę, ponieważ wierzy w jej skuteczność w zapobieganiu COVID-19. Eksperci alarmują, że ten lek nie tylko nie uratuje nas przed koronawirusem, ale i może wyrządzić dużo krzywdy. Oprócz zaburzeń rytmu serca, zażywanie nadmiernych ilości hydroksychlorochiny może prowadzić do retinopatii, a nawet nieodwracalną utratą wzroku.

1. Sposoby Trumpa na koronawirusa

Donald Tramp twierdzi, że z informacji, które otrzymał od lekarza z Westchester w stanie Nowy Jork, wynika, że stosowanie hydroksychlorochiny w kombinacji z cynkiem i antybiotykiem (azytromycyną) leczy COVID-19.

Jak wynika z przecieków z Białego Domu, prezydent USA zaczął brać ten lek ponad tydzień temu, kiedy okazało się, że jeden z jego pracowników jest zakażony koronawirusem.

Wcześniej Trump niejednokrotnie wykazywał entuzjazm wobec chlorochiny, leku używanego od dawna na malarię i uznawanego za środek mniej bezpieczny, niż stosunkowo nowsza hydroksychlorochina.

2. Lekarze ostrzegają przed hydroksychlorochiną

Zobacz film: "Koronawirus. Polak mieszkający w Londynie mówi, jak epidemia zmieniła życie ludzi w stolicy Wielkiej Brytanii"

Po tym jak Donald Tramp publicznie ogłosił o zażywaniu hydroksychlorochiny, eksperci zaczęli bić na alarm, prosząc, aby ludzie nie szli przykładem prezydenta.

"Przyjmowanie prewencyjne tego leku jest niebezpieczne. Nie wiemy, czy to skuteczna kuracja. Nie ma żadnych dowodów, że hydroksychlorochina działa na COVID-19" - powiedział dr. Carlos del Rio, profesor medycyny w Emory University School of Medicine w Atlancie podczas wywiadu dla NBC News.

"Chlorochina i hydroksychlorochina to produkty zalecane do użytku przeciwko wielu chorobom, ale dotąd nie udowodniono, by były skuteczne w terapii przeciwko Covid-19 lub w użytku profilaktycznym" - podkreślił Mike Ryan, ekspert WHO podczas konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie.

Jak dodał Ryan, chlorochina i hydroksychlorochina mają poważne potencjalne skutki uboczne. WHO zaleca, by używać ich tylko w przypadku chorób, w których mają udowodnione zastosowanie - w tym malarii i chorób reumatycznych.

3. Prezydent Brazylii również wierzy w cholorochinę

Równie gorącym zwolennikiem cholorochiny jest prezydent Brazylii. Pod naciskami Jaira Bolsonaro tamtejsze ministerstwo zdrowia zaleciło szerokie stosowanie tego leku. Cholorochinę podaje się pacjentom z ciężkim i lekkim przebiegiem choroby COVID-19.

Wstępne wyniki badań nad chlorochiną prowadzone w Chinach i Francji początkowo sugerowały, że może być pomocna w leczeniu zakażonych koronawirusem. Uważano, że lek może hamować tzw. burzę cytokin w ciężkiej fazie COVID-19. Późniejsze badania nie dowiodły skuteczności chlorochiny, jak również hydroksychlorochiny.

Retrospektywne badanie wśród amerykańskich weteranów, zakażonych koronawirusem nie tylko nie wykazało skuteczności tych leków, ale i zasugerowało większą ilość zgonów. Trump nazwał te badania "fałszywym" i "wrogim".

Amerykańska Administracja Żywności i Leków (FDA) wydała w kwietniu ostrzeżenie wskazujące na ryzyko arytmii serca u pacjentów przyjmujących hydroksychlorochinę. Mimo to zarówno chlorochina i hydroksychlorochina są lekiem często stosowanym u pacjentów z COVID-19 w wielu krajach. Ten preparat również jest również powszechnie stosowany w szpitalach jednoimiennych w Polsce.

4. W jakich przypadkach stosuje się hydroksychlorochinę i chlorochinę?

Hydroksychlorochina jest lekiem stosowanym w leczeniu reumadoidalnego zapalenia stawów oraz tocznia rumieniowatego. Jest pochodną chlorochiny, leku o działaniu przeciwmalarycznym, a także immunosupresyjnym i przeciwutleniającym.

FDA wydała zezwolenie na podawanie hydroksychlorochiny, a także chlorochiny wyłącznie w nagłych wypadkach COVID-19: u młodzieży i dorosłych ważących powyżej 50 kg, a także pacjentów, dla których badanie kliniczne jest niedostępne lub udział w nim niemożliwy. FDA Ostrzega jednak przed używaniem tego leku poza szpitalem. Hydroksychlorochina może spowodować silne skutki uboczne.

Lek musi być stosowany pod ścisłą kontrolą lekarską. Oprócz zaburzeń rytmu serca, zażywanie nadmiernych ilości hydroksychlorochiny grozi także retinopatią oraz nieodwracalną utratą wzroku.

Dowiedz się, jak wygląda walka z epidemią w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, we Włoszech i w Szwecji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze