Udar niedokrwienny – charakterystyka, objawy, leczenie
Udar niedokrwienny jest jednym z dwóch typów udaru mózgu. Obok udaru niedokrwiennego wyróżniamy jeszcze udar krwotoczny. Czym jest udar mózgu? Czym charakteryzuje się udar niedokrwienny? Jak objawia się udar niedokrwienny?
1. Charakterystyka udaru niedokrwiennego
Udar niedokrwienny powoduje całkowite lub częściowe zakłócenie w pracy mózgu. Przyczyną tych zakłóceń jest niedokrwienie, które trwa dłużej niż jedną dobę. Kiedy w naczyniach krwionośnych powstanie zator i krew nie może swobodnie przepływać przez obszary mózgu. Mówimy wówczas o udarze niedokrwiennym.
Udar niedokrwienny jest jednym z dwóch typów udaru mózgu. Drugi typ to udar krwotoczny, przy którym pęka naczynie krwionośne, a krew uszkadza tkanki organizmu. Udar niedokrwienny jest schorzeniem, które przytrafia się częściej, niż udar krwotoczny.
2. Objawy udaru niedokrwiennego
Objawami udaru niedokrwiennego jest ból głowy i zawroty głowy. Niekiedy pojawiają się trudności w mówieniu, niedowład rąk lub niedowład nóg, a także nadwrażliwość niektórych części ciała. Umiejscowienie zakrzepu w przypadku udaru niedokrwiennego ma duże znaczenie. Jeżeli skrzep powstanie w naczyniu mózgowym, w którym zaistniały zmiany miażdżycowe, wówczas powstałe objawy mogą bardzo szybko narastać. Udar niedokrwienny, który powstał za sprawą zatoru, to znaczy przez skrzep niesiony prądem krwi i zatkał tętnicę mózgową, wówczas pierwsze objawy udaru niedokrwienego mogą w ogóle się nie pojawić. Udar niedokrwienny może doprowadzić do zaburzenia mowy, zaburzenia czucia, amnezji, padaczki, urojeń, nieświadomości, afazji.
3. Leczenie udaru
Do prawidłowego funkcjonowania mózgu, niezbędny jest regularny dostęp tlenu. Komórki nerwowe giną w ciągu kilku minut od przerwy w dostępnie tlenu do mózgu. Niestety, nie istnieje sposób, aby móc odtworzyć komórki nerwowe. Leczenie udaru niedokrwiennego i udaru krwotocznego polega przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniego krążenia.
W leczeniu udaru niedokrwiennego istotne znaczenie ma terapia lekami przeciwpłytkowymi oraz rehabilitacja osób chorych. Należy dbać o to, aby nie powstały odleżyny, ani zapalenie płuc. W tym celu, przy udarze niedokrwiennym, zaleca się częste zmiany pozycji i oklepywanie klatki piersiowej. Rehabilitacja osób, gdzie udarowi uległa lewa półkula mózgu, powinna obejmować ćwiczenia logopedyczne. Ćwiczenia te pozwalają na szybszy powrót w odzyskaniu mowy.
Ostatnią formą leczenia udaru niedokrwiennego jest zależne od stopnia niedowładu, występowania innych schorzeń, jak na przykład cukrzyca, nadciśnienie lub niedowład krążenia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.