Trwa ładowanie...

Ubezpieczenie wypadkowe - czym jest, składka wypadkowa w 2022 roku, kto opłaca składkę

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
04.05.2022 07:38
Ubezpieczenie wypadkowe - czym jest, składka wypadkowa w 2022 roku, kto opłaca składkę
Ubezpieczenie wypadkowe - czym jest, składka wypadkowa w 2022 roku, kto opłaca składkę (Adobe Stock)

Ubezpieczenie wypadkowe pozwala uzyskać świadczenia socjalne osobie, która nie jest zdolna do dalszej pracy, ponieważ doznała wypadku przy pracy lub rozpoznano u niej chorobę zawodową. Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia wypadkowego? Kto opłaca składkę wypadkową?

spis treści

1. Czym jest ubezpieczenie wypadkowe?

Ubezpieczenie wypadkowe jest rodzajem obowiązkowego ubezpieczenia społecznego dla wszystkich tych osób, które są aktywne zawodowo. Ubezpieczenie wypadkowe uprawnia pracownika do uzyskania świadczeń socjalnych w razie utraty zdolności do pracy w wyniku wypadku przy pracy lub rozpoznanej choroby zawodowej. Do ubezpieczenia wypadkowego zgłaszani są pracownicy posiadający ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

2. Kto powinien opłacić składkę wypadkową?

Wielu pracowników zastanawia się, czyim obowiązkiem jest opłacenie składki wypadkowej? Osoby zatrudnionej czy może zatrudniającego? Okazuje się, że składka wypadkowa jest składką w całości opłacaną przez pracodawcę. Jej wysokość jest ruchoma i uzależniona od kilku czynników. Zgodnie z informacjami podanymi przez Serwis Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl jest ona zróżnicowana w zależności od "zagrożeń zawodowych i ich skutków (wypadkowość)". Wysokość składki może różnić się również w zależności od tego, ilu pracowników zostaje zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia wypadkowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Rok składkowy, zwany również okresem składkowym rozpoczyna się 1 kwietnia danego roku, a kończy 31 marca w roku kolejnym.

3. Składka wypadkowa w 2022 roku

Stopa procentowa składki ubezpieczenia wypadkowego może wahać się w zależności od danego stanowiska pracy. Wysokość składki wypadkowej może być ustalana przez Zakład Ubezpieczeń Socjalnych lub wyliczona w sposób samodzielny w danym zakładzie pracy.

Dla płatników składek, którzy:

  • zatrudniają maksymalnie dziewięć osób,
  • nie podlegają wpisowi do rejestru REGON (liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego nie jest w tym przypadku istotna)
  • podlegają wpisowi do rejestru REGON

wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym, który trwa od 1 kwietnia 2022 do 31 marca 2023, nie ulega zmianie i wynosi 1,67% (50% maksymalnej stopy procentowej, która obowiązuje na dany rok składkowy dla grup działalności).

Jeśli pracodawca przekazał Zakladowi Ubezpieczeń Socjalnych informację ZUS IWA dotyczącą trzech ostatnich lat, zwolniony jest z obowiązku samodzielnego obliczenia stopy procentowej składki wypadkowej. W takiej sytuacji robi to za niego Zakład Ubezpieczeń Socjalnych. Płatnicy, którzy takiej informacji nie złożyli, zobowiązani są w sposób samodzielny ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującą od 1 kwietnia 2022 roku.

4. Które osoby nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu?

Wśród osób, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu wymienia się:

  • bezrobotnych, którzy otrzymują zasiłek dla bezrobotnych,
  • bezrobotnych pobierających świadczenie integracyjne,
  • członków Parlamentu Europejskiego,
  • osoby wykonujące pracę nakładczą,
  • żołnierzy niezawodowych w służbie czynnej (wyjątkiem są żołnierze w służbie kandydackiej),
  • osoby korzystające z urlopu wychowawczego; osoby pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w tej samej kwocie co zasiłek macierzyński,
  • osoby pobierające świadczenie socjalne wypłacane w okresie urlopu,
  • osoby pobierające zasiłek socjalny, który jest wypłacany w czasie zmiany kwalifikacji zawodowych lub poszukiwań nowego stanowiska pracy,
  • osoby pobierające wynagrodzenie, które przysługuje w czasie ze świadczenia górniczego albo w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie,
  • osoby, korzystające ze świadczenia szkoleniowego wypłacanego po ustaniu stosunku pracy,
  • osoby będące członkami rady nadzorczej, pobierające wynagrodzenie z tego tytułu,
  • osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem,
  • osoby, podlegające dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu na podstawie art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze