Trwa ładowanie...

Ultrasonografia i jej zastosowanie

Ultrasonografia (USG) to jedno z powszechniej stosowanych badań o bardzo dużej wartości diagnostycznej. Jest nowoczesne, bezinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta. Może być regularnie powtarzane. Kiedy się je wykonuje? Co to jest efekt dopplera w ultrasonografii?

Zobacz film: "Zdjęcie usg na paznokciach. Nowy trend w gabinetach"

spis treści

1. Ultrasonografia – co to jest?

Ultrasonografia to badanie obrazowe, charakteryzujące się dużą dokładnością. Pozwala zobaczyć kształt i wielkość poszczególnych narządów oraz wykryć nawet najmniejsze zmiany. Popularna jest zwłaszcza ultrasonografia jamy brzusznej oraz ultrasonografia w ciąży. Pod kontrolą USG wykonuje się również biopsję.

Po wraz pierwszy ultrasonografia w medycynie zaczęła być wykorzystywana w trakcie oraz tuż po zakończeniu II wojny światowej. Aparaty ultrasonograficzne w szpitalach pojawiły się jednak dopiero w latach 60. i 70. XX wieku. Na początku stosowano je wyłącznie do diagnostyki płodu. Dziś z tej metody obrazowania korzysta niemal każda dziedzina medycyny, m.in. urologia (diagnostyka układu moczowego), angiologia (ultrasonografia dopplerowska), gastroenterologia (m.in. ultrasonografia nerek, ultrasonografia endoskopowa trzustki).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Co to jest ultrasonografia dopplerowska?

Ultrasonografia dopplerowska to coraz popularniejsze badanie diagnostyczne. Jest nieinwazyjne i pozwala na wykrycie nawet drobnych zmian w obrębie tętnic i żył. W badaniu tym ocenie podlega przepływ krwi. Jest to możliwe dzięki zmianom długości fal dźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek. Specjalista wykonujący badanie jest w stanie dostrzec obecność zwężeń lub poszerzeń, które mogą być spowodowane skrzeplinami lub innego rodzaju zmianami chorobowymi. Technika ta pozwala określić dokładną lokalizację zmian, nawet jeśli znajdują się one w małych naczyniach zaopatrujących poszczególne struktury anatomiczne organizmu. Uwidaczniają się one poprzez nasycenie kolorem na ekranie aparatu ultrasonograficznego.

Ultrasonografia dopplerowska w położnictwie i ginekologii umożliwia przewidzieć niektóre powikłania ciąży, np. stan przedrzucawkowy. Badanie wykonuje się m.in. u kobiet ciężarnych z cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym.

Z kolei ultrasonografia tętnic szyjnych z kolorowym dopplerem pozwala wskazać miejsca, w których doszło do zmian miażdżycowych w ścianach tętnic. Dzięki niemu możliwa jest ocena ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych.

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem...

zobacz galerię

Ultrasonografia dopplerowska kończyn górnych i dolnych daje możliwość oceny zwężeń, niedrożności, tętniaków, przetok tętniczo-żylnych i malformacji naczyniowych. Dzięki tej technice możliwa jest również ocena przetok dializacyjnych oraz miejscowych efektów leczenia zabiegowego (np. po wszczepieniu stentów naczyniowych, pomostów naczyniowych). . Efekt Dopplera w diagnostyce bywa również wykorzystywany w sposób niestandardowy, chociażby z użyciem opcji Power Doppler, np. przy ocenie stopnia ukrwienia tkanki przy diagnozowaniu wtórnego objawu Raynauda (zaburzenia naczynioruchowe) czy też ukrwienia tarczycy (np. stan zapalny tarczycy typu Hashimoto).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.