Trwa ładowanie...

Aby ochronić swój umysł przed chorobą Alzheimera, ucz się... czegokolwiek

Avatar placeholder
12.01.2017 13:55
Aby ochronić swój umysł przed chorobą Alzheimera, ucz się... czegokolwiek
Aby ochronić swój umysł przed chorobą Alzheimera, ucz się... czegokolwiek

Możesz zagrać swoją ulubioną sonatę Mozarta. Albo nauczyć się jeździć konno. Każda z tych czynności stymuluje umysł, oferując potencjalną ochronę przed chorobą Alzheimera w późniejszym etapie życia, jak donosi najnowsze badanie.

Neurologowie nazywają to efektem "użyj albo strać". Koncept polega na tym, że osoby, które są umysłowo aktywne i stawiają przed swoim mózgiem kolejne wyzwania, objęte są mniejszym ryzykiem zachorowania na demencję.

Poprzednie badania sugerowały już taki efekt, jednak wyniki nie były definitywne. Zespół badawczy z Bostonu przeprowadził więc metaanalizę 12 badań w których łącznie udział wzięło prawie 14 tys. ludzi aby poznać odpowiedzi.

Z badania wynika, że stymulacja umysłowa daje nam, w całkiem dosłownym sensie, ochronę przeciwko demencji, która nie może być zawdzięczana innym czynnikom, takim jak edukacja lub poziom przychodów. Czynności, które wspomogą twój mózg w obronie przed Alzheimerem są bardziej zróżnicowane niż się wydaje.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Starsze osoby mogą uchronić się przed chorobą Alzheimera podtrzymując zaangażowanie w czynności wymagajace wysiłku umysłowego
Starsze osoby mogą uchronić się przed chorobą Alzheimera podtrzymując zaangażowanie w czynności wymagajace wysiłku umysłowego

Zalicza się do nich czytanie książek, chodzenie do teatru lub kina, odwiedzanie muzeów lub udanie się na koncert muzyki klasycznej. Jednak jeśli te rzeczy nie znajdują się na twojej liście zainteresowań, mamy dobre wieści. Dr. Deborah Blacker, autorka badania, twierdzi, że nawet nauka wykonywania drobnej domowej czynności lub naprawy albo pójście na mecz piłki nożnej może dać te same efekty.

Blacker, psychiatra geriatryczny, naucza na Uniwersytecie Harvarda i pracuje w Mass General Hospital. Według niej, ważne jest, aby zajmować czymś swój umysł. Czynności te powinny jednak być dla nas czymś nowym i wymagającym, jednak najlepiej, gdy są to rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. W ten sposób wzbogacimy swoje życie, a także uzyskamy dodatkową ochronę przed demencją.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera? [7 zdjęć]

Sprawność fizyczna i regularne ćwiczenia powstrzymują chorobę Alzheimera. Tak wynika z badań naukowców

zobacz galerię

Z metaanalizy nie wynikają jednak odpowiedzi na wszystkie pytania. Do tego potrzebne będzie więcej dokładniejszych badań. Nie wiemy na przykład, czy dane czynności wpływają lepiej na nasz umysł niż inne lub jak często należy angażować swój mózg, aby przyniosło to pożądany efekt.

Blacker zaznacza jednak, że osoby angażujące mózg w więcej czynności charakteryzowały się mniejszą liczbą zachorowań na alzheimera. Jednym z przykładów takiego podejścia jest program "Cognitive Vitality" promowany przez fundację Alzheimer's Drug Discovery.

Polega on na ćwiczeniu mózgu i utrzymywaniu go w dobrej formie za pomocą siedmiu kroków. Są to ćwiczenia, zdrowa dieta, sen, zmniejszenie poziomu stresu, związki międzyludzkie, zwalczanie chorób przewlekłych i nauka.

Koniecznie przeczytaj

Fundacja sugeruje, że wymagany wysiłek umysłowy powinien wynikać z podjęcia edukacji, nauczenia się nowego języka, czytania książek lub wykonywania pracy w wolontariacie.

Blacker twierdzi, że dowolny sposób, w jaki będziemy podtrzymywać aktywność mózgu, będzie dobry i przyniesie nam korzyści, jeśli czynność którą wykonujemy jest dla nas czymś nowym i wymagającym. Jeśli dodatkowo będzie to coś, co naprawdę lubimy, wygrywamy na dwóch polach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze