Trwa ładowanie...

Udar niedokrwienny – charakterystyka, objawy, leczenie

Udar niedokrwienny jest jednym z dwóch typów udaru mózgu. Obok udaru niedokrwiennego wyróżniamy jeszcze udar krwotoczny. Czym jest udar mózgu? Czym charakteryzuje się udar niedokrwienny? Jak objawia się udar niedokrwienny?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Charakterystyka udaru niedokrwiennego

Udar niedokrwienny powoduje całkowite lub częściowe zakłócenie w pracy mózgu. Przyczyną tych zakłóceń jest niedokrwienie, które trwa dłużej niż jedną dobę. Kiedy w naczyniach krwionośnych powstanie zator i krew nie może swobodnie przepływać przez obszary mózgu. Mówimy wówczas o udarze niedokrwiennym.

Udar niedokrwienny jest jednym z dwóch typów udaru mózgu. Drugi typ to udar krwotoczny, przy którym pęka naczynie krwionośne, a krew uszkadza tkanki organizmu. Udar niedokrwienny jest schorzeniem, które przytrafia się częściej, niż udar krwotoczny.

Udar niedokrwienny jest jednym z dwóch typów udaru mózgu.
Udar niedokrwienny jest jednym z dwóch typów udaru mózgu.

2. Objawy udaru niedokrwiennego

Objawami udaru niedokrwiennego jest ból głowy i zawroty głowy. Niekiedy pojawiają się trudności w mówieniu, niedowład rąk lub niedowład nóg, a także nadwrażliwość niektórych części ciała. Umiejscowienie zakrzepu w przypadku udaru niedokrwiennego ma duże znaczenie. Jeżeli skrzep powstanie w naczyniu mózgowym, w którym zaistniały zmiany miażdżycowe, wówczas powstałe objawy mogą bardzo szybko narastać. Udar niedokrwienny, który powstał za sprawą zatoru, to znaczy przez skrzep niesiony prądem krwi i zatkał tętnicę mózgową, wówczas pierwsze objawy udaru niedokrwienego mogą w ogóle się nie pojawić. Udar niedokrwienny może doprowadzić do zaburzenia mowy, zaburzenia czucia, amnezji, padaczki, urojeń, nieświadomości, afazji.

Jak rozpoznać udar mózgu?
Jak rozpoznać udar mózgu? [4 zdjęcia]

Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego,...

zobacz galerię

3. Leczenie udaru

Do prawidłowego funkcjonowania mózgu, niezbędny jest regularny dostęp tlenu. Komórki nerwowe giną w ciągu kilku minut od przerwy w dostępnie tlenu do mózgu. Niestety, nie istnieje sposób, aby móc odtworzyć komórki nerwowe. Leczenie udaru niedokrwiennego i udaru krwotocznego polega przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniego krążenia.

Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu
Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu

Jak wiemy z danych Fundacji Udaru Mózgu, każdego roku odnotowuje się 60-70 tys. przypadków udarów mózgu....

zobacz galerię

W leczeniu udaru niedokrwiennego istotne znaczenie ma rehabilitacja osób chorych i zapewnienie im odpowiedniej opieki. Należy dbać o to, aby nie powstały odleżyny, ani zapalenie płuc. W tym celu, przy udarze niedokrwiennym, zaleca się częste zmiany pozycji i oklepywanie klatki piersiowej. Rehabilitacja osób, gdzie udarowi uległa lewa półkula mózgu, powinna obejmować ćwiczenia logopedyczne. Ćwiczenia te pozwalają na szybszy powrót w odzyskaniu mowy.

Ostatnią formą leczenia udaru niedokrwiennego jest zależne od stopnia niedowładu, występowania innych schorzeń, jak na przykład cukrzyca, nadciśnienie lub niedowład krążenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.