Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Staw biodrowy - lokalizacja, urazy, przyczyny bólu, leczenie urazów

Avatar placeholder
29.04.2021 11:56
Staw biodrowy - lokalizacja, urazy, przyczyny bólu, leczenie urazów
Staw biodrowy - lokalizacja, urazy, przyczyny bólu, leczenie urazów

Staw biodrowy jest prawdopodobnie jednym z najciężej pracujących stawów naszego ciała. Staw ten musi nosić nasz ciężar bez względu na to, czy stoimy, siedzimy, leżymy, czy kucamy. Często też atakują go różnego rodzaju choroby, a z wiekiem dochodzi do coraz większego jego zużycia. Zdarzają się również urazy stawu biodrowego, do których może dojść w wyniku upadku bądź podczas wysiłku fizycznego z nadmiernym obciążeniem na staw. W takiej sytuacji pojawia się ból, który powinien nam zasygnalizować, że trzeba się udać do lekarza.

spis treści

1. Staw biodrowy - lokalizacja

Wiele osób błędnie zakłada, że stawem biodrowym jest najbardziej wystająca kość biodra, znajdująca się w okolicy dolnych partii jamy brzusznej. W rzeczywistości staw biodrowy utworzony jest z głowy kości udowej oraz panewki stawu biodrowego kości miednicznej. Właśnie dzięki temu połączeniu kulistej części kości udowej z wklęsłą panewką możliwe jest uzyskanie szerokiego zakresu ruchu. Staw ten zlokalizowany jest w okolicach pachwiny, w miejscu, gdzie noga łączy się z resztą ciała.

2. Staw biodrowy - urazy

Do urazu stawu biodrowego często dochodzi w wyniku upadku. Najczęściej zdarza się to osobom starszym, które cierpią na osteoporozę. W tym przypadku do urazu może dojść nawet podczas codziennych zajęć. Zarówno nadwerężenie stawu podczas ćwiczeń fizycznych, jak i upadek może doprowadzić do pęknięcia lub złamania szyjki kości udowej. Jeśli do urazu doszło podczas uprawiania sportu, chory może z początku traktować pęknięcie jako naciągnięcie mięśnia. Jest to tępy ból, który nie przechodzi, a z czasem staje się jeszcze gorszy. Niekiedy za **ból stawu biodrowego** odpowiada naderwanie mięśnia. W okolicy stawu biodrowego zlokalizowana jest grupa silnych mięśni, z których głównym jest mięsień gruszkowaty. Za mięśniem tym znajduje się nerw kulszowy. Przy naciągnięciu mięsień uciska na ten nerw, powodując ostry ból.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

3. Staw biodrowy - przyczyny bólu

Urazy stawu biodrowego nie są jedyną przyczyną bólu biodra. Niekiedy wywołują go takie choroby i dolegliwości, jak:

  • uraz pleców,
  • zapalenie stawów,
  • zapalenie torebki stawowej,
  • infekcje,
  • rwa kulszowa,
  • nadmierne obciążenie,
  • zapalenie ścięgna,
  • martwica kości.

4. Staw biodrowy - leczenie urazów

Kontuzja stawu biodrowego i ból w wyniku urazu wymagają pomocy lekarskiej. Jeśli istnieje podejrzenie pęknięcia bądź złamania kości, należy natychmiast wezwać pogotowie. W niektórych przypadkach jedynym objawem urazu jest ból, chociaż niekiedy może mu towarzyszyć odkształcenie biodra, siniaki lub krwawienie. Jeśli nie można ruszyć nogą, oznacza to, że najprawdopodobniej doszło do złamania. Leczenie stawu biodrowego wymaga ograniczenia ruchów, które zwiększają ból. Pomocne może się okazać stosowanie leków przeciwbólowych bez recepty. Należy zwracać uwagę, aby podczas snu leżeć na zdrowym boku. Między nogi można włożyć poduszkę, aby zmniejszyć nacisk na staw.

Urazy stawu biodrowego wymagają długiego leczenia, szczególnie jeśli doszło do nich u osób starszych. Powrót do pełnej sprawności może zająć nawet 6 tygodni, a w przypadku seniorów lekarz może zalecić wstawienie endoprotezy biodra.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze