Trwa ładowanie...

Udary mózgu coraz częściej dotykają młodych. Oto pierwsze objawy

W Polsce udary zajmują trzecie miejsce pod względem ogólnej śmiertelności oraz stanowią pierwszą przyczynę trwałej niepełnosprawności wśród osób po 40. roku życia. Eksperci z kampanii edukacyjnej #MłodziPoUdarze alarmują, że udar coraz częściej dotyka 20- i 30-latków.

Zobacz film: "Objawy udaru mózgu u kobiet są inne niż u mężczyzn"

spis treści

1. Ruszyła kampania edukacyjna #MłodziPoUdarze

Do udaru mózgu co roku dochodzi u prawie 90 tys. Polaków, spośród których 30 tys. umiera w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania, z kolei pacjenci, którzy przeżyli są często niepełnosprawni.

M.in. po to, by im zapobiegać powstała kampania edukacyjna #MłodziPoUdarze, którą realizuje Stowarzyszenie Udarowcy - Liczy się Wsparcie.

Eksperci przypominają, że nigdy nie należy bagatelizować objawów udaru mózgu, nawet u osób młodych. Szybkie rozpoznanie udaru i wezwanie pomocy ma duży wpływ na powodzenie leczenia, szczególnie u ludzi młodych.

2. Szybka pomoc i leczenie 4-krotnie zwiększa szanse na przeżycie

Z danych, które przedstawiono w ramach kampanii wynika, że błyskawiczna pomoc i leczenie udaru mózgu w specjalistycznej placówce może 4-krotnie zwiększyć szanse pacjenta na przeżycie i zdrowe funkcjonowanie. Eksperci przypominają, że w takich placówkach chory powinien mieć zapewnioną kompleksową opiekę medyczną neurologów, fizjoterapeutów, pielęgniarek oraz logopedów.

"Każdy z nas powinien umieć rozpoznać podstawowe objawy udaru, a także wiedzieć, jak zareagować, jeśli zaobserwujemy takie objawy u siebie lub u swoich bliskich" – mówił PAP prof. Mariusz Baumgart z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy.

Kampania edukuje m.in., jak w prosty sposób rozpoznać objawy udaru

Typowe symptomy łatwo zapamiętać wykorzystując akronim słowa UDAR:

U - utrudniona mowa,

D - dłoń/ręka opadająca,

A - asymetria ust,

R - reaguj natychmiast!

Następnie dzwoń pod 999 lub 112.

Organizatorzy kampanii #MłodziPoUdarze twierdzą, że bardzo ważne jest wczesne wdrożenie fizjoterapii po udarze, jeszcze w szpitalu, kiedy tylko jest to już możliwe. Rehabilitacja zwiększa szanse odzyskania sprawności i powrotu do aktywnego życia zawodowego i społecznego.

3. Skutki udaru

Prof. Konrad Rejdaka, Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, podczas webinarium dla dziennikarzy tłumaczył, czym jest udar i jakie konsekwencje może wywołać dla naszego zdrowia. To ogniskowe uszkodzenie mózgu, wywołane zatkaniem światła naczyń lub ich pęknięciem, którego skutkiem jest nagły deficyt neurologiczny. Następstwami mogą być niedowłady prawej lub lewej strony ciała, a nawet porażenie, jak również zaburzenie mowy, utrata zdolności wypowiadania sensownych treści, jak też ich rozumienia. Zdarzają się również zaburzenia przytomności, gdy dojdzie np. do uszkodzenia pnia mózgu, albo naprzemienne niedowłady prawej i lewej strony ciała.

4. Zapobieganie udarom

Warto również pamiętać, że udarom mózgu można zapobiegać. Trzeba przede wszystkim leczyć nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia rytmu serca, zmniejszyć spożycie alkoholu i pozbyć się nałogu palenia tytoniu. Są to najczęściej występujące czynniki ryzyka udaru, ale też innych chorób sercowo-naczyniowych, zwiększających ryzyko zachorowania na udar mózgu, takich jak zawały serca.

"Wiele zależy od nas samych. Prawie 90 proc. wszystkich czynników ryzyka jest modyfikowalnych, czyli takich, na którą mamy realny wpływ. Właściwy styl życia, który niweluje ryzyko udaru mózgu w dużej mierze bazuje na prawidłowej diecie, aktywności fizycznej, zaniechaniu używek, a także regularnym wysypianiu się" – przekonuje dr Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się Wsparcie.

Specjalista podkreślił, że wzrost liczby udarów mózgu wśród ludzi młodych jest szczególnie niepokojący.

"W dobie pandemii niezwykle ważne jest, aby szukać zarówno szybkiej pomocy lekarskiej jak i dostępu do wczesnej rehabilitacji po udarze mózgu" - dodaje dr Szyper.

Zobacz także: Powikłania po COVID-19. Lekarze mówią wprost o udarach covidowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.