Udar. Wystarczy wprowadzić w życie pięć zasad, by zmniejszyć ryzyko
Statystyki są nieubłagane: na świecie co sześć sekund ktoś umiera z powodu udaru. Kluczowe znaczenie ma czas: im szybciej pacjent trafi do szpitala, tym większa szansa na uratowanie i ograniczenie szkód wywołanych w organizmie. Badania opublikowane na łamach BMJ wskazują, że styl życia może mieć kluczowe znaczenie w ograniczeniu ryzyka wystąpienia udaru.
1. Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru?
Udar nie boli, ale wiąże się nawet z 10-krotnie wyższym ryzykiem śmiertelności niż zawał serca. Szacuje się, że 30 proc. pacjentów umiera w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania, a 20 proc. pacjentów, których udaje się uratować - wymaga później stałej opieki.
Badania prowadzone przez USlHealth Professionals wraz z Nurses' Health Study wskazują, że za ponad połowę udarów odpowiada zły styl życia. Okazało się, że uczestnicy badania, którzy przestrzegali pięć zasad, ograniczyli ryzyko wystąpienia udaru.
Pięć zmian, które pomogą ograniczyć ryzyko udaru:
- niepalenie,
- umiarkowane spożycie alkoholu,
- wskaźnik masy ciała poniżej 25 BMI,
- ćwiczenie codziennie przez 30 minut,
- zdrowa dieta.
Podobne badanie, które objęło grupę kobiet ze Szwecji, wykazało, że przestrzeganie tych pięciu zasad pozwala zredukować ryzyko udaru o 60 proc.
2. Brak stresu i częste kontakty towarzyskie
Inne badania zwracają uwagę na kolejne czynniki, które również mogą mieć znaczenie. Zdaniem wielu ekspertów ważna jest również kondycja psychiczna i kontakty międzyludzkie. Z danych zgromadzonych przez National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI) wynika, że również lęk, depresja i wysoki poziom stresu zwiększają ryzko wystąpienia udaru.
"Długie godziny pracy i rzadki kontakt z przyjaciółmi, rodziną lub innymi osobami spoza domu również wiążą się z wyższym ryzykiem udaru mózgu" - podkreślają autorzy raportu.
3. Jakie są pierwsze objawy udaru?
Najważniejsza jest profilaktyka, czyli wprowadzenia w życie zasad zdrowego stylu życia oraz regularne kontrolowanie ciśnienia. Lekarze podkreślają, że w przypadku udarów mówi się o tzw. złotych godzinach - pacjent ma maksymalnie sześć godzin od wystąpienia objawów klinicznych. Każda kolejna - ogranicza szansę na zastosowanie skutecznego leczenia.
Jakie są pierwsze objawy udaru?
- drętwienie kończyn po jednej stronie ciała,
- opadanie kącika ust,
- niewyraźna mowa,
- zaburzenie widzenia,
- niepewny chód,
- nagły, bardzo silny ból głowy,
- utrata przytomności.
Objawy udaru mogą się różnić, ale zwykle pojawiają się nagle. Zmiany można zaobserwować przede wszystkim na twarzy chorego: może wydawać się, że jedna strona twarzy jest nienaturalnie wykrzywiona, opadają kąciki ust, pacjent nie jest w stanie się uśmiechnąć. Część chorych zaczyna mieć problem z mówieniem, osoby postronne mogą mieć wrażenie, że chorzy "bełkoczą".
Zmiany mogą wystąpić również w obrębie ramion: pacjent może mieć problem z uniesieniem i utrzymaniem w górze obu rąk.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.