Przejdź na WP

Tylu Polaków nie umierało od czasu wojny. W 2018 roku rekordowa liczba zgonów

Do niedawna odnotowywano rosnący przyrost naturalny. Jednak w 2018 roku ta tendencja zmieniła się. Nie tylko urodziło się mniej dzieci, ale i więcej Polaków zmarło. Ilość zgonów w 2018 roku jest najwyższa w powojennej historii Polski.

Zobacz film: "Chłopiec umiera po powąchaniu ryby. Tragedia przy obiedzie"

1. Rekordowa liczba zgonów w 2018

Już w 2018 powróciła tendencja spadkowa, jeśli chodzi o ilość urodzeń. W dodatku odnotowano rekordową ilość zgonów. W minionym roku umarło 414 tys. Polaków. To największa ilość zmarłych w skali roku od czasów wojny.

Nie spodziewano się takiego wyniku. Szacowano, że podobny poziom umierania w skali roku może być odnotowywany w latach 30. XXI wieku, czyli za ponad dekadę.

Polskie społeczeństwo się starzeje. Kobiety obecnie żyją średnio 82 lata, a mężczyźni o 8 lat mniej. Jednak sam ten fakt, że żyjemy dłużej, nie stanowi odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak wielu Polaków zmarło w minionym roku.

Wciąż do najczęstszych przyczyn śmierci należą choroby serca i układu krążenia oraz nowotwory. Uważa się też, że na tle innych krajów Europy wypadamy niekorzystnie pod względem szybkości diagnostyki i wdrożenia skutecznego leczenia.

4 sposoby na oczyszczenie tętnic ze złogów tłuszczowych
4 sposoby na oczyszczenie tętnic ze złogów tłuszczowych [6 zdjęć]

Zanieczyszczone tętnice prowadzą do miażdżycy, która może skutkować śmiercią (stanowi najczęstszą przyczynę...

zobacz galerię

2. Rośnie liczba zgonów, spada liczba narodzin

Od dawna mówiono o tym, że przyrost naturalny w Polsce spada i będzie nadal spadać. Chwilowy boom urodzeniowy, w którym niektórzy upatrywali zasług polityki prorodzinnej, szybko wyhamował. Najbardziej prawdopodobną jego przyczyną jest fakt, iż dzieci licznie urodzone w latach 2016-2017, to potomstwo tzw. wyżu demograficznego z lat osiemdziesiątych. Dlatego w dalszej perspektywie z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że zmiany polityki społecznej nie mają realnie dużego wpływu na dzietność. Społeczeństwo polskie będzie się starzeć i coraz liczniej umierać.

W 2018 roku odnotowano rekordową ilość zgonów
W 2018 roku odnotowano rekordową ilość zgonów (123rf.com)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy