Twarde pięty

Zgrubiała, twarda skóra pięt sprawia, że stopy wyglądają nieatrakcyjnie. W celu zmiękczenia skóry można użyć specjalnych kąpieli dla stóp i kosmetyków nawilżających, a także peelingów, akcesoriów kosmetycznych do usuwania martwego naskórka i olejków eterycznych. Pedicure może okazać się zbyt drogim rozwiązaniem dla problemu twardych pięt, ale na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na poprawę kondycji stóp.

Przyczyny twardych pięt

Jeżeli skraj twojej pięty jest znacznie grubszy niż jej powierzchnia, a skóra wygląda na szorstką i jest twarda w dotyku, powinnaś zadbać o właściwą pielęgnację stóp. Istnieje wiele przyczyn powstania tego nieestetycznego schorzenia, a do najczęstszych zaliczamy:

  • stojącą pracę lub długotrwałe przebywanie na nogach, szczególnie jeżeli poruszamy się po twardych powierzchniach;
  • nadwagę, przez którą zwiększa się nacisk na podeszwę stopy, powodując zniekształcenie tkanek i pękanie skóry;
  • schorzenia, takie jak neuropatia autonomiczna, która u osób chorych na cukrzycę powoduje zmniejszenie potliwości, i niedoczynność tarczycy skutkująca spowolnieniem metabolizmu – oba czynniki mogą powodować suchość skóry,
  • starzenie się, a także określony styl życia.

Podiatrzy wiążą problem twardych pięt z niewystarczającą troską o zdrowie skóry stóp. Owszem, naturalne jest, że skóra pięt i podeszwy stopy wraz z wiekiem staje się coraz bardziej przesuszona i coraz mniej elastyczna (uszczupleniu ulega ochronna warstwa tłuszczu), jednak twardnieniu naskórka można zapobiec dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym.

Zmiękczanie twardych pięt

Większość ekspertów do spraw urody poleca namaczanie suchych stóp jako pierwszy krok do poprawy kondycji skóry. Zabieg ten ułatwia późniejsze pozbycie się martwego naskórka z powierzchni pięt. Procedurę wykonasz pod prysznicem lub w niewielkiej wanience do kąpieli stóp. Do zabiegu najlepiej wykorzystać letnią wodę, która skutecznie zmiękczy skórę. Doskonałym pomysłem jest również dodanie do wody kilku kropli olejku lub mleka. Jeżeli twoje pięty są delikatnie przesuszone, po namoczeniu stóp wetrzyj w skórę olejek lub gęsty kosmetyk nawilżający. Istnieje wiele produktów specjalizujących się w zmiękczaniu szorstkich pięt i do pokonania problemu nie potrzeba żadnych drogich kuracji – wystarczy sięgnąć po dowolny intensywnie nawilżający krem do ciała lub olejek owocowy.

Czasem zrogowaciały naskórek staje się gruby i pięty pękają, a dzieje się to za sprawą warunków atmosferycznych, noszonego obuwia lub zaniedbania pielęgnacji przesuszonych stóp. Jeżeli zauważyłaś wspomniane objawy, powinnaś zastosować dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne na stopy. Peelingi i akcesoria do pięt złuszczające martwy naskórek mogą okazać się pomocne w leczeniu twardej skóry stóp. Po namoczeniu nóg w wodzie zastosuj domowy kosmetyk nawilżający z soli i kawałków pumeksu lub innego szorstkiego materiału używanego do złuszczania skóry pięt. W ten sposób przyspieszysz proces wygładzania skóry stóp. Po zastosowaniu domowego peelingu zmyj stopy ciepłą wodą.

Stosowanie pumeksu lub tarki do pięt w celu rozprowadzenia domowego preparatu na skórze dodatkowo uskuteczni proces. Z drugiej strony, pumeks kosmetyczny zawierający powierzchnię ścierną może być używany tak często jak to konieczne bez pomocy specjalnego scrubu. Jeżeli używasz akcesoriów do złuszczania martwego naskórka, uważaj, aby nie stosować ich na zdrowe komórki skóry.

W celu zmiękczenia twardych stóp można stosować również lekarstwo na trądzik zawierające kwas salicylowy. Po zakończeniu kuracji skóry balsamem lub olejkiem nałóż na stopy czyste skarpety, dzięki którym skóra zatrzyma więcej wilgoci. Najczęściej zabieg wykonuje się przed pójściem spać, aby kosmetyki nawilżające miały możliwość wnikania w głąb skóry przez całą noc. Wybieraj skarpety całkowicie bawełniane lub z domieszką poliestru – w ten sposób stopy się nie spocą. Już po jednym zabiegu zauważysz, że o poranku kondycja pięt znacznie się poprawiła.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pękające pięty
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Pękające pięty
Pękające pięty

Sposoby na pękające pięty

Sposoby na pękające pięty

Pękające pięty to nieprzyjemna dolegliwość stóp. Kiedy przychodzą wakacje i pragniesz eksponować swoje stopy, pękające ... i wirusami. Domowe sposoby na pękające pięty Skóra pięt pęka, gdy ją zbytnio przesuszysz, masz nadwagę lub nosisz niewłaściwe obuwie ... wsiąknie w skórę, po czym usuń naskórek pumeksem. Kąpiel z solą - jest to stary sposób na pękające pięty; do kąpieli używaj soli ... ). Kremy na pękające pięty Używaj specjalnej tarki, pumeksów i peelingów. Po namoczeniu stóp delikatnie wykonaj ma...

Pękające pięty

Suche stopy

Suche stopy

Suche stopy to problem wielu ludzi. Przesuszona skóra na stopach pojawia się często i jest trudna do zlikwidowania. Problem ten jest szczególnie kłopotliwy dla kobiet, które chcą, by ich stopy wyglądały nieskazitelnie w sandałach lub boso.