Trwa ładowanie...

Trzy espresso dziennie zmniejszają ryzyko raka gruczołu krokowego o 50 proc.

Avatar placeholder
04.05.2017 14:41
Kofeina może pomóc obniżyć ryzyko raka gruczołu krokowego
Kofeina może pomóc obniżyć ryzyko raka gruczołu krokowego (Shutterstock)

Naukowcy twierdzą, że picie trzech espresso w ciągu dnia może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka gruczołu krokowego i spowolnić wzrost nowotworu o połowę.

Rak gruczołu krokowego zostanie rozpoznany u około 1 na 6 mężczyzn, a 1 na 36 umrze z jego powodu. Ponieważ rak gruczołu krokowego jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci u mężczyzn, naukowcy wciąż poszukują nowych produktów, które mogłyby uchronić ich przed zachorowaniem - kawa może być jednym z nich.

Badanie przeprowadzone przez Istituto Neurologico Mediterraneo Neuromed (IRCCS) w Pozzilli we Włoszech objęło około 7 tysięcy mężczyzn zamieszkałych w centralnym regionie Molise. Naukowcy poddali analizie zwyczaje związane z kawą, a także ryzyko raka gruczołu krokowego i stwierdzili, że u osób pijących co najmniej trzy filiżanki napoju dziennie było ono o 53 proc. mniejsze niż u tych spożywających maksymalnie dwie filiżanki.

Najnowsze badania wykazały, że wypicie 3 espresso w ciągu dnia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka gruczołu krokowego
Najnowsze badania wykazały, że wypicie 3 espresso w ciągu dnia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka gruczołu krokowego (Shutterstock)
Zobacz film: "Nieznane fakty o kawie"

Następnie specjaliści skupili się na działaniu ekstraktu kawy (zawierającego kofeinę oraz bezkofeinowego) na komórki raka gruczołu krokowego w badaniach laboratoryjnych.

Ekstrakty kofeinowe znacząco zmniejszyły proliferację komórek nowotworowych, a także ich zdolność do przerzutów. Efekt ten był znacznie ograniczony w przypadku napojów bezkofeinowych.

"Obserwacje komórek nowotworowych pozwalają nam stwierdzić, że korzystne zmiany wśród 7 000 osób najprawdopodobniej wynikają z właściwości kofeiny, a nie wielu innych substancji zawartych w kawie" - powiedziała Maria Benedetta Donati, szef Laboratorium Medycyny Transakcyjnej.

Licia Iacoviello, szef Laboratorium Epidemiologii Molekularnej i Odżywiania, mówi jednak, że region, w którym prowadzono badania może być nie bez znaczenia. W środkowej części Włoch przygotowuje się bowiem kawę w rygorystyczny sposób: wysokie ciśnienie, bardzo wysoka temperatura wody i brak filtrów.

Metoda ta różni się od tych stosowanych w innych częściach świata, może powodować większe stężenie substancji bioaktywnych, co należy potwierdzić w kolejnych badaniach.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W przeszłości badania wykazały, że picie espresso ma wiele zalet, a sama konsumpcja kawy jako napoju przygotowywanego na różne sposoby była związana z redukcją ryzyka wystąpienia licznych chorób, samobójstw i depresji.

Badanie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w 2014 r. wykazało, że picie dwóch espresso dziennie wzmocniło proces konsolidacji pamięci. Proces ten z kolei poprawił długoterminową pamięć wśród uczestników.

Wykazano również, że espresso może zwiększyć wydajność ćwiczeń fizycznych. Badanie opublikowane w "Medicine and Science in Sports Journal" pokazuje, że dzięki kofeinie treningi wydają się prostsze, a poziom postrzegania wysiłku zmniejsza się o 5 proc.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze