Trwa ładowanie...

Uprawiasz sport? Uważaj na płyn do płukania ust. Możesz mieć problemy z sercem

Avatar placeholder
08.09.2019 20:40
Płyn do płukania ust
Płyn do płukania ust

Co wspólnego ma płyn do płukania ust z ćwiczeniami? Więcej, niż myślisz! Nowe badania dowodzą, że płyn antybakteryjny może ograniczać korzyści płynące z uprawiania aktywności fizycznej dla układu sercowo-naczyniowego.

1. Płyn do płukania ust zabija też dobre bakterie

Jak potwierdzają naukowcy, używanie płynu do płukania jamy ustnej zakłóca złożony mechanizm molekularny, który "włącza się" podczas wysiłku fizycznego w jamie ustnej, by obniżyć ciśnienie krwi.

Nie od dzisiaj wiadomo, że bakterie odgrywają kluczową rolę w naszym organizmie. Jedno z ostatnich badań dowodziło, że istnieje związek między bakteriami wywołującymi choroby dziąseł, a rakiem przełyku. Bakterie rozwijające się w jamie ustnej zdaniem wielu badaczy wpływają także na układ oddechowy czy rozwój guzów jelita grubego. Są też analizy, które dowodzą, że istnieje związek pomiędzy chorobami dziąseł a ryzykiem demencji.

2. Usta a zdrowe serce

Do długiej listy badań poświęconych bakteriom jamy ustnej dodać należy również te dotyczące wpływu bakterii na układ sercowo-naczyniowy. Ich autorem jest Raul Bescos – dietetyk i fizjolog z Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii, który opublikował wyniki swoich badań w czasopiśmie "Free Radical Biology and Medicine".

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Tekst poświęcony jest głównie fascynującej zależności między bakteriami jamy ustnej a sercem. Zdaniem naukowca jednym z ich zadań jest obniżenie ciśnienia tętniczego podczas wysiłku fizycznego. Niestety, powszechnie stosowane płyny do płukania jamy ustnej zaburzają ten proces.

3. Szczegóły badania

Zespół badaczy poprosił 23 osoby o wzięcie udziału w dwóch seriach wyczerpujących ćwiczeń. W każdej z nich uczestnicy biegali na bieżni przez 30 minut. Naukowcy monitorowali ciśnienie krwi uczestników przez dwie godziny po wysiłku.

Po 1, 30, 60 i 90 minucie od rozpoczęcia biegu uczestnicy przepłukali usta płynem antybakteryjnym lub substancją kontrolną o smaku miętowym. Testerzy nie wiedzieli, który z płynów jest prawdziwym płynem do płukania ust, a który tylko placebo. Naukowcy pobrali próbki krwi i śliny tuż przez rozpoczęciem ćwiczeń oraz dwie godziny po.

Badania wykazały, że placebo spowodowało średnie zmniejszenie skurczowego ciśnienia krwi o 5,2 miligrama (mm Hg) jedną godzinę po ćwiczeniu. Tymczasem płukanie ust prawdziwym płynem antybakteryjnym spowodowało zmniejszenie ciśnienia o jedynie 2 mm Hg.

4. Uważaj na płyn antybakteryjny do płukania ust

Naukowcy sugerują, że używanie płynu antybakteryjnego zmniejsza działanie dobrych bakterii w jamie ustnej o 60% w pierwszej godzinie po wysiłku i anuluje je całkowicie dwie godziny po ćwiczeniach. Co oznacza, że rekonwalescencja po ciężkim wysiłku fizycznym, szczególnie u osób z problemami sercowymi, jest utrudniona jeśli osoby te używają płynów do płukania ust.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze