Trwa ładowanie...

Tykająca bomba. Jeśli ten ból powraca, cholesterol wykańcza twoje ciało

 Karolina Rozmus
27.10.2022 11:25
W tej chorobie mogą pojawić się silne bóle nóg
W tej chorobie mogą pojawić się silne bóle nóg (Getty Images)

Wysoki poziom cholesterolu we krwi to tykająca bomba, która może być zapalnikiem dla chorób serca czy udaru mózgu. Przez długi czas nie daje charakterystycznych objawów, które mogłyby obudzić czujność chorego. Jest jednak jeden symptom, który ostrzega o narastającym poziomie cholesterolu.

spis treści

1. Nawracający ból – sygnał alarmowy

Choroba tętnic obwodowych (ang. peripheral artery disease, PAD) to skutek odkładania się blaszki miażdżycowej np. w tętnicach kończyn dolnych, rzadziej górnych. Zwężanie się lub zablokowanie tętnic przez narastające w nich złogi utrudnia przepływ bogatej w substancje odżywcze i tlen krew.

Nieleczona choroba grozi udarem mózgu lub przejściowym niedokrwiennym atakiem (TIA), zwężeniem tętnicy nerkowej, zawałem serca, a nawet amputacją kończyny. Długo przebiega niezauważenie, dając pierwsze objawy dopiero wówczas, gdy aż 60 proc. światła tętnicy ulegnie zwężeniu.

Zobacz film: "Przyczyny wysokiego cholesterolu we krwi"

Do najwcześniejszych objawów PAD należy tzw. chromanie przestankowe. To ból nóg, który nasila się wraz z każdym krokiem i który zanika, gdy chory się zatrzymuje.

Poza tym chorzy mogą skarżyć się na uczucie zmęczenia nóg czy osłabienie siły w kończynach, bóle mięśniowe lub drętwienie łydek.

Piekący ból w stopach może być objawem PAD
Piekący ból w stopach może być objawem PAD (Getty Images)

Zbagatelizowana choroba tętnic obwodowych może z kolei powodować:

  • piekący ból stóp, zwłaszcza w czasie spoczynku,
  • wyraźnie chłodniejszą skórę nóg,
  • zmianę koloru skóry nóg – np. zaczerwienienie,
  • częstsze infekcje,
  • trudno gojące się rany na palcach i stopach.

2. Czynniki ryzyka miażdżycy

Choroba tętnic obwodowych może dotykać nawet 15 proc. populacji i należy do najczęstszych skutków podstępnej choroby układu naczyniowego – miażdżycy.

Do czynników ryzyka należą:

  • hiperlipidemia – czyli podwyższony poziom cholesterolu,
  • palenie papierosów,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • otyłość,
  • brak aktywności fizycznej,
  • zła dieta.

Ponadto chorobę może indukować wiek oraz występowanie chorób układu krążenia w rodzinie, ale są to jedyne czynniki, na które nie mamy wpływu.

Pozostałe należą do czynników modyfikowalnych, czyli takich, które możemy wyeliminować, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.

Blaszka miażdżycowa może pojawiać się bowiem już w wieku dziecięcym, ale według badań nasilony proces odkładania się jej w naczyniach rozpoczyna się przed 30. rokiem życia. To od nas zależy, jak szybko będzie postępował i do jakich szkód doprowadzi.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze