Upływający czas i menopauza. Jak radzić sobie w tym trudnym w życiu kobiety momencie?

Mówi się, że kobiety, które ukończyły 50. rok życia, stają się „społecznie niewidzialne”. Problemów, które je wówczas dotykają, nie porusza się publicznie. Menopauza to czas w życiu, kiedy coś się kończy, pojawia się w związku z tym bilans życia i pytanie: co dalej? Wiele kobiet myśli, że wraz z przemijaniem stają się mniej interesujące, a przecież nie tracą ani na urodzie, ani na atrakcyjności seksualnej. Jak poradzić sobie z upływem czasu i trudnymi objawami menopauzy?

1. Czym jest menopauza i jak się objawia?

Naturalne sposoby na łagodzenie objawów menopauzy
Naturalne sposoby na łagodzenie objawów menopauzy [9 zdjęć]

Soja zawiera izoflawony – składniki roślinne, które działają podobnie jak słaba odmiana estrogenu i mogą...

zobacz galerię

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Menopauza to termin używany na określenie wygaśnięcia czynności jajników, a więc zaniku owulacji i zdolności reprodukcyjnych kobiety. Pojawia się zazwyczaj pomiędzy 40. a 58. rokiem życia, co jest uzależnione od indywidualnych uwarunkowań organizmu oraz predyspozycji genetycznych. Mylnie określa się menopauzę mianem klimakterium, podczas gdy jest ona jednym z jego etapów, który rozciąga się na kilka lat przed oraz rok po wystąpieniu ostatniej miesiączki.

Przyczyną menopauzy jest fakt, że hormon folikulotropowy, który jest odpowiedzialny za produkcję estrogenu oraz pobudzanie pęcherzyków jajowych do rozrodu, traci swoje właściwości. Uodporniają się na niego komórki jajowe i obniża się produkcja estrogenu oraz progesteronu. Te zmiany są kluczowe dla organizmu kobiety, ponieważ estrogen wpływa nie tylko na fizyczny stan kobiety, ale także na jej psychikę. Gwałtowne obniżenie produkcji tego hormonu wywołuje szereg kłopotliwych dla kobiet objawów. Wiele z nich doświadcza wówczas napadów gorąca, duszności i nadmiernej potliwości. Są przewlekle przemęczone, często senne, drażliwe, mają wahania nastrojów.

- Monopauza to okres, kiedy w życiu kobiety zachodzą diametralne zmiany, zarówno natury fizjologicznej jak i psychicznej. Pewne sfery życia dobiegają końca, jednak nie należy demonizować tego czasu, ponieważ warto pamiętać, że otwierają się nowe, ciekawe perspektywy. 

Czas menopauzy jest dla kobiety trudnym okresem, ponieważ musi się ona borykać zarówno z huśtawką emocjonalną, jak i poczuciem straty. Kobiety w tym okresie życia postrzegają siebie jako mniej wartościowe, tracą poczucie atrakcyjności, co negatywnie wpływa na ich samoocenę. Często uważają, że są mniej ważne zarówno dla najbliższych jak i dla społeczeństwa. Mają poczucie, że żegnają się ze swoją młodością i wchodzą do grupy seniorek - powiedziała portalowi abcZdrowie.pl psycholog Katarzyna Sierpińska.

Trudno ukrywać fakt, że pojawiają się wówczas pewne ograniczenia dotyczące seksu. Obniżony poziom estrogenu wpływa na suchość pochwy, co sprawia ból przy zbliżeniu, dlatego wiele kobiet z niego rezygnuje. Zmiany w organizmie kobiety, pod wpływem redukcji hormonów, mogą pojawić się do dwunastu miesięcy po ostatniej menstruacji. Z czasem objawy te ulegają wyciszeniu, aż w końcu zupełnie ustają. Niedogodności tego okresu można skutecznie niwelować za pomocą produktów ginekologicznych bądź hormonalnej terapii zastępczej. Niektóre kobiety korzystają wówczas także z pomocy psychologa, jednak jest to wciąż w naszym kraju niewielki odsetek. Dlaczego?

Trudno jest nam przyznać się przed kimś obcym do swoich słabości. Dotychczasowy pęd życia zostaje nagle wyhamowany, ponieważ szalejące hormony źle wpływają na ogólne funkcjonowanie. Kobieta nie potrafi poradzić sobie nie tylko z fizycznymi objawami menopauzy, ale również często z własną psychiką. Zmniejszone libido, chroniczne zmęczenie i problemy ze snem są często wstępem do depresji, która potrafi być trudniejsza do zniesienia niż objawy fizjologiczne. Dlatego tak istotne jest, aby w tym czasie kobieta zadbała nie tylko o swoje ciało, ale i ducha.

2. Menopauza to nie tylko zmiany w fizjologii, ale również w psychice

Badania przeprowadzone w 2005 roku w siedmiu krajach europejskich na temat psychologicznych aspektów menopauzy wykazały, że około 90 proc. kobiet skarży się na łagodne objawy depresji podczas tego stanu, a ponad połowa ankietowanych przyznała, że doświadcza wówczas wahania nastrojów: od stanów euforii do stanów depresyjnych i odwrotnie. Kobiety przyznały również, że gorzej radzą sobie z emocjami, łatwo wpadają w złość, stają się bardziej wybuchowe. U 23 proc. badanych stwierdzono stany lękowe i pesymizm. Skąd takie objawy?

Oprócz zmian fizjologicznych kobiety craz częściej doświadczają w tym czasie problemów z psychiką, w tym samotności. Odchowane dzieci opuszczają dom, pojawia się syndrom pustego gniazda. Zmartwienie o przyszłość swoich dzieci, które są już przecież samodzielne, miesza się z poczuciem bezsilności i postępujących oznak starzenia się. Pojawiają się zmarszczki, skóra robi się bardziej wiotka, co sprawia, że panie nie czują się już tak kobiece i atrakcyjne. Potęguje to wszystko fakt, że żyjemy w świecie, który promuje piękno, młodość, seksualność, a kobieta w okresie klimakterium zaczyna czuć, że odstaje od tych kanonów. Wiele pań rezygnuje przez to z życia towarzyskiego, ograniczając się do domowych spraw i wyjść do pracy.

3. Menopauza po męsku, czyli andropauza

Czy menopauza dotyka także mężczyzn? Profesor Andrzej Gomuła z Instytutu Adropauzy w Warszawie jest zdania, że co czwarty, a może nawet co trzeci mężczyzna po 50. roku życia doświadcza przykrych skutków upływu czasu. Radość życia wygasa, zdrowie się pogarsza, pojawiają się problemy z potencją, co jeszcze bardziej obniża samopoczucie mężczyzn. Badania przedstawione na Kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny i Rozrodu wykazały, że panowie po pięćdziesiątce mogą mieć podobne objawy, co kobiety w tym wieku. Często dotyka ich spadek libido, uderzenia gorąca i duszności. Łatwiej wpadają w złość i mają wahania nastrojów.

Menopauza u mężczyzn nazywana jest andropauzą. O jej uznanie grupa lekarzy walczy od blisko 20 lat. W połowie lat 90. utworzono Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Starzejącym się Mężczyzną. Badacze związani z Towarzystwem zalecają, by panowie po 30. roku życia badali co jakiś czas poziom testosteronu. To jego spadek wiąże się – tak jak u kobiet zmniejszenie ilości estrogenu – z pogorszeniem nastroju i spadkiem libido. Niedobór hormonu sprawia, że mężczyźni zaczynają się czuć zmęczeni, starzy, mają słabszą kondycję, pogarsza się ich pamięć i sprawność umysłowa. Andropauza jest zjawiskiem, które medycyna jeszcze bagatelizuje, podpisując jej objawy pod symptomy najróżniejszych chorób. Jednak to zjawisko istnieje, dlatego tak istotne jest, by panowie także zadbali w tym czasie nie tylko o kondycję fizyczną, ale i o własną psychikę.

4. Jak radzić sobie z menopauzą?

- Menopauza – ostatnia naturalna miesiączka, to ważny moment zdrowotny w życiu kobiety, ponieważ oznacza nagły spadek estrogenów i brak ich działania ochronnego na organizm kobiety. Pojawiają się uderzenia gorąca, nagłe poty, bezsenność, drażliwość, lęki, depresja, oziębłość płciowa, zmęczenie.

Bez leczenia, pierwsze pięć lat po menopauzie może prowadzić do szybkiego starzenia skóry, otyłości, bólów i zwyrodnień stawów, nietrzymania moczu, miażdżycy, zawału serca, osteoporozy i złamań. 

Hormonalne leczenie zastępcze może zapobiegać tym chorobom, ale nie każda kobieta może otrzymać estrogeny z powodu przeciwwskazań oraz wiele kobiet boi się leczenia hormonalnego. Dlatego stale poszukiwane są nowe metody leczenia np. przez łączenie estrogenów z lekami mającymi silne działanie zmniejszające ryzyko raka piersi oraz osteoporozy i złamań - mówi portalowi abcZdrowie.pl endokrynolog Andrzej Sawicki.

Mimo wszystko, aby przedłużyć swoją młodość i zniwelować objawy menopauzy, endokrynolodzy polecają hormonalną terapię zastępczą, a więc sztuczne hormony. Polega ona na przyjmowaniu przez pacjentkę estrogenu i progesteronu w postaci tabletek, plastrów lub żelów. Podczas terapii pojawia się krwawienie, jednak nie jest to typowa menstruacja, a jedynie złuszczenie błony śluzowej macicy.

Pomocna w łagodzeniu objawów menopauzy może okazać się także soja, zawiera bowiem w sobie fitoestrogeny, które mają działanie zbliżone do estrogenu. Warto włączyć soję do diety, ponieważ preparaty zawierające naturalne fitoestrogeny redukują uderzenia gorąca, rozwiązują problemy ze snem, a także zmniejszają potliwość, a ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

-Istnieje wiele sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych objawów klimakterium. Fizycznym objawom może zapobiec odpowiednią terapią hormonalną. Np. fitohormonalna terapia zastępcza, która polega na podaniu pacjentce hormonów roślinnych występujących np. w soi lub nasionach lnu. Udowodniono, że podanie takich hormonów lub wprowadzenie do diety produktów sojowych znacznie łagodzi złe samopoczucie związane z menopauzą.

Pomocnym jest również wsparcie zarówno w otoczeniu społecznym, jak i wśród najbliższych. Istnieją „grupy wsparcia” oraz „akademie kobiet”, gdzie spotykają się osoby w zbliżonym wieku dzieląc się własnymi doświadczeniami i przeżyciami związanymi między innymi z okresem menopauzy.

_Zrozumienie innych osób, które znajdują się w podobnej sytuacji, jest ważnym elementem w radzeniu sobie z dolegliwościami menopauzy. Można również szukać wsparcia wśród psychologów, którzy pomagają dostrzec potencjał w tym etapie życia. Bardzo ważna jest akceptacja i wsparcie osób najbliższych np. członków rodziny. Dlatego też warto otwarcie rozmawiać o swoich problemach związanych z menopauz_ą - dodaje psycholog Katarzyna Sierpińska.

Jak jeszcze można pomóc kobietom w okresie menopauzy? Przede wszystkim ważne jest własne nastawienie oraz wsparcie bliskich. Kobieta po 50. roku życia nie powinna rezygnować z dotychczasowych aktywności, zwłaszcza że często ma wówczas więcej czasu na swoje hobby i nadrobienie spraw, które dotąd odkładała.

Psycholog Katarzyna Sierpińska puentuje: -Zmiany związane z menopauzą są nieuniknione, jednak to od nas samych zależy, jak potraktujemy ten czas. Warto go potraktować jako okres na podejmowanie nowych wyzwań i stawiania sobie nowych celów.

Psycholog podkreśla, że jest to dobry moment na zadbanie o siebie, rozwijanie swoich pasji i zainteresowań na aktywności, które przynoszą spełnienie. Jest to nieoceniony prezent w postaci przyzwolenia na relaks i odpoczynek. To właśnie w tym okresie, kobieta może podejmować działania, które sprawią jej wiele radości i satysfakcji z życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy