Trwa ładowanie...

Ulga na dziecko - komu przysługuje

Ulga na dzieci może być wykorzystana przy składaniu formularza PIT-37 w Urzędzie Skarbowym. Ulga na dziecko została wprowadzona w 2007 roku wraz ze zmianą ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych. Z ustawy wynika, że w rozliczeniu za rok 2009 odliczenie na każde dziecko wyniesie 1112,04 zł (rok wcześniej była to kwota 1173,70 zł). Dla kogo przeznaczona jest ulga na dziecko? Ile wynosi ulga na dziecko w rozliczeniu za 2010 roku? Kiedy takie przywileje rodziców przestają obowiązywać?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: 500 zł na dziecko zwiększy liczbę urodzin?"

spis treści

1. Ulga na dziecko - komu przysługuje

Zwrot podatku otrzymuje się w ciągu roku, po wypełnieniu formularza PIT-37 za rok ubiegły. Ulga podatkowa za dwójkę dzieci wyniesie 2224,08 zł, za trójkę 3336,12 zł. Warunkiem otrzymania tych pieniędzy jest zapłacenie podatku tej wysokości w mijającym roku. O prawo do ulgi podatkowej mogą się ubiegać rodzice lub opiekunowie prawni wychowujący dzieci i rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej 18% lub 32%. Wszystkie te osoby w 2011 roku wypełniają formularz PIT-37 za rok 2010.

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać chłopca
Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać chłopca [9 zdjęć]

Mali chłopcy uwielbiają zabawkowe samochody, samoloty i pociągi, a właściwie wszystko, co jeździ, lata,...

zobacz galerię

Ulgę można dostać na każde dziecko, spełniające warunki:

  • nie ukończyło 18. roku życia,
  • przed ukończeniem 25 lat, gdy uczy się lub studiuje,
  • bez względu na wiek, gdy dziecko niepełnosprawne odrębnymi przepisami otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • w roku podatkowym dziecko nie uzyskało dochodów, oprócz dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów, które nie powodują obowiązku uiszczenia podatku (dochody w wysokości do 3000 zł). W przypadku pełnoletnich, zdrowych dzieci poniżej 25. roku życia, które uczą się lub studiują, rodzaj szkoły lub uczelni nie ma znaczenia.

Mogą to być zarówno studia dzienne, jak i zaoczne. Uczelnia może być prywatna lub publiczna – najważniejsze, by była wspomniana w Prawie o szkolnictwie wyższym lub w przepisach ustawy o systemie oświaty. Aby rodzice zdrowego, pełnoletniego dziecka mogli odliczyć ulgę podatkową, nie może ono uzyskać dochodu wyższego niż 3089 zł w ciągu roku podatkowego. Co ważne, do tej kwoty nie należy wliczać renty rodzinnej.

Ulga na dzieci po rozwodzie może być odliczona przez jednego z rodziców lub przez oboje. Możliwość tę mogą wykorzystać także rodzice, jeśli podatek jednego z nich odprowadzony w ciągu roku będzie mniejszy niż kwota przysługującej ulgi.

W przypadku, kiedy rodzice są po orzeczonym rozwodzie lub w separacji, ulga podatkowa na dziecko może być odliczona przez tego rodzica, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje. W sytuacji, gdy dziecko mieszka przez jedną część roku podatkowego u jednego z rodziców, a przez drugą u drugiego, to każdy z rodziców może odliczyć jedną dwunastą część ulgi za każdy miesiąc, w którym dziecko u niego mieszkało.

Zobacz także:

Ulga podatkowa na dziecko to ważny przywilej, który pozwala rodzinie nieco zaoszczędzić. Nie są to zbyt wygórowane kwoty, ale dla większości rodzin mają one duże znaczenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.