Trwa ładowanie...

Usg nadgarstka – wskazania, budowa nadgarstka, przygotowanie do badania, przebieg badania

USG nadgarstka wykonywane jest, wtedy kiedy pacjent uskarża się na bóle w jego okolicy. Nadgarstek to część kończyn górnych, która często jest bardzo obciążona, nadgarstek odpowiedzialny jest za podnoszenie, dlatego nietrudno o jego uraz. USG nadgarstka wykonywane jest również wtedy, kiedy nadgarstek ulegnie skręceniu czy złamaniu. Kiedy należy przeprowadzić USG nadgarstka i ile kosztuje badanie?

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

spis treści

1. USG nadgarstka – wskazania

Badanie USG jest bezbolesne i bezinwazyjne. USG nadgarstka przeprowadzane jest podczas wykrywania zmian patologicznych (pourazowych czy zwyrodnieniowych). Jeżeli nadgarstek boli często lub jest obrzęknięty, należy skorzystać z badania USG. Głównymi wskazania mi do przeprowadzenia USG nadgarstka są:

  • silne i przewlekłe bóle nadgarstka;

  • problemy z czuciem w okolicach nadgarstka;

  • spuchnięty staw nadgarstka;

  • zwyrodnienia nadgarstka;

  • ból podczas wykonywana codziennych, najprostszych czynności;

  • guzki nadgarstka;

  • problemy z trzymaniem przedmiotów;

  • choroby reumatoidalne.

Biurowe choroby zawodowe
Biurowe choroby zawodowe [7 zdjęć]

Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście wykonuje...

zobacz galerię

Ortopeda kieruje pacjenta niezwłocznie na USG nadgarstka, jeżeli ten uskarża się na wyżej wymienione objawy. Lekarz często bada stan nerwów pośrodkowego i łokciowego, aparatu więzadłowego, ścięgien mięśni prostowników. Ważne jest, aby dokładnie zbadać błonę maziową oraz powierzchnię kości.

2. USG nadgarstka – budowa nadgarstka

Budowa nadgarstka jest niezwykle skomplikowana. Nadgarstek zbudowany jest z drobnych mięśni, kostek, ścięgien i nerwów. Dlatego nadgarstek jest niezwykle delikatną częścią ciała, a ból, który będzie towarzyszył podczas jakiejkolwiek dolegliwości, może być dla pacjenta bardzo dotkliwy.

Jeżeli nadgarstek zostanie złamany, zwichnięty czy nawet stłuczony, to ból będzie narastał. Miejsce stanie się bardzo wrażliwe na dotyk, a także opuchnięte. Aby pacjent dowiedział się, czy kość jest złamana, czy doszło do zwichnięcia stawu, musi niezwłocznie udać się na USG nadgarstka.

3. USG nadgarstka – przygotowanie do badania

USG nadgarstka nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedyne co uniemożliwia jego wykonanie to założony gips. Na badanie USG nadgarstka należy udać się z całą swoją dokumentacją medyczną, a także dowodem tożsamości.

4. USG nadgarstka – przebieg badania

Przed USG nadgarstka lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, w którym pyta o wszystkie przebyte przez pacjenta choroby, dolegliwości i uszkodzenia ciała. Następnie pacjent musi odsłonić nadgarstek i przenieść się na leżankę.

Lekarz specjalną głowicą porusza po powierzchni nadgarstka, badając: stan ścięgien mięśni, kości i stawów, więzadła oraz kanał nadgarstka. Po badaniu USG nadgarstka lekarz od razu powiadamia pacjenta o wynikach. W razie konieczności każe zgłosić się na wykonanie kolejnego badania USG, za jakiś czas. Z wynikami pacjent powinien udać się do lekarza prowadzącego, który rozpocznie właściwe leczenie. Badanie USG nadgarstka kosztuje około 120 złotych.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli bóle nadgarstka są bardzo dotkliwe, a sam nadgarstek opuchnięty czy zaczerwieniony, należy udać się do lekarza w celu otrzymania skierowania na USG nadgarstka. Badanie to jest bardzo dokładne, a dzięki niemu można podjąć odpowiednie i najlepsze leczenie nadgarstka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.