Trwa ładowanie...

Uzależnienia można wykryć nawet po śmierci

Avatar placeholder
22.12.2016 13:55
Uzależnienia można wykryć nawet po śmierci
Uzależnienia można wykryć nawet po śmierci

Białko FosB, znajdujące się w ośrodku nagrody w mózgu, zniekształca się u osób chronicznie cierpiących na zaburzenia uzależnieniowe (na przykład uzależnienie od heroiny bądź alkoholu). Jego struktura genetyczna jest modyfikowana, rozdzielana i skracana.

Modyfikacja, która następuje pod wpływem narkotyku, skutkuje tym, że białko to jest bardziej stabilne, przez co pozostaje w ośrodku nagrody dłużej, niż gdyby było w swojej oryginalnej formie -- nawet do siedmiu tygodni po odstawieniu narkotyku.

To oznacza, że chęć sięgnięcia po kolejną porcję uzależniającej substancji przez długi czas nie znika. Ta uzależniająca chęć przechowywana jest w mózgu jako rodziaj "pamięci" i jest możliwa do wykrycia nawet po śmierci. Fenomen ten został właśnie zaobserwowany przez studentów z MedUni Vienna Department of Forensic Medicine.

FosB jest czynnikiem odpowiedzialnym za transkrypcję mózgu, który, razem z innymi molekułami, bierze udział w tak zwanej transdukcji sygnału (transmisji bodźca do komórki), czyli transportuje informację genetyczną pomiędzy komórkami, a także określa czy poszczególne geny są aktywowane, czy nie.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Badania naukowców z Wiednia mogą zmienić nasze postrzeganie uzależnień
Badania naukowców z Wiednia mogą zmienić nasze postrzeganie uzależnień (123RF)

Białko FosB samo jest częścią białka aktywacyjnego AP1. W przypadku ciągłego dostarczania kolejnych dawek narkotyku takiego jak heroina, FosB przekształca się w DeltaFosB, które staje się coraz bardziej pobudzone w przypadku ciągłego nadużywania substancji, a nawet wpływa na czynniki wzrostu i zmiany strukturalne w mózgu -- mniej więcej w tym rejonie, gdzie formują się wspomnienia.

Badanie opublikowane w "Journal of Addiction Research & Therapy" prowadzone przez Monikę Seltenhammer z Wiedeńskiego Departament of Forensic Medicine pokazało, że efekty tej ciągłej stymulacji mogą być identyfikowane nawet po śmierci. Wtedy nazywane są one "pamięcią uzależnienia".

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków
Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków [10 zdjęć]

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana

zobacz galerię

Badanie polegało na obserwowaniu wycinków tkanek z nucleus accumbens (obszaru w mózgu) należących do 15 zmarłych osób uzależnionych od heroiny. "Używając wysoce czułych metod wykrywania, DeltaFosB było wciąż wykrywalne nawet dziewięć dni po śmierci" - mówi Seltenhammer. Badacze zakładają, że ten okres będzie dużo dłuższy wśród żywych ludzi, czasami może sięgać nawet miesięcy.

Według ekspertów medycyny sądowej z MedUni Vienna, wyniki tych badań będą miały wpływ na przyszłe leczenie osób z uzależnieniem od opiatów, szczególnie w takich kwestiach jak ciężki syndrom odstawienia.

Przeczytaj koniecznie

"Jeżeli potrzeba przyjęcia kolejnej dawki narkotyku pozostaje w mózgu osoby uzależnionej przez miesiące, bardzo ważne jest zapewnienie pacjentom odpowiedniej opieki fizycznej i psychicznej. Wyniki naszych badań pokazują, że medycyna sądowa może mieć bezpośredni korzystny wpływ na żyjących" - podkreśla Risser.

Kolejny projekt przeprowadzony ma być z Instytutem Farmakologii i Ośrodkiem Badania Uzależnień przy MedUni Vienna. Jego celem będzie wykazanie, czy można zapobiec aktywowaniu DeltaFosB i, jeżeli tak, czy może to być przełomowy krok w leczeniu skutków uzależnień.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze