Trwa ładowanie...

U spawaczy objawy parkinsona rozwijają się szybciej

Avatar placeholder
05.01.2017 22:26
U spawaczy objawy parkinsona rozwijają się szybciej
U spawaczy objawy parkinsona rozwijają się szybciej

Nowe badania z udziałem stoczniowców i pracowników fabryk produkcji metali stwierdziło, że zwiększona ekspozycja na mangan w spalinach spawalniczych jest związana z pogorszeniem się parkinsonizmu. Jest to grupa zaburzeń, które wykazują pewne objawy choroby Parkinsona, takie jak powolne ruchy i sztywność.

1. Szkodliwy mangan

Naukowcy sugerują, że ustalenia wskazują na potrzebę ściślejszej kontroli ekspozycji na mangan w miejscu pracy. Badanie – przeprowadzony przez zespół, kierowany przez specjalistów z Uniwersytetu Medycznego w St. Louis  - opublikowano w czasopiśmie „Neurology”.

Główny autor Brad A. Racette, profesor neurologii, mówi, że u spawaczy "rozwijają się objawy parkinsonizmu, choć ich ekspozycja na mangan jest poniżej obecnych limitów regulacyjnych."

Spawanie jest sposobem łączenia metalowych elementów za pomocą specjalnego urządzenia, które podgrzewa je do wysokiej temperatury, aż do stopienia. Proces generuje opary zawierające drobne cząstki metalu, które często obejmują niewielki procent manganu.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Mangan jest niezbędnym składnikiem odżywczym i zdrowa osoba może zazwyczaj wydalać nadmiar dostarczonego do organizmu pierwiastka przez źródła żywieniowe. Jednak wdychany mangan jest niebezpieczny, ponieważ omija nasze naturalne mechanizmy obronne.

Osoby które pracują przy spawaniu, wdychają dużo manganu
Osoby które pracują przy spawaniu, wdychają dużo manganu (Shutterstock)

2. Robotnicy pracujący w wielu gałęziach przemysłu mogą być zagrożeni

Spawacze pracują w różnych branżach, w tym w zakładach budowy i konserwacji statków, samolotów, platform wiertniczych, samochodów, budynków i mostów. Zadanie wymaga wysokiego poziomu umiejętności i szkolenia w zakresie korzystania z zaawansowanych technologii.

Zobacz także

Poprzednie badania związane z dymami spawalniczymi wskazały już ryzyko zapadania na parkinsonizm. W 2011 roku prof. Racette i inni podali, że pracownicy narażeni na dymy spawalnicze mogą mieć uszkodzenie mózgu w obszarze, który ma również wpływ na chorobę Parkinsona.

Nowe badanie dotyczy 886 pracowników ze środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych pracujących w dwóch stoczniach i używających ciężkiego sprzętu produkcyjnego. Na początku badania, wszyscy uczestnicy zostali zbadani przez neurologów, którzy specjalizują się w leczeniu zaburzeń ruchowych. Następnie 398 uczestników przechodziło badania kontrolne przez okres do 10 lat.

Naukowcy ocenili narażenie na mangan na podstawie kwestionariuszy wypełnianych przez uczestników. Pojawiły się tam pytania dotyczące rodzaju i czasu pracy, jaką wykonywali. Naukowcy odkryli, że średnia ekspozycja na mangan to 0,14 mg manganu na metr sześcienny.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji
Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji [6 zdjęć]

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny

zobacz galerię

Wyniki wykazały, że 15 procent (135 osób) uczestników miało parkinsona, z wynikami co najmniej 15 w skali od 0 do 108 punktów w teście ruchu. Naukowcy odkryli również, że skumulowana ekspozycja na mangan jest powiązana z rocznym wzrostem wyników w teście ruchowym. Za każdym dodatkowym miligram manganu na metr sześcienny ekspozycji rocznie, przekładał się na dodatkowe 0,24 punkty w wyniku testu.

"Na przykład, pracownik, który był spawaczem 20 lat, przed pierwszym badaniem był narażony szacunkowo na 2,8 mg manganu na metr sześcienny i przewidujemy, że jego wynik na teście wzrośnie szacunkowo o  siedem punktów" - wyjaśnia prof. Racette.

Naukowcy odkryli niewielkie zmiany w wynikach, gdy wzięto pod uwagę inne czynniki, o których wiadomo, że wpływają na ryzyko wystąpienia zaburzeń ruchowych, takie jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu czy ekspozycja na pestycydy.

Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna)
Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Choroba Parkinsona Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, czyli nieodwracalnym

zobacz galerię

Okazało się, że najsilniejszy związek między zwiększonym objawów parkinsonizmu i skumulowanej ekspozycji  na mangan wykryto u pracowników, którzy spawali w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Odkryli również, że związek ten były najsilniejsze u pracowników, którzy mieli swoje pierwsze badanie w ciągu 5 lat po rozpoczęciu pracy przy spawaniu.

Prof. Racette sugeruje, że może to być spowodowane tym, że ci pracownicy początkowo pracują na stanowiskach z wyższą ekspozycją na mangan, a po jakimś czasie przenoszą się  do innych zadań.

"Badanie to sugeruje, że musimy bardziej rygorystycznie monitorować miejsca pracy związane z ekspozycją na mangan, lepiej wykorzystać sprzęt ochronny oraz systematyczniej oceniać pracowników w celu zapobiegania tej chorobie” – mówi prof. Brad A. Racette

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze