Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Tyłozgryz u dzieci – rozpoznanie, charakterystyka, leczenie

Avatar placeholder
12.10.2022 17:04
Tyłozgryz u dzieci – rozpoznanie, charakterystyka, leczenie
Tyłozgryz u dzieci – rozpoznanie, charakterystyka, leczenie

Każdy rodzic pragnie by jego pociecha miała piękne i zdrowe ząbki. Jednak aby tak się stało należy uchronić dziecko przed wadami zgryzu, jest to bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych. Najczęściej występującą wadą zgryzu wśród dzieci w Europie jest tyłozgryz. Według przeprowadzonych badań dotyczy on nawet połowy zdiagnozowanych przypadków wad zgryzu.

spis treści

1. Tyłozgryz u dzieci - rozpoznanie

W większości przypadków wady zgryzu ujawniają się dopiero w momencie pojawienia się zębów stałych. Mleczaki z reguły zawsze są ładne i równo ułożone. Wynika to z tego, że jest ich mniej a co za tym idzie nie są tak stłoczone jak zęby stałe. Wady zgryzu w przypadku zębów mlecznych zdarzają się wyjątkowo rzadko. Tyłozgryz najczęściej rozpoznaje się dopiero około siódmego lub ósmego roku życia.

Tyłozgryz w początkowej fazie może być niezauważony przez rodziców. Dlatego gdy dziecko osiągnie wiek szkolny należy udać się z nim do ortodonty. Podczas takiej wizyty specjalista jest wstanie dokładnie ocenić czy występują u dziecka wada zgryzu lub czy istnieje ryzyko pojawienia się jej w przyszłości. Wczesne zdiagnozowanie wad zgryzu umożliwia skuteczne ich leczenie.

Zobacz film: "Jak powstaje próchnica?"
Tyłozgryz leczy się stosując aparaty czynnościowe
Tyłozgryz leczy się stosując aparaty czynnościowe

Ortodonta oprócz tyłozgryzu może zdiagnozować wiele innych wad zgryzu u dzieci. Do najczęściej występujących należą:

  • przodozgryz - zęby dolne znajdują się przed zębami górnymi,
  • tyłozgryz - zęby górne wysunięte są zbyt daleko przed zęby dolne,
  • wadliwy kontakt zębów z górnego i dolnego łuku,
  • zgryz otwarty – zęby górne i dolne nie maja ze sobą kontaktu,
  • zgryz krzyżowy - zęby górnego łuku krzyżują się z zębami dolnego łuku,
  • zgryz głęboki - zęby górne za bardzo zachodzą na dolne,
  • zgryz przewieszony - zęby górne wiszą nad zębami dolnymi, przez co nie mają z nimi kontaktu.
7 nawyków, które niszczą zęby
7 nawyków, które niszczą zęby [7 zdjęć]

Czy zdarza ci się gryźć ołówek, kiedy koncentrujesz się na pracy lub nauce? Rozgryzasz kostki lodu,

zobacz galerię

2. Tyłozgryz u dzieci – charakterystyka

Tyłozgryz występuje w momencie, gdy żuchwa dziecka jest ustawiona zbyt daleko do tyłu w stosunku do szczęki. Specyficznym objawem tyłozgryzu jest brak kontaktu zębów siecznych górnych i dolnych. Jest to tak zwany nadgryz poziomy. Tyłozgryz można rozpoznać też, gdy zęby trzonowe są ustawione w odwrotnej triadzie oraz gdy zachodzi brak triad.

Według zasady triady zębowej każdy ząb powinien dotykać dwa inne zęby z drugiego łuku, wyjątek stanowią tutaj górne trzecie zęby trzonowe oraz dolne siekacze przyśrodkowe, które mają kontakt jedynie z jednym zębem.

zobacz także

3. Tyłozgryz u dzieci - leczenie

Tyłozgryz leczy się przez stosowanie różnego typu aparatów czynnościowych lub wyciągów. Czasami wyeliminowanie tej wady wymaga zastosowania zabiegu chirurgicznego.

W momencie, gdy specjalista rozpozna u dziecka tyłozgryz lub inną wadę zgryzu nie zawsze wskazane jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. W pewnych sytuacjach warto poczekać aż dziecko urośnie. Pamiętajmy, że układ i budowa szczęk w tym czasie może jeszcze się znacznie zmienić. Dlatego wraz lekarzem należy wybrać najlepszy moment na rozpoczęcie leczenia.

Tyłozgryz jest wadą, której leczenie zazwyczaj odkłada się do momentu ukończenia przez dziecko dziesiątego roku życia. Jest to okres, w którym kości dziecka rozwijają się w sposób bardzo dynamiczny a dzięki temu czas leczenia można skrócić do niezbędnego minimum. Leczenie tyłozgryzu u siedmiolatka mogłoby trwać nawet kilka lat, ponieważ rozwój kości u dziecka w tym wieku przebiega o wiele wolniej. Zdarzają się przypadki, że ortodonci zalecają wstrzymanie się z rozpoczęciem terapii do szesnastego roku życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze