Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Unikanie czerwonego i przetworzonego mięsa nie ma wpływu na nasze zdrowie

Naukowcy wciąż badają wpływ tego, co jemy na nasze zdrowie i niestety, czasami wyniki ich badań wzajemnie się wykluczają. To samo obserwowaliśmy w przypadku czerwonego i przetworzonego mięsa. Jedna badania naukowe sugerowały, że mają niekorzystny wpływ, inne, że powinniśmy jeść go więcej niż wieprzowiny. Badacze wyjaśniają, skąd błędy.

Zobacz film: "Czerwone mięso groźne dla zdrowia?"

1. Czerwone mięso – jeść czy nie?

Badacze z Polski i Hiszpanii zgłębili kwestię wykluczających się wyników badań nad żywnością. Skupili się na czerwonym mięsie, którego Polacy jedzą najmniej. Zwrócili uwagę, że niektóre badania mówią, że spożywanie tego rodzaju mięsa podnosi znacząco poziom cholesterolu i powoduje zawały serca, a inne wiążą je z rakiem.

Naukowcy wzięli pod lupę wszystkie badania i doszli do wniosku, ze wiarygodne są jedynie badania randomizowane, których jest najmniej, ponieważ są najdroższe. Większość badań wykonywanych jest metodą obserwacji, która nie jest do końca skuteczna i skupia się na szukaniu wpływu jedzenia czerwonego mięsa, nie biorąc pod uwagę innych nawyków żywieniowych.

Czerwone mięso nie takie złe
Czerwone mięso nie takie złe

Analizując randomizowane badania, doszli do wniosku, że Polak, który spożywa jedynie 2 kg czerwonego mięsa rocznie, nie jest narażony na wyższy poziom cholesterolu czy zawał serca spowodowany ilością wołowiny w diecie.

Ogólny wniosek płynący z analizy brzmi: "ludzie nadal powinni jeść czerwone i przetworzone mięso w takiej ilości jak dotychczas, chyba że czują potrzebę zmiany diety".

Warto zaznaczyć, że nie jest to zachęta, aby jeść więcej mięsa. Analiza dotychczasowych wyników ma na celu pokazanie, że badania obserwacyjne mają wady, które mogą obarczyć ich wynik błędem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza