Trwa ładowanie...

Twój mózg potrafi podejmować decyzje podczas snu!

Zapewne niejeden z nas przed poważnym egzaminem próbował wkładania podręcznika pod poduszkę w nadziei, że wiedza w jakiś magiczny sposób przeniknie do naszego umysłu. Metoda wydaje się oczywiście śmieszna, jednak okazuje się, że zastąpienie zwykłej książki audiobookiem mogłoby przynieść efekty.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

spis treści

1. Aktywność mózgu podczas snu

Przekonanie o tym, że nasz mózg całkowicie wyłącza się podczas snu już od dawna uchodzi za mit. „Produkuje” on nie tylko marzenia senne. Potrafi także przefiltrowywać bodźce docierające do niego z zewnątrz, dlatego nie budzą nas ciche dźwięki. Sen jest przy okazji świetnym sposobem na to, by zapamiętać przyswojone informacje. Co więcej, mózg pozostaje na tyle aktywny, że jest w stanie podejmować decyzje!

2. Niezwykłe odkrycie

Eksperyment przeprowadzony przez Current Biology pokazuje, że absorbowanie informacji przez mózg podczas snu zachodzi na wysokim poziomie. Uczestnicy badania przebywający w zaciemnionym pokoju słuchali wypowiadanych w szybkim tempie słów. Ich zadaniem było przyporządkowanie ich do odpowiedniej kategorii za pomocą przyciśnięcia jednego z dwóch przycisków. Następnie otrzymali zgodę na zaśnięcie. Okazało się, że fizycznie rzeczywiście przestali naciskać guzik, jednak ich mózg robił to nadal. Wykorzystując elektroencefalogram (EEG), naukowcy odkryli, że te części mózgu, które odpowiadały za przyciskanie, pozostały aktywne, kiedy odczytywano te same słowa. Co więcej, mózg nadal potrafił przyporządkować dane wyrazy do odpowiedniej kategorii. Uczeni stwierdzili, że jest to możliwe dzięki istnieniu pamięci proceduralnej, która na jawie pozwala nam powtarzać daną czynność, gdy jesteśmy skupieni na czymś innym. Niestety, uczestnicy badania nie pamiętali słów, które przetwarzał ich mózg, kiedy spali, więc pomysł z wykorzystaniem audiobooka wymaga dopracowania. Nie dziwi także fakt, że reakcja naszego mózgu jest znacznie wolniejsza w stanie snu niż na jawie.

Rodzą się pytania. Czy skoro podczas snu nasz mózg może przygotować się do działania, mógłby także wykonywać dane czynności? Jakie procesy mogą zachodzić, kiedy śpimy? Poszukiwanie odpowiedzi wciąż trwa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.