Trwa ładowanie...

USG nadnerczy - wskazania, przygotowanie do badania, choroby

Avatar placeholder
04.10.2021 13:47
USG nadnerczy wykonywane jest, wtedy kiedy pacjent uskarża się na bóle w jamie brzusznej
USG nadnerczy wykonywane jest, wtedy kiedy pacjent uskarża się na bóle w jamie brzusznej (AdobeStock)

USG nadnerczy jest coraz częściej wykonywanym badaniem w Polsce. Niestety choroby nadnerczy (guzki, gruczolaki) są przyczynami bardzo poważnych problemów zdrowotnych. USG nadnerczy polega na wykonaniu badania USG jamy brzusznej, ze szczególnym uwzględnieniem nadnerczy. Jak wygląda badanie USG nadnerczy i kiedy należy je przeprowadzić?

spis treści

1. Wskazania do USG nadnerczy

USG nadnerczy wykonywane jest, wtedy kiedy pacjent uskarża się na bóle w jamie brzusznej. Bóli tych nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do poważnych chorób. Wskazaniami do USG nadnerczy są:

  • ostre i przewlekłe bóle brzucha;

  • powiększający się brzuch;

  • gorączka;

  • wymioty lub biegunka;

  • utrata masy ciała;

  • urazy brzucha.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Dieta dla chorych na wypalenie nadnerczy
Dieta dla chorych na wypalenie nadnerczy [5 zdjęć]

Wypalenie nadnerczy jest stanem, w którym nadnercza i oś przysadka-podwzgórze-nadnercza nie pracują

zobacz galerię

Oprócz wyżej wymienionych wskazań do wykonania USG nadnerczy należą także inne dolegliwości, które mogą zwiastować choroby nadnerczy. Objawy i choroby, które również mogą świadczyć o chorobach to:

  • zaburzenia rytmu serca;

  • wysoki poziom cukru we krwi;

  • częste oddawanie moczu;

  • podwyższone stężenie potasu;

  • nadciśnienie tętnicze.

Badanie USG nadnerczy zleci lekarz, który wcześniej powinien przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad na temat stanu zdrowia.

2. Przygotowanie do badania USG nadnerczy

Dzień przed przeprowadzeniem badania USG nadnerczy pacjent powinien zastosować się do odpowiedniej diety. Należy przestrzegać zasad diety lekkostrawnej oraz pić wodę niegazowaną. Dodatkowo można przyjmować właściwe dawki tabletek przeciw wzdęciom.

W dzień badania USG nadnerczy pacjent powinien być na czczo, a także nie powinien palić papierosów.

Niestety USG nadnerczy nie zawsze daje jednoznaczny wynik. Otóż pole nadnerczy po prawej stronie zazwyczaj jest bardzo dobrze widoczne na obrazie USG, pole lewe znajduje się niedaleko żołądka i okrężnicy, dlatego jego widoczność może być znacznie ograniczona.

Jeżeli podczas USG nadnerczy obraz któregokolwiek z organów będzie niewystarczający dla specjalisty, to ten może zlecić wykonanie badania tomograficznego, które bezpośrednio pokazuje obraz nadnerczy, gdyż skoncentrowany jest tylko na nich.

U dzieci i osób szczupłych są większe szanse do wykrycia nieprawidłowości podczas USG nadnerczy. Cena badania USG nadnerczy jest zróżnicowana w poszczególnych klinikach, jednak za badanie pacjent nie powinien zapłacić więcej niż 150 złotych.

3. Nieprawidłowości nadnerczy

Obraz z USG nadnerczy lub tomografii informuje lekarza o ich stanie. Jeżeli obraz będzie niejednorodny można podejrzewać, że nadnercza zaatakowane są np. guzkami. Większość osób, u których wykrywane są nieprawidłowości nadnerczy, to osoby po 60 roku życia. Podczas USG nadnerczy (w połączeniu z wynikami innych badań dotyczących funkcjonowania nadnerczy) lekarz może wykryć takie choroby jak:

  • choroba Cushinga;

  • choroba Addisona;

  • hiperaldosteronizm;

  • incydentaloma;

  • guzy i guzki nadnerczy.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli USG nadnerczy wykaże nieprawidłowości, lekarz powinien zlecić dokładniejsze badania, aby mieć pewność co to rodzaju choroby nadnerczy. Choroby nadnerczy to bardzo poważne schorzenia, czasami leczy się je przez całe życia. Często guzki i guzy nadnerczy w sposób chirurgiczny są usuwane. W niektórych przypadkach wystarczy przyjmowanie odpowiednich środków farmakologicznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze