Trwa ładowanie...

Uprzykrzają życie latem. Wystarczy prosty patent, żeby pozbyć się owocówek

Avatar placeholder
29.07.2024 15:48
Wystarczy prosty patent i jeden składnik, żeby pozbyć się owocówek
Wystarczy prosty patent i jeden składnik, żeby pozbyć się owocówek (Getty Images)

Muszka owocowa, drozofila, octówka - to tylko kilka z określeń na małe, irytujące owady, które pojawiają się latem w domu. Wabi je zapach jedzenia, zwłaszcza słodkich dojrzałych owoców. Namnażają się błyskawicznie i trudno się ich pozbyć. Czy jedynym remedium są sklepowe preparaty?

spis treści

1. Letnia plaga w każdej kuchni. Uwaga na owocówki

Szklanka z sokiem w zlewie, dojrzałe owoce na blacie, niedojedzony kawałek ciasta - tyle wystarczy, żeby latem w kuchni pojawiły się chmary małych, uciążliwych owadów. Choć mierzą zaledwie od dwóch do trzech milimetrów i żyją bardzo krótko, to rozmnażają się w zawrotnym tempie. Samice owocówek każdego dnia składają minimum 20 jaj, z których po dziesięciu dniach wyrastają kolejne pokolenia much.

Resztki jedzenia, w szczególności bardzo dojrzałe czy psujące się warzywa i owoce, zawierające kwas octowy, są dla nich wabikiem, a zarazem idealnym miejscem do złożenia jaj. Dlatego małe muszki należy zwalczać i nie dopuszczać do skolonizowania kuchni.

W sklepach można kupić spray na owady latające, w tym owocówki, czy specjalne pułapki i lepy. Jeśli jednak mamy zwierzęta lub dzieci w domu, znacznie lepiej postawić na naturalne, bezpieczne sposoby.

2. Wystarczy kilka chwil. Pozbędziesz się owocówek

Zobacz film: "Co odstrasza muchy? Jakie zapachy działają najlepiej"
Jak pozbyć się z domu muszek owocówek?
Jak pozbyć się z domu muszek owocówek? (Getty Images)

By pozbyć się owocówek, można wykonać banalną pułapkę - wystarczy miska, do której wkładamy niewielką ilość skórek z jabłka czy gniazd nasiennych. Nakrywamy folią spożywczą i owijamy miskę bardzo szczelnie. Następnie za pomocą ostrej wykałaczki robimy kilka małych otworów w folii. Zwabione zapachem gnijących owoców muszki wlecą w pułapkę, ale nie będą w stanie się z niej wydostać.

Na podobnej zasadzie działa szklanka z niewielką ilością soku owocowego i płynu do mycia naczyń czy zrobiony z papieru lejek i słoik. W tym wypadku do słoika również należy wrzucić odrobinę przejrzałych owoców, a następnie z kartki papieru zrobić lejek. Wkładamy go do słoika mniejszym otworem w dół. Zwabione zapachem muszki nie mogą wydostać się ze słoika.

Muszki owocówki odstraszają także niektóre zapachy. Należą do nich mentol i lawenda, więc pewnym rozwiązaniem może być też palenie w kuchni świec zapachowych. Co jeszcze można zrobić, by zapobiec gromadzeniu się uciążliwych owadów? Organizacja PETA (ang. People for the Ethical Treatment of Animals) zaleca, by przede wszystkim nie pozostawiać resztek żywności na stołach i blatach, a także regularnie usuwać z domu odpady organiczne stanowiące pożywkę dla owocówek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze