Trwa ładowanie...

Typ osobowości a kontakty seksualne

Jak powszechnie wiadomo, istnieją różne typy osobowości. Jedna z typologii opisuje osobowość na skali ekstrawersja – introwersja. Oczywiście należy pamiętać, że rzadko zdarzają się osoby jednoznacznie (skrajnie) ekstrawertywne lub jednoznacznie introwertywne. Zazwyczaj w danej osobie po prostu przeważa któryś z typów.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

spis treści

1. Różnice w osobowości

Ekstrawertycy to osoby zorientowane na zewnątrz. Oznacza to, że z dużą łatwością nawiązują kontakty, łatwo się przystosowują do otoczenia. Swobodnie wyrażają swoje emocje. Są aktywni i ruchliwi. Introwertycy zaś to osoby zorientowane zazwyczaj do wewnątrz. Nastawione na odbiór własnych przeżyć. Zachowują dystans wobec otoczenia. Wolniej nawiązują bliskie relacje. Często ukrywają swoje prawdziwe uczucia.

Okazuje się, że ekstrawertycy łatwiej nawiązują kontakty erotyczne oraz łatwiej im uzewnętrzniać reakcje seksualne. Z tego powodu część kobiet ekstrawertyczek szybciej osiąga orgazm i ma mniej z nim trudności.

2. Czy ekstrawertycy mają lepsze życie seksualne?

Patrząc na statystyki, można powiedzieć, że ekstrawertycy mają rzeczywiście więcej doświadczeń, natomiast introwertycy są mniej aktywni seksualnie. Jednak to nie liczba kontaktów decyduje o tym, jak dobre jest nasze życie erotyczne. Dzieje się bowiem często tak, że u introwertyków, mimo że rzadziej nawiązują kontakty seksualne, intensywność towarzyszących im przeżyć może być znacznie wyższa niż u ekstrawertyków. Np. ekstrawertyczka prawdopodobnie z większą łatwością nawiąże relację erotyczną z partnerem. Szybciej też będzie zdolna do przeżycia orgazmu związanego z wyraźną ekspresją. Natomiast u introwertyczki cały ten proces zazwyczaj trwa znacznie dłużej, jednak towarzyszy mu głębszy wymiar odczuwania i poczucia zjednoczenia z partnerem.

Jak pokazują badania, im mniejsza rozpiętość różnicy typów osobowości pomiędzy partnerami, tym większa szansa na udany związek i satysfakcjonujący seks.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

 Anna Białous
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza