Trwa ładowanie...

89 nowych leków na liście leków refundowanych

Opublikowano zaktualizowaną listę leków refundowanych. Są zarówno zadowoleni, jak i krytycy postanowień. Lista bogatsza jest o 89 leków.

Zobacz film: "Dramatyczny apel do ministra zdrowia"

Na nowej liście znajdują się między innymi leki na stwardnienie rozsiane, preparaty dla dzieci chorych na hemofilię oraz na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Maluchy cierpiące na to ostatnie schorzenie nie będą musiały już jeździć do szpitala, aby otrzymywać zastrzyk z preparatem.

Zobacz także:

Niestety, nie wszyszczy mogą czuć się usatysfakcjonowani zaktualizowaną listą. Okazuje się, że nadal nie będzie w Polsce dostępu do jednego z 6 najnowszych preparatów, który leczyłby szpiczaka plazmocytowego.

Podrabiane leki. Jak nie dać się na nie nabrać?
Podrabiane leki. Jak nie dać się na nie nabrać? [6 zdjęć]

Jeden na dziesięć wyprodukowanych na świecie leków jest nielegalny, a w Polsce obrót nimi rośnie lawinowo....

zobacz galerię

Na listę leków refundowanych ogólnie trafiło 89 nowych preparatów. Składa się na nią aż 68 preparatów w ramach listy aptecznej, 10 w ramach programów lekowych oraz 11 w ramach katalogu chemioterapii. Wśród nich są np. środki pomocne w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz chłoniaków złośliwych.

W nowym obwieszczeniu nie znajdą się 23 leki, które dotychczas były refundowane. Ma to związek z wpływaniem wniosków o skrócenie terminów obowiązywania decyzji refundacyjnych, upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych oraz odmową refundacji na kolejny okres czasu.

Pacjenci zapłacą mniej za 366 produktów (od 123,45 zł do 1 gr) i więcej za 286 produktów (od 1 gr do 510,30 zł). Spadną ceny detaliczne brutto 516 produktów (od 539,36 zł do 1 gr), natomiast wzrosną one dla 148 produktów (od 1 gr do 90 gr).

510,30 zł pacjenci będą musieli dopłacić do leku o nazwie Valcyte, stosowanego w przypadku zakażenia wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom narządów miąższowych (wątroba, śledziona, nerki, trzustka). Obniżona została z kolei dopłata do leku o nazwie Voriconazole Zentiva - aż o 123,45 zł. Jest to preparat medyczny przeciwgrzybiczy z grupy triazoli.

Do zaktualizowanej listy można zgłaszać uwagi do środy 23 sierpnia, do godziny 13.00. Ostateczny jej kształt poznamy za tydzień. Więcej informacji znajdziecie na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.