Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Agata Pacia (Katulska)

Czy utrata telefonu i atak terrorystyczny może być dla człowieka tak samo stresującym wydarzeniem?

Avatar placeholder
08.11.2018 09:12
We współczesnym świecie zgubienie telefonu jest tak samo stresujące jak atak terrorystyczny
We współczesnym świecie zgubienie telefonu jest tak samo stresujące jak atak terrorystyczny (Shutterstock)

Teoretycznie trudno wyobrazić sobie coś równie stresującego jak atak terrorystyczny. Tymczasem zdaniem Brytyjczyków, którzy wzięli udział w badaniu oceniającym poziom stresu w określonych sytuacjach życiowych, z równie silnymi emocjami może wiązać się zgubienie smartfona czy spóźnienie się na pociąg.

W ramach badania przeprowadzonego przez stowarzyszenie Physiological Society poproszono 2 tys. mężczyzn i kobiet, aby określili poziom stresu w różnych sytuacjach. Wykorzystano 18 różnych scenariuszy i poproszono respondentów, aby ocenili je w skali od 0 do 10, gdzie 0 oznaczało "w ogóle niestresujące", a 10 - "bardzo stresujące".

Na szczycie listy znalazły się utrata bliskiej osoby i śmiertelna choroba. Jednak raport ujawnił także, że prozaiczne doświadczenia, takie jak zgubienie telefonu, mogą wywołać równie silne emocje jak te towarzyszące traumatycznym wydarzeniom (np. atakom terrorystycznym).

Kobiety są dużo bardziej narażone na stres związany np. ze zgubieniem telefonu
Kobiety są dużo bardziej narażone na stres związany np. ze zgubieniem telefonu (Shutterstock)
Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Badanie wykazało również, że kobiety są bardziej podatne na odczuwanie napięcia nerwowego niż mężczyźni i że to one umiejscowiły stres związany z wydarzeniami życia codziennego na szczycie swoich list. Doświadczały one silniejszych emocji w obliczu każdego wydarzenia - od problemów finansowych po Brexit - co może mieć realny wpływ na ich zdrowie.

Terroryzm okazał się jednym z najsilniejszych powodów do stresu u kobiet, ale na mężczyzn wpływał on już znacznie mniej. Nie było prawie żadnych różnic między płciami, jeśli chodzi o urodzenie pierwszego dziecka - nowy członek rodziny wywoływał silne emocje u każdego uczestnika badania.

Okazało się również, że poziom stresu wzrasta wraz z wiekiem.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zdaniem ankietowanych najbardziej stresującym wydarzeniem jest śmierć małżonka lub krewnego (średni wynik - 9,43 na 10). Tuż za nią uplasowały się obawy związane z pozbawieniem wolności (9,15), powódź (8,89), zakończenie długoterminowych relacji lub utrata pracy (8,47).

Z dużym stresem wiązały się także awarie samochodu, korki, duży ruch na autostradzie, agresja kierowców na drodze oraz podróże z nieostrożnym kierowcą.

18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres
18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres [18 zdjęć]

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę samopoczucia i złagodzenie silnego napięcia nerwowego są pocałunki

zobacz galerię

Kolejną grupą sytuacji, wywołujących napięcie nerwowe, była opieka nad osobami starszymi, chorymi lub niepełnosprawnymi. Wśród źródeł silnego stresu wymieniano także utratę zwierząt, co podkreśla, jak bardzo ludzie związani są ze swoimi pupilami.

Niektóre odpowiedzi ujawniły stres związany z pozornie błahymi sprawami, takimi jak kłótnie rodzinne w święta lub kontrola mediów społecznościowych.

Jak podsumowuje dr Lucy Donaldson ze stowarzyszenia, normalne jest, że we współczesnym świecie mamy do czynienia z wieloma stresującymi sytuacjami, które kilkadziesiąt lat temu nie dotykały ludzi, związanymi m.in. z korzystaniem z mediów społecznościowych i smartfonów. Nikogo nie powinien więc dziwić paraliżujący strach ogarniający nas, gdy orientujemy się, że nie mamy przy sobie telefonu.

Pełen wynik badania prezentuje się następująco:

  1. Śmierć małżonka, krewnego lub przyjaciela - 9,43
  2. Kara więzienia - 9,15
  3. Zniszczenie domu przez powódź lub pożar - 8,89
  4. Poważna choroba - 8,52
  5. Zwolnienie z pracy - 8,47
  6. Separacja lub rozwód - 8,47
  7. Kradzież tożsamości - 8,16
  8. Niespodziewane problemy finansowe - 7,39
  9. Nowa praca - 6,54
  10. Planowanie ślubu - 6,51
  11. Narodziny pierwszego dziecka - 6,06
  12. Opóźnienia komunikacji miejskiej - 5,94
  13. Zagrożenie terrorystyczne - 5,84
  14. Utrata smartfona - 5,79
  15. Przeprowadzka do większego domu - 5,77
  16. Brexit - 4,23
  17. Wyjazd na wakacje - 3,99
  18. Awans lub sukces w pracy - 3,78

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze