Trwa ładowanie...

89 nowych leków na liście leków refundowanych

Opublikowano zaktualizowaną listę leków refundowanych. Są zarówno zadowoleni, jak i krytycy postanowień. Lista bogatsza jest o 89 leków.

Na nowej liście znajdują się między innymi leki na stwardnienie rozsiane, preparaty dla dzieci chorych na hemofilię oraz na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Maluchy cierpiące na to ostatnie schorzenie nie będą musiały już jeździć do szpitala, aby otrzymywać zastrzyk z preparatem.

Zobacz także:

Zobacz film: "Dramatyczny apel do ministra zdrowia"

Niestety, nie wszyszczy mogą czuć się usatysfakcjonowani zaktualizowaną listą. Okazuje się, że nadal nie będzie w Polsce dostępu do jednego z 6 najnowszych preparatów, który leczyłby szpiczaka plazmocytowego.

Podrabiane leki. Jak nie dać się na nie nabrać?
Podrabiane leki. Jak nie dać się na nie nabrać? [6 zdjęć]

Jeden na dziesięć wyprodukowanych na świecie leków jest nielegalny, a w Polsce obrót nimi rośnie lawinowo.

zobacz galerię

Na listę leków refundowanych ogólnie trafiło 89 nowych preparatów. Składa się na nią aż 68 preparatów w ramach listy aptecznej, 10 w ramach programów lekowych oraz 11 w ramach katalogu chemioterapii. Wśród nich są np. środki pomocne w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz chłoniaków złośliwych.

W nowym obwieszczeniu nie znajdą się 23 leki, które dotychczas były refundowane. Ma to związek z wpływaniem wniosków o skrócenie terminów obowiązywania decyzji refundacyjnych, upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych oraz odmową refundacji na kolejny okres czasu.

Pacjenci zapłacą mniej za 366 produktów (od 123,45 zł do 1 gr) i więcej za 286 produktów (od 1 gr do 510,30 zł). Spadną ceny detaliczne brutto 516 produktów (od 539,36 zł do 1 gr), natomiast wzrosną one dla 148 produktów (od 1 gr do 90 gr).

510,30 zł pacjenci będą musieli dopłacić do leku o nazwie Valcyte, stosowanego w przypadku zakażenia wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom narządów miąższowych (wątroba, śledziona, nerki, trzustka). Obniżona została z kolei dopłata do leku o nazwie Voriconazole Zentiva - aż o 123,45 zł. Jest to preparat medyczny przeciwgrzybiczy z grupy triazoli.

Do zaktualizowanej listy można zgłaszać uwagi do środy 23 sierpnia, do godziny 13.00. Ostateczny jej kształt poznamy za tydzień. Więcej informacji znajdziecie na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza