Trwa ładowanie...

U 80 proc. pacjentów zakażonych koronawirusem utrzymuje się co najmniej jeden długotrwały objaw

Zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia poznawcze i wypadanie włosów to najczęstsze z pocovidowych dolegliwości
Zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia poznawcze i wypadanie włosów to najczęstsze z pocovidowych dolegliwości (Getty Images)

Eksperci nie mają wątpliwości: po pandemii COVID-19 czeka nas pandemia powikłań. Część dolegliwości wywołanych przez infekcję może ciągnąć się latami. Lekarze do tej pory wytypowali 55 długoterminowych skutków zgłaszanych przez pacjentów, którzy przeszli zakażenie.

spis treści

1. Rośnie liczba pacjentów z long COVID

Lekarze przyznają, że trafia do nich coraz więcej pacjentów z tzw. long COVID, u których dolegliwości utrzymują się przez wiele tygodni po przejściu zakażenia koronawirusem lub u których dolegliwości nawróciły po kilku tygodniach od choroby.

Dr Michał Chudzik, który od początku pandemii bada powikłania u ozdrowieńców, zwraca uwagę na to, że wyraźnie przybywa procentowo osób zmagających się z long COVID. Blisko połowa chorych, którzy samo zakażenie przeszli stosunkowo łagodnie, później boryka się z mgłą mózgową i zmęczeniem.

Zobacz film: "Bartosz Fiałek o long covid: mamy następną jednostkę chorobową, która będzie toczyła system ochrony zdrowia"
Rośnie liczba pacjentów walczących z long COVID
Rośnie liczba pacjentów walczących z long COVID (Getty Images)

2. Nawet 55 możliwych objawów zespołu pocovidowego

W badaniu opublikowanym na platformie medrix naukowcy zebrali łącznie 21 metaanaliz, które dokumentują aż 55 możliwych objawów long COVID, które zaobserwowano w grupie obejmującej łącznie 48 tys. pacjentów. Badania wykazały, że nawet 80 proc. osób, które przechorowały COVID-19 doświadcza przynajmniej jednej z długofalowych komplikacji po przebyciu infekcji.

"Częstymi powikłaniami występującymi u ozdrowieńców są zmęczenie, duszności, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, wypadanie włosów, zaburzenia węchu i smaku oraz bóle stawów. U pacjentów diagnozuje się również zaburzenia sercowo-naczyniowe, powikłania neurologiczne i problemy psychiczne" – mówi Katarzyna Paszkiewicz, dyr. medyczny Centrum Medycznego CMP.

Najczęściej zgłaszane objawy zespołu pocovidowego:

  • zmęczenie (58 proc.),

  • bóle głowy (44 proc.),

  • zaburzenia poznawcze (27 proc.),

  • nadmierna utrata włosów (25 proc.),

  • duszność (24 proc.).

Inne z dość często obserwowanych dolegliwości pocovidowych to kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, bezdech senny, zwłóknienie płuc, arytmia, zapalenie mięśnia sercowego, szum w uszach, nocne poty oraz powikłania neurologiczne, takie jak demencja, depresja, lęk, zaburzenia uwagi, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Długoterminowe skutki zakażenia koronawirusem
Długoterminowe skutki zakażenia koronawirusem (www.medrxiv.org)

3. Kto jest bardziej narażony na long COVID?

Eksperci przyznają, że najbardziej zaskakuje fakt, że długotrwałe powikłania po COVID występują również u osób, które infekcję przechodziły stosunkowo łagodnie. Nadal nie ustalono czy płeć, wiek, albo dodatkowe schorzenia zwiększają ryzyko wystąpienia długotrwałych skutków COVID-19.

- Long COVID jest chorobą, która toczyć będzie polskie społeczeństwo przez długie lata. W Polsce nie uchroniono nas przed masowymi zakażeniami, więc wielu z nas będzie mierzyć się późnymi objawami COVID-19 - podkreśla lek. Bartosz Fiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii, popularyzator wiedzy z zakresu COVID-19, przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- Holistyczna, czyli wielospecjalistyczna, opieka medyczna powinna być podstawą nowo powstającego systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Obecny został doszczętnie zniszczony przez pandemię COVID-19 - dodaje lekarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze