Trwa ładowanie...

Ulga podatkowa na dziecko - komu przysługuje?

Ulga na dzieci może być wykorzystana przy składaniu formularza PIT-37 w Urzędzie Skarbowym. Ulga na dziecko została wprowadzona w 2007 roku wraz ze zmianą ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych. Z ustawy wynika, że w rozliczeniu za rok 2009 odliczenie na każde dziecko wyniesie 1112,04 zł (rok wcześniej była to kwota 1173,70 zł). Dla kogo przeznaczona jest ulga na dziecko? Ile wynosi ulga na dziecko w rozliczeniu za 2010 roku? Kiedy takie przywileje rodziców przestają obowiązywać?

spis treści

1. Ulga na dziecko - komu przysługuje

Zwrot podatku otrzymuje się w ciągu roku, po wypełnieniu formularza PIT-37 za rok ubiegły. Ulga podatkowa za dwójkę dzieci wyniesie 2224,08 zł, za trójkę 3336,12 zł. Warunkiem otrzymania tych pieniędzy jest zapłacenie podatku tej wysokości w mijającym roku. O prawo do ulgi podatkowej mogą się ubiegać rodzice lub opiekunowie prawni wychowujący dzieci i rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej 18% lub 32%. Wszystkie te osoby w 2011 roku wypełniają formularz PIT-37 za rok 2010.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: 500 zł na dziecko zwiększy liczbę urodzin?"

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać chłopca
Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać chłopca [9 zdjęć]

Mali chłopcy uwielbiają zabawkowe samochody, samoloty i pociągi, a właściwie wszystko, co jeździ, lata,

zobacz galerię

Ulgę można dostać na każde dziecko, spełniające warunki:

  • nie ukończyło 18. roku życia,
  • przed ukończeniem 25 lat, gdy uczy się lub studiuje,
  • bez względu na wiek, gdy dziecko niepełnosprawne odrębnymi przepisami otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • w roku podatkowym dziecko nie uzyskało dochodów, oprócz dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów, które nie powodują obowiązku uiszczenia podatku (dochody w wysokości do 3000 zł). W przypadku pełnoletnich, zdrowych dzieci poniżej 25. roku życia, które uczą się lub studiują, rodzaj szkoły lub uczelni nie ma znaczenia.

Mogą to być zarówno studia dzienne, jak i zaoczne. Uczelnia może być prywatna lub publiczna – najważniejsze, by była wspomniana w Prawie o szkolnictwie wyższym lub w przepisach ustawy o systemie oświaty. Aby rodzice zdrowego, pełnoletniego dziecka mogli odliczyć ulgę podatkową, nie może ono uzyskać dochodu wyższego niż 3089 zł w ciągu roku podatkowego. Co ważne, do tej kwoty nie należy wliczać renty rodzinnej.

Ulga na dzieci po rozwodzie może być odliczona przez jednego z rodziców lub przez oboje. Możliwość tę mogą wykorzystać także rodzice, jeśli podatek jednego z nich odprowadzony w ciągu roku będzie mniejszy niż kwota przysługującej ulgi.

W przypadku, kiedy rodzice są po orzeczonym rozwodzie lub w separacji, ulga podatkowa na dziecko może być odliczona przez tego rodzica, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje. W sytuacji, gdy dziecko mieszka przez jedną część roku podatkowego u jednego z rodziców, a przez drugą u drugiego, to każdy z rodziców może odliczyć jedną dwunastą część ulgi za każdy miesiąc, w którym dziecko u niego mieszkało.

Zobacz także:

Ulga podatkowa na dziecko to ważny przywilej, który pozwala rodzinie nieco zaoszczędzić. Nie są to zbyt wygórowane kwoty, ale dla większości rodzin mają one duże znaczenie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Anna Czupryniak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza