Urodziła się ze znamionami na ciele. Dziś Marika Nagy chce zrobić karierę jako modelka
Kiedy Marika Nagy przyszła na świat, jej ciało w 60 proc. pokrywały niejednolite znamiona. Nie wiedziała wtedy, że choroba zdeterminuje całe jej życie.
1. Plamy na ciele dorastającej dziewczyny
Wrodzone znamiona melanocytowe, które ma Marika są niezwykle rzadkie, bo występują tylko u 1 proc. dzieci. Wraz z wiekiem znamion na ciele kobiety przybywało, robiły się też coraz bardziej widoczne, przez co stały się przyczyną agresji rówieśników wobec dorastającej Mariki.
Kobieta wielokrotnie słyszała, że wygląda jak "krowa" lub, że "kąpała się w błocie". Bardzo to przeżywała i nie chciała opuszczać swojego domu. Nawet do sklepu wychodziła, gdy na dworze było już ciemno.
Gdy jednak poczucie własnej wartości spadło, a dziewczyna zaczęła wierzyć, że jest brzydka i odpychająca, poznała fotografa i odkryła, że bardzo lubi pozować przed kamerą.
W 2018 roku na świat przyszedł ich syn. Od tej chwili Marika przełamuje bariery i nie wstydzi się już tego, jak wygląda. Poczuła, że jej inność to atut, a nie powód do strachu przed ludźmi i światem.
Co więcej — Marika zaryzykowała i podpisała kontrakt z niewielką agencją modelek ze swojego rodzinnego miasta. Stawia pierwsze kroki w świecie modelingu. Ma na swoim koncie kilka sesji zdjęciowych dla sklepów odzieżowych. Pozowała już nawet w bieliźnie. Kiedyś nigdy by tego nie zrobiła.
Marika pragnie być inspiracją dla osób, które każdego dnia próbują zaakceptować to, jak wyglądają. Trzymamy mocno kciuki za jej karierę.
2. Czym są znamiona melanocytowe?
Pieprzyki i znamiona to wrodzone nieprawidłowości skórne. Spowodowane są niedoborem albo nadmiarem składników tkankowych. Znamiona w większych ilościach bardzo często pojawiają się na skórze wraz z wiekiem i utrzymują się na ciele przez całe życie. Mogą być również wrodzone.
Znamiona barwnikowe można podzielić na dwie grupy:
znamiona melanocytowe – nie wywołują żadnych dolegliwości. Mogą mieć różnego rodzaju barwy i kształty. Znamiona melanocytowe są płaskie i powiększają się wraz ze wzrostem ciała. Liczniej pojawiają się latem bądź w okresie przekwitania. Istnieją tzw. znamiona błękitne, które nie są powodem do niepokoju. Przybierają barwę od jasnoniebieskiej aż do czarnej i umiejscowione są zazwyczaj na twarzy i kończynach;
znamiona komórkowe – na ogół nie grożą zmianami złośliwymi i mogą przybierać różne kształty – od małych guzków, poprzez uwypuklenia, brodawki, owłosienia, aż po płaskie plamki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.