Przejdź na WP

Urządzenie mierzące poziom potu pozwala na ocenę stanu naszego zdrowia

Naukowcy opracowali pierwsze w swoim rodzaju miękkie, elastyczne urządzenie mikrostrumieniowe, które łatwo przylega do skóry i łączy się bezprzewodowo ze smartfonem w celu zmierzenia poziomu potu. Dzięki temu, urządzenie wykazuje, jak ciało reaguje na aktywność fizyczną.

Pot jest to bogata w przeróżne związki chemiczne ciecz, która zawiera szereg ważnych związków chemicznych. To on ukazuje wiele informacji na temat zdrowia organizmu z fizjologicznego punktu widzenia, jak twierdzą naukowcy.

Urządzenie jest stosunkowo tanie, ma średnią wielkość i grubość. Zasada jego działania polega na tym, iż łączy się on bezprzewodowo ze smartfonem w celu analizy kluczowych biomarkerów.

Naukowcy opracowali urządzenie monitorujące poziom potu w celu określenia zapotrzebowania na płyny i elektrolity
Naukowcy opracowali urządzenie monitorujące poziom potu w celu określenia zapotrzebowania na płyny i elektrolity (123rf)

Głównym zadaniem tego urządzenia jest wskazanie informacji, czy organizm potrzebuje więcej płynów i elektrolitów, co jest bardzo ważne dla zachowania odpowiedniej gospodarki wodno-mineralnej.

Dzięki tym informacjom, osoba, która ćwiczy, wie, czy powinna pić więcej wody czy też napojów izotonicznych w celu uzupełnienia płynów i elektrolitów. Urządzenie wskazuje, czy wszystko jest w porządku, czy też coś jest nie tak z fizjologicznej strony zdrowia naszego ciała.

"Kameralny interfejs skóry stworzony przez to urządzenie, który przypomina system mikrostrumieniowy skóry stwarza o wiele więcej możliwości w porównaniu do dotychczas opracowanych materiałów chłonnych i gąbek, które służyły pomiarom poziomu potu” - powiedział John A. Rogers, profesor na Uniwersytecie w Stanie Northwestern w USA.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala...

zobacz galerię

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Science Translational Medicine”.

Na potrzeby badań, zespół naukowców badał urządzenie wśród dwóch grup rowerzystów.

Urządzenie, które jest przeznaczone do jednorazowego użytku przez kilka godzin, zostało umieszczone bezpośrednio na skórze na przedramieniu lub na skórze pleców sportowców.

Okazało się, że urządzenie jest w stanie pokazać dokładne rachunki kwasowości potu i stężenia glukozy, mleczanu i chlorku sodu. Może także wykryć obecność markera dla mukowiscydozy.

ZOBACZ TAKŻE

5 rzeczy, o których chce ci powiedzieć twój pot

Aby uzyskać dane, uczestnicy badania musieli używać smartfona, aby zrobić zdjęcie urządzenia. Aplikacja analizuje dane ze zdjęcia i przetwarza je, podając konkretne i dokładne informacje.

"Platforma analizy potu została opracowana aby pozwolić ludziom kontrolować swój stan zdrowia na miejscu, bez konieczności pobierania próbek krwi. Wykorzystuje w tym celu zintegrowaną elektronikę, która nie wymaga baterii i umożliwia beprzewodowe połączenie urządzenia ze smartfonem” - powiedział Yonggang Huang, profesor z Uniwersytetu w Stanach Zjednoczonych.

W przyszłości urządzenie może być szerzej stosowane w diagnostyce niektórych chorób, jak twierdzą naukowcy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy