Ułatwienia dla interseksualistów!

Australijski rząd zdecydował się na odważny krok w celu zwalczania dyskryminacji wobec osób interseksualnych i transgenderycznych. Od teraz osoby ubiegające się o paszport będą mogły dokonać w dokumencie wyboru pomiędzy płcią żeńską, męską i nieokreśloną. Ta inicjatywa jest zgodna z polityką rządu dotyczącą walki z uprzedzeniami na tle seksualnym i w kwestii tożsamości płciowej. Każda osoba będzie mogła zadeklarować w paszporcie preferowaną przez siebie płeć.

Co to jest interseksualizm?

Interseksualizm, znany również jako obojnactwo, u ludzi i zwierząt charakteryzuje się występowaniem cech fizycznych, które zwykle służą do odróżnienia osobników płci żeńskiej od osobników płci męskiej. Tego typu anomalie są zwykle wrodzone. Osoba interseksualna może mieć biologiczne cechy typowe dla obydwu płci. Samo pojęcie interseksualizmu znalazło swoje zastosowanie w medycynie w XX wieku w odniesieniu do ludzi, których płeć biologiczna wymyka się tradycyjnemu podziałowi na płeć żeńską i męską. Pierwotnie termin ten stosowali aktywiści interseksualni, którzy krytykowali tradycyjne medyczne podejście do kwestii przypisania płci i chcieli uczestniczyć w kształtowaniu się nowego podejścia do płci.

Zobacz film: "Narkotyki i seks"

Niektóre osoby, bez względu na to, czy są interseksualne, czy też nie, nie identyfikują się ani z płcią żeńską, ani męską. W stosunku do tych osób czasami stosowane jest pojęcie androgynii. Osoby androgyniczne mogą być zarówno fizycznie, jak i psychologicznie pomiędzy dwiema płciami. Mogą też mieć różne orientacje seksualne.

Jak wyglądają ułatwienia paszportowe dla osób interseksualnych?

Osoby, które nie utożsamiają się z płcią żeńską i męską mogą w prosty sposób określić swoją odmienną płeć, składając wniosek o paszport. Obok rubryk F (Female – kobieta) i M (Male – mężczyzna) znajduje się X. Aby otrzymać nowy paszport, nie trzeba zmieniać aktu urodzenia i innych dokumentów. Osoby transgenderyczne również mogą skorzystać z tych udogodnień i wpisać swoją preferowaną płeć, ale warunkiem jest przedstawienie potwierdzenia od lekarza. Operacja zmiany płci nie jest bowiem przesłanką do wydania nowego paszportu. Jeśli jednak dana osoba przedstawi zaświadczenie od lekarza, że ma za sobą lub właśnie przechodzi proces zmiany płci, może ubiegać się o nowy paszport. Podobnie jest w przypadku osób interseksualnych, które nie identyfikują się z płcią przypisaną im po urodzeniu. Przedstawiciele australijskich władz mają nadzieję, że zmiana polityki paszportowej zostanie odebrana przez środowiska osób interseksualnych i transgenderycznych jako dobry krok w kierunku zwalczania dyskryminacji. Pozostaje pytanie, czy krok postawiony przez austrlijskich polityków będzie miał naśladowców w innych częściach globu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dyskusje na forum

Penis

~1421you90 • ostatni post 2 dni temu

1
Artykuły Jak określić swoją orientację?
Pokój dziecięcy

Łóżeczko dla niemowlaka

Łóżeczko dla niemowlaka

Meble dla dzieci powinny być także trwałe, aby znosić ogromną ilość dziecięcej energii zużywanej między innymi na wyposażeniu pokoju

Makijaż dla różnych typów urody

Trendy w makijażu dla lata

Trendy w makijażu dla lata

Z palety cieni dla lata najodpowiedniejsze są kolory podkreślające barwę tęczówki, takie jak: szarość, błękity, a także róże i fiolety.

Dieta dla seniora

Preparaty zdrowotne dla osób starszych

Preparaty zdrowotne dla osób starszych

Prezent dla seniora Często zastanawiamy się, co można kupić naszym rodzicom lub dziadkom w prezencie świątecznym. Czasem warto przemyśleć zakup odpowiednich preparatów zdrowotnych.

Wózki, nosidełka, chusty

Wózek dla dziecka - zdjęcia

Wózek dla dziecka - zdjęcia

Kiedy dziecko wyrośnie z gondoli, warto kupić spacerówkę. Powinna ona zawierać budkę, która ochroni malucha przed wiatrem i deszczem.

Ćwiczenia - rodzaje, step

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia są wskazane dla wszystkich, niezależnie od wieku. Osoby starsze, które aktywnie spędzają czas, są mniej narażone na demencję starczą, mają mniej problemów z poruszaniem się.

Pokój dziecięcy

Zabawki drewniane

Zabawki drewniane

Drewniane zabawki dla dzieci robią coraz większą karierę. Zazwyczaj są to proste konstrukcje, które dają możliwość rozwijania kreatywnego myślenia i wyobraźni.

Niezbędnik pacjenta

Hospicja dla dzieci (WIDEO)

Hospicja dla dzieci (WIDEO) Odtwórz wideo

Hospicja dla dzieci pełnią inną role, niż te dla osób dorosłych. Pomagają one w opiece nad ciężko chorymi, małymi pacjentami. Dziecko objęte leczenie hospicyjnym ma dostęp do nowoczesnych urządzeń i opieki lekarskiej. Dzięki temu może przebywać w domu,...