Trwa ładowanie...

Twardy brzuch w ciąży – przyczyny, postępowanie

Avatar placeholder
25.03.2021 15:05
Twardy brzuch w ciąży – przyczyny, postępowanie
Twardy brzuch w ciąży – przyczyny, postępowanie (shutterstock)

W trakcie ciąży należy bardzo dużą uwagę przykładać do każdego pojawiającego się objawu. Jednym z takich niepokojących symptomów jest twardy brzuch w ciąży. Jakie są przyczyny tego, że brzuch kobiety ciężarnej staje się twardszy? W jakiej sytuacji twardy brzuch w ciąży jest czymś normalnym a kiedy należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się natychmiast do szpitala?

spis treści

1. Twardy brzuch w ciąży – przyczyny

Twardy brzuch może się pojawić około dwudziestego tygodnia ciąży. Jest on zazwyczaj następstwem skurczów Braxtona-Hicksa nazywanych także skurczami przepowiadającymi. W tej sytuacji twardy brzuch jest objawem fizjologicznym zachodzącym podczas prawidłowo rozwijającej się ciąży.

Zadaniem tego skurczy przepowiadających jest przygotowanie macicy do zbliżającego się porodu. Można je rozpoznać po tym, że postępują one stopniowo od góry brzucha ku dołowi. W tym przypadku charakterystyczny jest również czas ich trwania, najczęściej nie trwają one dłużej niż trzydzieści sekund. Wraz z rozwojem ciąży mogą one występować coraz częściej i trwać dłużej.

Zobacz film: "Ćwiczenia w ciąży [Specjalista radzi]"
Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży
Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży [10 zdjęć]

Ból pleców w ciąży to dość powszechna dolegliwość u kobiet, które spodziewają się dziecka. Najczęstszą

zobacz galerię

Jednak istnieją sytuacje, gdy twardy brzuch w ciąży powinien wzbudzić nasz niepokój. Kobieta ciężarna powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdy podczas skurczu nastąpi:

Wyżej wymienione objawy mogą być następstwem odklejenia łożyska lub przedwczesnego porodu. Konsultacji lekarskiej wymaga również sytuacja, gdy twardy brzuch w ciąży pojawia się w trakcie leżenia i towarzyszy mu kłucie.

2. Twardy brzuch w ciąży – postępowanie

W przypadku, gdy twardy brzuch wywołany skurczami Braxtona-Hicksa stanowi dla kobiety ciężarnej dyskomfort można spróbować go rozluźnić. Bardzo często pomaga zmiana pozycji ciała na bardziej komfortową. Sprawdzonym sposobem jest również delikatne uniesienie nóg, na przykład położenie ich na drugim krześle. Można też przespacerować się po pokoju, spokojnie oddychając. Dotlenie organizmu sprawia, że mięśnie się rozluźniają a twardy brzuch w ciąży staje się mniej dokuczliwy.

Niewskazane jest natomiast masowanie twardego brzucha w ciąży. Tego rodzaju działanie może przynieść niepożądane efekty w postaci nasilenia się skurczów oraz ruchów dziecka. Twardy brzuch w ciąży może pojawić się też wyniku wysiłku fizycznego, na przykład po dłuższym marszu. W takiej sytuacji kobieta ciężarna powinna odpocząć.

Niektórzy lekarze w przypadku uciążliwych skurczów, którym towarzyszy twardy brzuch zalecają kobietom w ciąży przyjmowanie magnezu w dobrze przyswajalnej formie. Należy jednak pamiętać by każdą suplementacje diety skonsultować ze swoim ginekologiem i nie robić tego na własną rękę.  Uzupełnienie magnezu sprawia, że skurcze są mniej odczuwalne. Znika również uczucie twardego brzucha.

Każda kobieta w ciąży powinna również pamiętać o uzupełnianiu płynów. Jest to szczególnie ważne podczas wysiłku na przykład w pracy lub na spacerze. Lekarze zalecają kobietom ciężarnym spożywanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie. Twardy brzuch w ciąży może być także następstwem niewłaściwego nawodnienia organizmu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze