Trwa ładowanie...

USG układu moczowego - wskazania, przebieg, usg pęcherza moczowego

USG układu moczowego umożliwia znalezienie nieprawidłowości w budowie pęcherza moczowego i nerek.
USG układu moczowego umożliwia znalezienie nieprawidłowości w budowie pęcherza moczowego i nerek. (123RF)

USG jest badaniem ultrasonograficznym, dzięki któremu istnieje możliwość wykrycia nieprawidłowości w układzie moczowym. Badanie jest bezbolesne i szybkie, można jest wykonać u każdego. USG nie wywołuje żadnych działań niepożądanych, a wyniki są wiarygodne, umożliwiają rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia.

spis treści

1. Co to jest USG układu moczowego?

W badaniu USG wykorzystuje się fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które kieruje się na ciało, po czym zapisuje się ich powrót. Zmiany w falach dźwiękowych są stosowane w celu opracowania mapy wnętrza ciała.

Badanie wykonuje się za pomocą przetwornika, który może wysyłać i odbierać informacje. Obrazy są ukazywane na ekranie dzięki programowi komputerowemu, który przetwarza dane z przetwornika ultradźwiękowego.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

USG układu moczowego jest całkowicie bezpieczne, można je wykonywać u dzieci i kobiet w ciąży, po jego zastosowaniu nie występują żadne skutki uboczne.

Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna)
Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

Objawy zakażenia układu moczowego (ZUM) Dla kogoś, kto po raz pierwszy przeżywa symptomy zakażenia

zobacz galerię

2. Wskazania do USG układu moczowego

  • ból w podbrzuszu,
  • pieczenie w podbrzuszu,
  • częste i bolesne oddawanie moczu,
  • zmiany w zabarwieniu moczu,
  • zapalenie układu moczowego,
  • ból pleców w okolicy lędźwiowej,
  • ocena miejsca po przeszczepie nerki,
  • kontrola stanu po poważnych zabiegach,
  • podejrzenie chorób gruczołu krokowego,
  • ocena tętnic nerkowych,
  • podejrzenie kamieni nerkowych,
  • ocena objętości pęcherza moczowego,
  • ocena budowy układu moczowego i nerek.

3. Przygotowanie do USG układu moczowego

Badanie USG układu moczowego wymaga przygotowania. Godzinę przed USG pacjent powinien wypić około dwóch litrów wody niegazowanej. Pęcherz jest najlepiej widoczny, gdy jest jak najbardziej wypełniony.

Dwa dni lub dzień przed badaniem warto zastosować dietę lekkostrawną. Z kolei osoby, które cierpią na wzdęcia powinny przyjmować leki, zmniejszające ilość gazów w jelitach. Przed USG nie zaleca się żucia gumy ani palenia papierosów.

4. Przebieg USG układu moczowego

W czasie badania USG układu moczowego pacjent leży na kozetce w pozycji na plecach. Podczas badania lekarz może jednak prosić o przekręcenie się na bok. Na brzuch nakładany jest specjalny żel, a następnie przykładana jest głowica.

Następnie specjalista stara się uchwycić możliwie dużą część pęcherza, a także w razie potrzeby również nerek. Może też poprosić o oddanie moczu, aby ocenić strukturę pustego pęcherza moczowego. USG układu moczowego trwa około 20 minut.

Musisz to wiedzieć

5. Wyniki USG układu moczowego

USG układu moczowego określa wielkość, grubość i położenie nerek. Prawidłowa wielkość to 9–13 cm, a grubość kory 15–25 mm. Podczas badania możliwe jest także rozpoznanie guzków albo torbieli. USG układu moczowego pozwala na wykrycie cech zastoju moczu oraz na ocenę stanu pęcherza moczowego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze