Trzeba mieć zdrowie, żeby chorować – czy sytuacja polskich pacjentów onkologicznych jest naprawdę zła?

Odległe terminy, długie kolejki, błędne diagnozy, odmowa leczenia, ogromne koszty leków – to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się pacjenci onkologii. Rocznie aż 140 tys. Polaków dowiaduje się, że ma raka. Postęp medycyny, leki najnowszej generacji i profesjonalne sprzęty medyczne powinny napawać spokojem, że koszmar za chwilę się skończy, a leczenie przyniesie zamierzony skutek. Czy tak jednak się dzieje?

Statystyki alarmują

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że do 2030 roku zachorowalność na raka zwiększy się o 75 proc. Chociaż coraz skuteczniej możemy leczyć tę chorobę, nadal stanowi ona poważne wyzwanie medyczne. WHO szacuje, że za 15 lat na raka będzie chorowało 22,2 mln ludzi.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Według prognoz Krajowego Rejestru Nowotworów do 2025 roku zachorowalność na nowotwory w Polsce zwiększy się o 40 proc. KRN przewiduje, że w 2015 roku zostanie on wykryty u około 180 tys. Polaków. Obecnie z chorobą zmaga się 450 tys. osób. W 2025 roku ta liczba przekroczy 600 tys.

Paradoksem jest, że największą zachorowalność na raka odnotowuje się nie w biednych, słabo rozwiniętych państwach, ale w krajach rozwijających się, gdzie postęp cywilizacyjny jest na wysokim poziomie. Dlaczego? Główną przyczyną jest niezdrowy tryb życia, ciągły stres, używki i otyłość. Ryzyko zachorowania na raka zwiększa się także wraz z wiekiem – po 60. roku życia ludzie chorują 10-krotnie częściej niż osoby w wieku 20-40 lat.

W Polsce najczęściej diagnozuje się nowotwory płuc, jelita grubego, piersi u kobiet oraz prostaty u mężczyzn. Pocieszające jest, że mimo wzrostu zachorowań udaje się uratować coraz więcej osób. U ponad 40 proc. pacjentów uzyskuje się minimum pięcioletnie przeżycie od momentu diagnozy.

Dieta vs rak – poznaj produkty, które są sprzymierzeńcami w walce z nowotworem

Czy wiesz, że istnieją produkty, które w naturalny sposób chronią przed nowotworami? Większość z nich jest łatwo dostępna w ciągu całego roku. Dowiedz...

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Oczywiście przyczyny nowotworów bywają różne i większość z nich jest od nas niezależna. Jednak działania profilaktyczne są niezwykle istotne. Analizy pokazują, że niemal 70 proc. nowotworów powstaje w efekcie wpływu szkodliwych czynników środowiskowych i naszych złych nawyków.

Za główną przyczynę nowotworów uważa się palenie papierosów. Nikotyna zawiera ponad 40 kancerogennych substancji. Dym papierosowy ma bezpośredni związek z 90 proc. zachorowań na nowotwory płuc, a także 80-90 proc. przypadków raka krtani, gardła, przełyku i jamy ustnej. W 30 proc. jest odpowiedzialny za raka pęcherza moczowego i trzustki.

Aby uniknąć nowotworu, często wystarczy rzucić palenie. Już po dwóch latach życia bez nałogu znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania, a po 15 latach płuca byłego palacza narażone są na chorobę w takim samym stopniu, jak u osoby, która nigdy nie paliła.

Jeżeli nasz system odpornościowy jest w pełni sprawny, sam produkuje taką liczbę „naturalnych zabójców”, które niszczą większość komórek nowotworowych. Ale zdarza się, że zdolności systemu immunologicznego są zaburzone. Dzieje się tak np. pod wpływem nadużywania alkoholu, narażenia na promieniowanie i zanieczyszczenia środowiska, stosowania niewłaściwej diety czy nadmiernej ekspozycji na słońce.

Rak to nie wyrok!

Pacjent onkologiczny, ze względu na szybkie postępowanie tego typu choroby, powinien być otoczony szczególną opieką. Niestety, jak wynika z badań opublikowanych przez pismo „Lancet Oncology”, Polak ma dwukrotnie mniejszą szansę pokonania raka niż Japończyk czy Amerykanin. Przeprowadzone analizy wykazały, że Polska jest na szarym końcu europejskiej listy wyleczonych nowotworów.

Sytuacja chorych na raka nie wygląda kolorowo. Od diagnozy do rozpoczęcia leczenia często upływa zbyt wiele czasu. Dostępność nowoczesnego leczenia w Polsce jest na krytycznym poziomie. Z 30 najpopularniejszych w UE leków cytostatycznych Polacy bez ograniczeń korzystać mogą z zaledwie dwóch. Odziały i szpitale są przepełnione. 

Najważniejsze informacje dla pacjenta z nowotworem żołądka

Choroby nowotworowe stanowią w dzisiejszych czasach poważny problem. Wiele osób obawia się nowotworu, jednak nie zawsze informacja na temat zachorowania...

Lekarz ma dla pacjenta zaledwie kilka minut podczas wizyty, do tego dochodzą skomplikowane procedury NFZ, które wielu chorym uniemożliwiają leczenie – powiedziała portalowi abcZdrowie.pl Kamila Dubaniewicz z Fundacji Onkologicznej Nadzieja.

Ma to związek z nakładem finansowym na zaawansowane technologie medyczne. W naszym kraju rocznie przeznacza się 250 mln zł na zwalczanie różnych odmian raka. Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o ustanowieniu 10-letniego "Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych" przewidywała dodatkowe 3 mld złotych na walkę z chorobą.

Na skuteczność leczenia wpływa zbyt późne wykrycie raka. Pacjenci przychodzą do lekarza, kiedy jest on już w zaawansowanym stadium. Na mammografię zgłasza się co trzecia kobieta w wieku 50-69 lat (mimo że są to badania bezpłatne i nie wymagają skierowania), a na cytologię co dziesiąta Polka, chociaż kobiety w wieku 25-59 lat powinny wykonywać ją co trzy lata. Wszystko bierze się ze strachu przed chorobą.

Rak nie powinien przerażać, można go wyleczyć, a najlepiej byłoby mu zapobiegać. Strach przed rakiem paraliżuje, tymczasem jest to choroba zarówno ciała jak i umysłu, a więc ważne jest, aby chory nie załamał się i miał w sobie siłę walki.

Pacjent po diagnozie często nie wie gdzie szukać pomocy, jest pozostawiony sam na sam z trudnymi wyborami i nie wie jak odnaleźć się w nieznanym sobie środowisku onkologicznym, które bywa bardzo skomplikowane. Dlatego warto zgłaszać się do działających w całej Polsce fundacji, które na początek udzielą niezbędnych informacji, pokierują, wyjaśnią to, co niezrozumiałe – dodaje Karolina Osterczuk z Fundacji Onkologicznej Nadzieja.

Czy chorzy na raka otrzymają konkretną pomoc?

Od 1 stycznia 2015 roku w Polsce działa program "Szybkiej terapii onkologicznej", który ma na celu sprawne przeprowadzenie pacjenta przez kolejne stadia diagnostyki i leczenia.

W myśl art. 48 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027, z późn. zm), kuracja przeznaczona jest dla każdego pacjenta, u którego lekarze stwierdzą nowotwór złośliwy. Na jej temat porozmawialiśmy ze specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej dr n.med. Michałem Kąkolem.

- Z założenia wprowadzone zmiany nakładają ułatwienie dostępu do specjalisty, skrócenie czasu rozpoznania choroby i podjęcia leczenia oraz wywierają rygor czasowy, którego przekroczenie skutkuje obniżeniem poziomu refundacji kosztów lub jego brakiem. Jednocześnie zniesiono limity roczne na wykonywanie świadczeń z zakresu onkologii, pod warunkiem działania ściśle według zasad nowego rozporządzenia.

Wszystko wskazywało na to, że w końcu pacjenci będą mogli liczyć na szybkie i właściwe diagnozy, aby móc się leczyć. Rzeczywiście większość osób mieści się w założonych ramach czasowych 9 tygodni do postawienia rozpoznania. U wielu świadczeniodawców skróciły się kolejki oczekiwania na uzyskanie świadczenia: podania chemioterapii, rozpoczęcia radioterapii, przeprowadzenie zabiegu.

Dr n.med Michał Kąkol zauważa jednak, że Pakiet Onkologiczny nie jest wolny od wad, a za największą uważa brak możliwości włączenia do ponownego leczenia pacjentów, u których nastąpił szybki nawrót choroby. Oznacza to, że w ciągu 2 lat od „wykorzystania” pakietu nie można ponownie go uruchomić.

– Dla tych przypadków niestety nie ma w praktyce możliwości postępowania według dotychczasowych zasad. Ponadto, funkcjonowanie pakietu nakłada na personel medyczny konieczność prowadzenia czasochłonnych operacji na systemie komputerowym (wydanie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, DILO), co może zająć nawet 30-40 min dla jednej osoby. Brakuje łatwo dostępnego wsparcia informatycznego ze strony płatnika w sytuacjach niejednoznacznych.

Po ok. 9 miesiącach funkcjonowania pakietu można stwierdzić , że u pewnej części osób zadziałał: sprawnie przeprowadzono diagnostykę, rozpoczęto leczenie. Trudno jednak wysuwać zdecydowane wnioski przed zakończeniem roku, po którym to czasie możliwe będzie oszacowanie korzyści ekonomicznych i epidemiologicznych.

Dr Michał Kąkol jest zdania, że Pakiet Onkologiczny jest dobrym pomysłem, ale w obecnej formie nie obejmuje wszystkich chorych.

– Dotyczy to okrojonej diagnostyki zmian podejrzanych oraz leczenia uzupełniajacego, prowadzonego już po wyleczeniu, np. zabiegów w obrębie piersi. W pakiecie chirurgii nie ujęto zmian podejrzanych, gdzie biopsja nie daje rezultatu, ani rekonstrukcji odroczonych po amputacji.

Szybka terapia onkologiczna ma usystematyzować proces diagnostyczno-terapeutyczny. Program przewiduje między innymi skrócenie kolejek dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu, wprowadzenie kompleksowego leczenia i obniżenie jego kosztów dzięki wykryciu nowotworu we wczesnym stadium.

Sytuacja pacjenta onkologicznego w ostatnich latach znacznie się poprawiła. Ale ważne są nie tylko zastosowane technologie medyczne i leczenie – istotna jest wola pacjenta i chęć walki z chorobą.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowotworów, wejdź na nasze forum.

Komentarze (11)
~lrr
~lrr ponad rok temu

@~Jasel: Mozesz jesc tak jak w trzecim swiecie, lub kupowac surowe produkty u rolnikow, nikt Ciebie nie zmusza do kupowania zywnosci w supermarkecie. Jezeli nie masz 12 lat to jestes sam odpowiedzialny za rodzaj zywnosci, ktora konsumujesz. To nie Rosja.

Odpowiedz
~ministrant
~ministrant ponad rok temu

Służba zdrowia leży. Macdonald ma się dobrze. A rzad kupuje na potęgę stare czołgi. Nie jestem pewien czy o taka Polskę walczyliśmy w 89r. Teraz możemy się tylko modlić. Bo jest gdzie. Kościołów to ci u nas nie brakuje. Szkoda ze z rozsądkiem nadal kiepsko.

Odpowiedz
~Rak na wspak
~Rak na wspak ponad rok temu

Fabrykowanie chorób: Wielka Farmacja (BIG PHARMA) i podżeganie chorobowe http://www.psychologia.edu.pl/obserwatorium-psychologiczne/1386-fabrykowanie-chorob-wielka-farmacja-big-pharma-i-podzeganie-chorobowe.html Wielka Farmacja http://wolnemedia.net/tag/wielka-farmacja/

Odpowiedz
~One
~One ponad rok temu

a cały czas jest nagonka że Polacy żyją coraz dłużej, przez to ZUS nalicza coraz niższe emerytury bo uzbierany kapitał jest co roku dzielony na coraz to większą liczbę miesięcy Tak ekipa PO-PSL nas ograbia, mało tego że nie ma pieniędzy na świadczenia medyczne to i będziemy żyli jak dziady to może faktycznie w takiej sytuacji lepiej wcześniej umrzeć?

Odpowiedz
~Cyba
~Cyba ponad rok temu

to dlaczego ukochani politycy nie obiecują nam w kampanii wyborczej , że wezmą się za złą jakość powietrza , szkodliwe produkty rolne i rakotwórczą żywność - czyżby te barany nie miały o tym zielonego pojecia ?

Odpowiedz
~Jasel
~Jasel ponad rok temu

"Niezdrowy tryb życia, ciągły stres, używki i otyłość" a przepraszam w krajach 3 swiata, biednych ludzie prowadza zdrowy tryb zycia? Codzienna walka o przetrwanie nie przysparza im stresu? Przestancie pisac bzdury za choroby cywilizacyjne jak rak, zawaly,cukrzyca, wylewy odpowiedzialne sa konserwanty ktore przemysl spozywczy faszeruje nasza zywnosc za rowno przetworzona jak i nieprzetworzona!No ale dzisiaj nie liczy sie czlowiek tylko zysk koncernow chemicznych, spozywczych i farmaceutycznych.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Onkologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Onkologia
Onkologia

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Choroby XXI wieku Nowotwory to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Mimo ogromnego postępu medycyny zbierają żniwo wśród populacji państw wysoko rozwiniętych. Chociaż większość z nas jest świadoma przyczyn rozwoju raka, to niektóre z nich są nie do uniknięcia....

Onkologia

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Śmiertelne zagrożenie Choroba, który budzi strach u większości z nas. Okazuje się, że wiele wczesnych objawów nowotworów łatwo pomylić z symptomami innych dolegliwości lub zwyczajnie zbagatelizować. Zdiagnozowanie raka w początkowym stadium daje szansę...

Onkologia

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy, które bagatelizujesz Chrypka, utrata wagi, przewlekłe zaparcia, biegunki to objawy, które są często przez nas bagatelizowane, a mogą sugerować rozwój chorób nowotworowych. Dziwne, nawracające dolegliwości powinny skłonić do szybkiej wizyty u...

Onkologia

Onkolog bez skierowania (WIDEO)

Onkolog bez skierowania (WIDEO) Odtwórz wideo

Lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze jest w stanie pomóc, jeśli objawy pacjenta sugerują nowotwór. Do onkologa w Polsce można oczywiście iść bez skierowania, tak jak do lekarzy specjalistów takich jak dermatolog, wenerolog czy ginekolog. Wizyta u lekarza...

Onkologia

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO)

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO) Odtwórz wideo

Guzy miednicy mniejszej to na przykład guzy i mięśniaki macicy, torbiele okołojajowodowe czy guzy jajników. Mogą to być guzy nowotworowe lub torbiele czynnościowe. O guzach, które powodują silne bóle brzucha opowiada prof. dr hab. Paweł Kamiński, ginekolog...

Onkologia

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Nowotwory głowy i szyi - diagnozowane za późno Myślisz, że ból głowy może wiązać się jedynie z migreną lub bólem zatok? Jesteś zdania, że niewielkie krostki w jamie ustnej to tylko afta, a przewlekła chrypka jest objawem przeziębienia? Możesz być w błędzie....

Onkologia

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Objawy, których nie dostrzegamy Rozpoznanie nowotworu nie jest łatwą sprawą. Potwierdzenie tej poważnej choroby można uzyskać tylko na podstawie profesjonalnych badań, jednak pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj dużo wcześniej. Niestety - często je...

Onkologia

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu

Ukryty zabójca Choroby nowotworowe bywają podstępne. Często nie dają typowych objawów, rozwijają się w ukryciu, a ich symptomy są niespecyficzne i trudne do zdiagnozowania. Zdarza się, że trudno jest ustalić jednoznaczną przyczynę złego samopoczucia i...