Trwa ładowanie...

Usłyszała, że jest za młoda na raka. Dziś nosi stomię

Lekarze zignorowali u niej pierwsze objawy raka jelita. Dziś Beth Hewitt musi nosić torbę stomijną.
Lekarze zignorowali u niej pierwsze objawy raka jelita. Dziś Beth Hewitt musi nosić torbę stomijną. (Facebook)

"Jesteś za młoda, żeby mieć raka" - to słowa, które już zawsze będą prześladować Beth Hewitt. Lekarz zupełnie zignorował dolegliwości, które zgłaszała 35-latka. Zanim postawiono diagnozę minęło 8 miesięcy. Dopiero wtedy wykryto, że kobieta ma raka jelita.

1. 35-latka sama zauważyła pierwsze objawy raka, a lekarz nie zlecił dalszej diagnostyki

Beth Hewiit jest pewna - to cud, że żyje i zawdzięcza to wyłącznie swojej determinacji. Kiedy zauważyła u siebie niepokojące objawy m.in. krew w kale, zgłosiła się do lekarza rodzinnego. Ten jednak kompletnie zignorował pierwsze sygnały i zamiast dodatkowej diagnostyki, przepisał jej krem na hemoroidy. Kolejne wizyty kończyły się podobnie.

Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych
Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych [5 zdjęć]

Każdego roku na raka jelita grubego zapada ponad 13 tys. Polaków, z czego ok. 9 tys. umiera. Dotąd choroba

zobacz galerię

Jednak 35-latka była pewna, że w jej organizmie dzieje się coś złego. W końcu uzyskała prywatne skierowanie na badania. Kolonoskopia i skany potwierdziły najgorsze przypuszczenia - raka jelita w stadium 2.

Zobacz film: "Rak jelita grubego. Uważaj na te objawy"

W kwietniu Beth Hewiit przeszła operację usunięcia guza. Dziś apeluje do pacjentów, żeby ufali przede wszystkim swojej intuicji.

Lekarze mówili jej, że jest za młoda na raka.
Lekarze mówili jej, że jest za młoda na raka. (Facebook)

"Zachęcam każdego, kto ma jakiekolwiek niepokojące objawy, aby udał się do swojego lekarza rodzinnego i nigdy nie akceptował jego odmowy, kiedy nie chce skierować nas na dodatkowego badania. Myślę, że ja wracałam do lekarza ogólnego około pięć lub sześć razy…Ciągle słyszałam: "nie, jesteś za młoda na coś takiego jak rak" – wspomina Beth Hewiit.

2. Tylko wczesne wykrycie raka jelita daje szansę na wygraną

Tylko wczesna diagnoza daje szansę na wyleczenie. Mniej niż jedna na dziesięć osób przeżywa raka jelita, jeśli choroba zostanie wykryta w 4 stadium.

Beth Hewiit po raz pierwszy zauważyła krew w kale latem 2018 r. – to właśnie jeden z wczesnych objawów raka jelita. Guza wykryto u kobiety 8 miesięcy póżniej. Lekarze musieli usunąć około 18 cm jelita, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się raka i założyć jej tymczasową torbę stomijną.

3. Beth Hewiit wygrała z rakiem jelita

Operacja zakończyła się sukcesem. Badania pokazują, że kobieta jest zdrowa i nie wymaga dalszego leczenia. Mogła wrócić do normalnego funkcjonowania, a nawet ćwiczeń na siłowni. Lekarze obiecują, że wkrótce ma mieć zdjętą również torbę stomijną.

Beth Hewitt ma męża i dwie córki.
Beth Hewitt ma męża i dwie córki. (Facebook)

Dziś Beth Hewiit cieszy się, że wygrała walkę z nierównym przeciwnikiem. Jak mówi, miała dla kogo walczyć - ma męża i dwie córki. To dawało jej dodatkową motywację.

Rak jelita grubego najczęściej dotyka pacjentów powyżej 50 roku życia, ale jak pokazuje przykład Brytyjki może wystąpić u pacjentów w każdym wieku.

W Polsce z powodu raka jelita grubego każdego dnia umiera 33 pacjentów. Każdego roku jest rozpoznawanych 19 tys. nowych przypadków tego nowotworu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze