Ubytki niepróchnicowego pochodzenia

Ostatnio można zaobserwować wzrost liczby ubytków niepróchnicowego pochodzenia. Są one spowodowane czynnikami natury fizycznej lub chemicznej. Na skutek ich działania powstają erozje lub abrazje. Abrazja to nieprawidłowy wynik ścierania zębów, na przykład poprzez niewłaściwe szczotkowanie zębów. Ponadto ubytki w zębach mogą być wynikiem nieprawidłowego odżywiania, długotrwałego leczenia oraz stylu życia. Do ubytków niepróchnicowego pochodzenia należy także hipoplazja szkliwa, czyli jego wada rozwojowa.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Choroby zębów i ich profilaktyka

Ubytki niepróchnicze

Próchnica to nie jedyne niebezpieczeństwo dla uzębienia. Ubytki mogą powstać także m.in. wskutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Warto pamiętać, że ścieranie zębów to proces, któremu sprzyja przeżuwanie pokarmu (tzw. ścieranie fizjologiczne). Jest to naturalne zjawisko, które występuje w różnym nasileniu u każdego i wiąże się ze starzeniem się organizmu. Problem ścierania zębów w znacznym stopniu dotyczy ludzi cierpiących na bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie i zaciskanie zębów, które niszczy szkliwo. Zwykle zęby ścierają się na powierzchniach zębów bocznych oraz na brzegach siecznych zębów przednich. Natomiast w przypadku ubytków niepróchnicowego pochodzenia erozje występują najczęściej na powierzchniach zębów przednich. Z kolei abrazje mają miejsce głównie na zębach przedtrzonowych dolnych i częściej dotykają kobiet niż mężczyzn.

Chorobom zębów można zapobiegać poprzez właściwą pielęgnację, zdrową dietę i regularne wizyty u dentysty oraz zabiegi, jakie oferuje stomatologia estetyczna. Należy ograniczyć spożycie płynów o niskim pH i kwaśnych owoców oraz pamiętać o prawidłowej technice szczotkowania.

Rodzaje ubytków zębów

Można wyróżnić ubytki niepróchnicowego pochodzenia o etiologii traumatycznej ostrej i traumatycznej przewlekłej. Te pierwsze są wynikiem urazów, szczególnie u dzieci. Wówczas od stopnia defektu zależy rodzaj leczenia. Ubytki o etiologii traumatycznej przewlekłej dzieli się między innymi na:

  • abrazje (uszkodzenie zębów powstałe pod wpływem fizycznych czynników zewnętrznych),
  • demastykacje (utraty zębów na skutek żucia twardych pokarmów),
  • atrycje (ścieranie i ubytki zębów na skutek wzajemnego kontaktu zębów podczas naturalnego żucia pokarmów),
  • erozje (w wyniku działania kwasów – kwaśnych napoi, jedzenia lub leków; bez udziału drobnoustrojów),
  • resorpcje (mogą być o charakterze patologicznym lub fizjologicznym).

Ubytki niepróchnicowego pochodzenia można także podzielić na atritio i abrasio. Atritio jest wynikiem tarcia między powierzchniami zębów, a abrasio to proces ścierania zębów na skutek działania pokarmów lub ciał obcych.

Ubytki klinowe zębów powstają w przyszyjkowej części zęba. Są zwykle spowodowane nieprawidłowym i zbyt intensywnym myciem zębów poziomo wzdłuż łuków zębowych. Wówczas wzrasta ryzyko nadwrażliwości zębów na zimno i dotyk. Ubytki klinowe zębów leczy się poprzez odtworzenie za pomocą materiału kompozytowego wyszczotkowanych tkanek zęba. Pacjent zostaje także pouczony, w jaki sposób należy myć zęby, aby ich nie uszkodzić.

Niektórym chorobom zębów można zapobiec przez właściwą pielęgnację i zdrową dietę. Jeśli pojawiają się ubytki niepróchnicowego pochodzenia, warto zmienić zwyczaje, aby nie było ich więcej. W przypadku bruksizmu można zastosować psychoterapię, która pomoże wyeliminować mimowolne zgrzytanie zębów.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby jamy ustnej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby jamy ustnej
Choroby jamy ustnej

Wykrzywienie zębów

Wykrzywienie zębów

Przyczyną tej nieprawidłowości mogą być zęby zatrzymane. Dlatego nie wolno lekceważyć tego problemu w obrębie jamy ustnej.

Choroby jamy ustnej

Nalot na zębach

Nalot na zębach

Film bakteryjny musi być usuwany regularnie, inaczej przekształci się w kamień nazębny odpowiedzialny za wiele chorób przyzębia i dziąseł. Do tego celu zazwyczaj wystarczy pasta i szczotka.

Choroby jamy ustnej

Jak uniknąć próchnicy?

Jak uniknąć próchnicy?

Mycie zębów po każdym posiłku, nawet małej, słodkiej przekąsce, to prosty i skuteczny sposób na zdrowe uzębienie.

Choroby jamy ustnej

Nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust

Nieświeży oddech to najczęściej oznaka chorób przyzębia. Czasami jednak przykry zapach może świadczyć o chorobie nerek lub wątroby.

Choroby jamy ustnej

Poznaj produkty, które zwalczą przykry zapach z ust

Poznaj produkty, które zwalczą przykry zapach z ust

obecnych w naszej jamie ustnej. Powszechnie wiadomo, że częstą przyczyną nieświeżego oddechu są pasożytujące w naszych drogach oddechowych bakterie (...) . Owoce Jabłka czy gruszki to produkty, które powodują zwiększenie produkcji śliny...

Choroby jamy ustnej

Odejście od wierteł dentystycznych

Odejście od wierteł dentystycznych

Naukowcy z University of Leeds wynaleźli metodę walki z próchnicą, która nie wymaga użycia wiertła, a do tego jest skuteczna i bezbolesna. Polega bowiem na odbudowaniu utraconych w wyniku demineralizacji części zęba w taki sposób, że ubytek jest wypełniany...

Choroby jamy ustnej

Problemy z dziąsłami

Problemy z dziąsłami

Dziąsła mogą być w złym stanie z wielu powodów. Jednym z nich jest gromadząca się płytka nazębna.

Choroby jamy ustnej

Ubytki

Ubytki

To także problem osób, które prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej. Często samo szorowanie zębów oraz stosowanie płynów i nici to za mało, by uniknąć próchnicy.

Choroby jamy ustnej

Stan zapalny dziąseł

Stan zapalny dziąseł

Zapalenie dziąseł należy wyleczyć u stomatologa, inaczej może dojść najpierw do rozchwiania, a potem do utraty zębów.