Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Kiedy koniec epidemii? Prof. Flisiak nie ma złudzeń

Avatar placeholder
19.04.2020 09:28
Koronawirus w Polsce. Kiedy koniec epidemii? Prof. Flisiak nie ma złudzeń
Koronawirus w Polsce. Kiedy koniec epidemii? Prof. Flisiak nie ma złudzeń (Getty Images)

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wielokrotnie podkreślał, że obowiązek zasłaniania nosa i ust będzie obowiązywał w Polsce, dopóki nie zostanie wynaleziona szczepionka. Tylko szczepionka pomoże nam wrócić do normalności? Czy szybciej naukowcy wymyślą skuteczny lek na koronawirusa? Prof. Flisiak nie pozostawia wątpliwości.

1. Szczepionka na koronawirusa

Prace nad odpowiednim preparatem trwają w wielu laboratoriach na całym świecie. Według dokumentu "DRAFT landscape of COVID-19 candidate vaccines" na całym świecie prowadzone są badania nad 42 preparatami, które mogą w przyszłości posłużyć do wytworzenia szczepionki na koronawirusa.

Szczepionki zawierają antygeny, czyli substancje pobudzające układ odpornościowy do wytworzenia skutecznej ochrony przeciw wirusom i bakteriom odpowiedzialnym za poszczególne choroby. Tak też będzie w przypadku wymyślenia przez naukowców odpowiedniego preparatu, który będzie chronił ludzi przed koronawirusem SARS-CoV-2.

- Tak, tylko szczepionka może nas uratować. Tylko szczepionka może przyspieszyć wyjście z pandemii. Im szybciej będzie szczepionka, tym szybciej z tego wyjdziemy. A to, jak długo to potrwa, to będziemy wiedzieć dopiero za rok – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Czy obowiązek noszenia maseczek jest słuszny?"

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia może to oznaczać, że obowiązek zakrywania ust i nosa zostanie z nami na dłużej.

Wynalezienie szczepionki pozwoli na powrót do "nowej normalności" (Getty Images)
Wynalezienie szczepionki pozwoli na powrót do "nowej normalności" (Getty Images)

2. Obowiązek zakrywania nosa i ust

Obowiązek został wprowadzony 16 kwietnia. Od tej pory do odwołania każda osoba przebywająca w przestrzeni publicznej musi mieć zasłonięte usta i nos, nawet jeśli w pobliżu nikogo nie ma. Za nieprzestrzeganie zaleceń policja może nałożyć na nas karę.

Wielu Polaków już odczuwa problemy wynikające z tego zalecenia. A nie wiadomo, jak długo będziemy nosić maseczki. Przy wydłużeniu tego obowiązku może pojawić się kolejny problem.

- Jeżeli przyjmiemy, że statystyczny Polak używa jedneą maskę dziennie, to potrzebujemy 38 milionów masek w kraju każdego dnia. Kilka milionów osób potrzebuje zmieniać maseczki kilka razy dziennie tak jak na przykład pracownicy służby zdrowia. Czy mamy tyle masek? – pyta prof. Flisiak.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał jednak na konferencji wyraźnie, że dopóki szczepionka nie zostanie wynaleziona, obowiązek zostanie utrzymany. Co ciekawe, minister jeszcze w marcu był przeciwny noszeniu maseczek w miejscach publicznych przez osoby zdrowe.

Zobacz także:Czy bawełniane maseczki szyte w domach chronią przed koronawirusem? Opinia eksperta

3. Lek na koronawirusa

Obecnej sytuacji na pewno nie zmieni za to pojawienie się skutecznego leku, który byłby dedykowany leczeniu COVID-19. Głównie dlatego, że jego wytworzenie może potrwać bardzo długo.

- W tej chwili nie mamy skutecznego leku przeciw wirusowi. Żaden lek, który jest testowany, nie wykazuje jednoznacznej wartości terapeutycznej. Wytworzenie nowego leku i przeprowadzenie go przez wszystkie fazy badań klinicznych to są lata pracy. Te leki, które teraz są stosowane, są podejrzewane o to, że mogą mieć działanie przeciwwirusowe. To są leki znane z innych wskazań. Jest to trochę taka droga na skróty – a nuż któryś pomoże? Wtedy nie trzeba przeprowadzać innych badań. Znany jest profil bezpieczeństwa takiego leku. Jeżeli chcemy mieć cząsteczkę, w sensie lek, który będzie dedykowany temu zakażeniu i będzie badany najpierw in vitro (w laboratorium), a potem in vivo (wewnątrz żywych organizmów) to są lata – podsumowuje prof. Flisiak.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze