Trwa ładowanie...

Uboga dieta osób, które w dzieciństwie wygrały walkę z rakiem podnosi ryzyko chorób przewlekłych

Avatar placeholder
06.11.2016 20:16
Uboga dieta osób, które w dzieciństwie wygrały walkę z rakiem podnosi ryzyko chorób przewlekłych
Uboga dieta osób, które w dzieciństwie wygrały walkę z rakiem podnosi ryzyko chorób przewlekłych

Nowe badania sugerują, że osoby, które wygrały z rakiem w dzieciństwie, zazwyczaj źle się odżywia w dorosłym życiu. W ich diecie brakuje niezbędnych składników odżywczych, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, ponieważ są oni już bardziej podatni na rozwój poważnych chorób.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców ze Szkoły Nauki i Polityki Żywieniowej Friedman'a na Uniwersytecie Tufts w Massachusetts, we współpracy ze Szpitalem Badawczym Dzieci św. Judy w Tennessee.

Zespół zbadał czy istnieje związek między leczeniem raka w dzieciństwie, a dietą w dorosłym życiu.

W badaniu wykorzystano samodzielnie wypełniane kwestionariusze jakości żywienia. Oceniono dietę 2 570 dorosłych osób, które zostały wyleczone z raka w dzieciństwie, aby sprawdzić, czy spełniają wymogi zaleceń żywieniowych dla Amerykanów na 2010 r. Wyniki zostały niedawno opublikowane w „The Journal of Nutrition”.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Naukowcy odkryli, że uczestnicy badania mieli wyjątkowo niskie spożycie produktów pełnoziarnistych, ale za to nadmierne spożycie sodu i tak zwanych pustych kalorii.

Osoby, które w dzieciństwie wyleczono z raka, cierpią z powodu przewlekłych chorób w dorosłym życiu
Osoby, które w dzieciństwie wyleczono z raka, cierpią z powodu przewlekłych chorób w dorosłym życiu (Shutterstock)

Badania wykazały, że osoby te „spożywały nadmierne ilości sodu i tłuszczów nasyconych, które są czynnikami ryzyka chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca i otyłość” - wyjaśnia kierownik zespołu badawczego dr Fang Fang Zhang z Uniwersytetu Tufts.

"W porównaniu z istniejącymi zaleceniami dietetycznymi, okazało się, że po leczeniu raka w dzieciństwie osoby te spożywają mniej błonnika, potasu, magnezu, wapnia, witaminy D i witaminy E niż powinny" - dodaje Dr Zhang.

Według Centrum Prewencji i Kontroli Chorób, małe spożycie owoców i warzyw oraz wysokie spożycie tłuszczów nasyconych może prowadzić do choroby wieńcowej serca, niektórych nowotworów i cukrzycy.

Natomiast dieta składająca się z owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, o ograniczonej ilości tłuszczu, czerwonego i przetworzonego mięsa, a także niskim dodatku cukru, może zmniejszyć ryzyko ponownego zachorowania na nowotwór oraz ryzyko chorób przewlekłych, według najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia do Walki z Rakiem na temat leczenia i przeżywalności raka.

Naukowcy kierowani przez Zhang użyli Indeksu Zdrowego Jedzenia (HEI-2010), aby obliczyć, w jakim stopniu uczestnicy badania przyswoili sobie zalecenia żywieniowe.

Indeks działa w skali od 0 do 100, gdzie 0 oznacza brak podążania za wskazówkami, a 100 oznacza doskonałe przyswojenie zasad zdrowego odżywiania. Grupa uczestników średnio uzyskała tylko 57,9 w skali.

Zarówno Zhang, jak i Melissa Hudson, lekarz medycyny ze szpitala Dzieci Św. Judy, podkreślają znaczenie włączenia żywienia do leczenia raka. "Zdrowe odżywianie może poprawić funkcjonowanie fizyczne i psychiczne, osób, które przeżyły raka w dzieciństwie" - mówi dr Zhang.

U osób, które przeżyły raka w dzieciństwie, często występują przewlekłe problemy zdrowotne, które mogą się zaostrzać przez złe odżywianie. Badania pokazały, że u 50 proc. z nich wystąpiła ciężka lub zagrażająca życiu przewlekła choroba przed ukończeniem 50 roku życia.

Według innego badania cytowanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, ponad połowa z tych, którzy przeżyli raka w dzieciństwie, poddanych było potencjalnie toksycznemu leczeniu, na przykład, promieniowaniu na klatke piersiową lub działaniu antracyklin, które mogą wpływać na problemy z sercem lub płucami w późniejszym życiu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze