Trwa ładowanie...

Uśmiech może sprawić, że wyglądamy na dwa lata starszych

Lubimy się uśmiechać. Śmiech nie tylko poprawia nasz nastrój, ale ma też udowodniony pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak naukowcy ostrzegają, jeśli chcesz wyglądać młodo, lepiej unikaj uśmiechu.

Zobacz film: "Jak masować twarz, by uniknąć zmarszczek?"

Nowe badanie wykazało, że uśmiech może sprawić, że wyglądamy nawet na dwa lata starszych niż w przypadku zachowania kamiennej twarzy. Jeśli twoją reakcję na to stwierdzenie jest zaskoczenie, to według naukowców właśnie odjąłeś sobie kilka lat.

Współautor Melvyn Goodale, dyrektor Instytutu Badań nad Mózgiem i Umysłem na Western University, tłumaczy, że uśmiech kojarzy nam się z pozytywnymi wartościami i młodością. Taką koncepcje wykorzystują firmy kosmetyczne, produkujące kosmetyki do pielęgnacji twarzy oraz producenci pasty do zębów. Wszystkie te produkty zazwyczaj reklamują uśmiechnięte twarze modelek.

Uśmiech może sprawić, że będziemy wyglądać na starszych
Uśmiech może sprawić, że będziemy wyglądać na starszych (123rf)

Jednak aktualne badanie, w którym wykorzystano obrazy przedstawiające ludzi z uśmiechem, neutralnym wyrazem twarzy oraz zdziwionych, wykazało coś zupełnie innego. Za najmłodsze uznano twarze ze zdziwionym wyrazem twarzy, a te, które były uśmiechnięte za najstarsze.

Według Goodale najbardziej uderzające było to, że kiedy naukowcy zapytali uczestników o postrzeganie tych twarzy po zakończeniu badania, błędnie przypomnieli sobie, że zidentyfikowali uśmiechnięte twarze jako najmłodsze. Okazało się, że kompletnie zapomnieli, że uśmiechnięte twarze były przez nich postrzegane jako starsze.

Poznaj sprawdzone sposoby na piękny uśmiech
Poznaj sprawdzone sposoby na piękny uśmiech [10 zdjęć]

Kondycja oraz wygląd naszych zębów mogą się przekładać na nasze ogólne samopoczucie oraz samoakceptację....

zobacz galerię

Goodale powiedział, że postarzający efekt uśmiechu wynika z niemożności zignorowania zmarszczek, które tworzą się wokół oczu podczas uśmiechu. Zaskoczony wyraz twarzy jest z drugiej strony związany z wygładzeniem zmarszczek.

"Może to wydawać się intuicyjne, ale badania pokazują, że ludzie mogą szczerze wierzyć w jedną rzecz, a potem działać w zupełnie inny sposób" - podsumowuje Goodale.

Mimo wszystko nie powinniśmy rezygnować z uśmiechu. Choć, gdy się uśmiechamy, tworzą nam się zmarszczki na twarzy, to jednak dodaje on młodzieńczego uroku.

Co równie ważne, uśmiechając się, ćwiczymy. Im silniejsze mięśnie twarzy, tym mniej zmarszczek.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jeśli chcemy wyglądać młodo na każdym etapie naszego życia, pamiętajmy o prostych czynnościach. Po pierwsze zadbajmy o zęby. Białe, bez przebarwień odejmują lat. Dlatego warto o nie dbać, a nawet założyć aparat ortodontyczny.

Na młody wygląd zdecydowanie wpływa też szczupła i wysportowana sylwetka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.