Trwa ładowanie...

Użytkownicy solarium chorują na czerniaka w młodszym wieku

Avatar placeholder
15.02.2017 22:57
Użytkownicy solarium chorują na czerniaka w młodszym wieku
Użytkownicy solarium chorują na czerniaka w młodszym wieku

Czerniak skóry stanowi najbardziej niebezpieczną odmianę raka skóry z najsilniejszym wzrostem zachorowań w ostatnim dziesięcioleciu. Poziom zachorowań na czerniaka nigdy wcześniej nie był tak wysoki, jak od 2014 roku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na podstawie Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem urządzenie emitujące promieniowanie UV sklasyfikowano jako rakotwórcze dla ludzi w 2009 roku. Mimi to, korzystanie z solarium jest nadal popularne w krajach zachodnich, zwłaszcza wśród młodych kobiet.

Stopień zachorowalności na czerniaka w Polsce wynosi około 2400 przypadków rocznie, w tym choroba dotyka około 1200 mężczyzn i około 1400 kobiet.

1. Nowe dowody wskazujące na szkodliwy wpływ solarium

Badanie przeprowadzono wśród 141 000 norweskich kobiet ze średnią lat około 14. Kobiety, które doświadczyły już 30 lub więcej sesji opalania w solarium miały o 32 procent zwiększone ryzyko wystąpienia czerniaka skóry w porównaniu z uczestniczkami, które nigdy nie korzystały jeszcze z solarium.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Korzystanie z solarium powoduje obniżenie wieku zachorowalności na czerniaka skóry
Korzystanie z solarium powoduje obniżenie wieku zachorowalności na czerniaka skóry

Ponadto kobiety, które rozpoczęły opalanie w solarium przed 30 rokiem życia były średnio o 2 lata młodsze w chwili rozpoznania czerniaka niż kobiety nie korzystające z lamp UV w celu poprawy kolorytu skóry.

Badanie uwzględniło wiek kobiet, miejsce urodzenia, otoczenie miejsca zamieszkania, w tym codzienne narażenie na światło UV, kolor włosów, kolor skóry oraz skumulowana liczba oparzeń słonecznych i opalanie skóry w wakacje.

2. Znaczenie korzystania z solarium dla zdrowia publicznego

Nowoczesne leżaki w solarium emitują sześć razy więcej promieniowania UVA i UVB. Jest to dwa razy więcej, co w letnim i słonecznym dniu w Oslo.

Wyniki tego badania mają istotne znaczenie dla zdrowia publicznego, ponieważ pokazują, że korzystanie z solarium zwiększa ryzyko czerniaka w społeczeństwie zarówno przez zwiększenie ilości pacjentów chorych trafających do szpitali oraz przez zmniejszenie wieku zdiagnozowania czerniaka.

Czerniak jest chorobą, która dotyka wiele osób na całym świecie. Za najważniejsze czynniki podwyższonego ryzyka zachorowań na tego rodzaju raka skóry uważa się intensywne działanie promieniowania UV naturalnego, czyli pochodzącego ze światła słonecznego oraz promieniowania sztucznego, czyli takiego, które pochodzi z solariów.

Zwiększone ryzyko czerniaka stanowi także stałe drażnienie miejsca na skórze poprzez czynniki mechaniczne lub chemiczne. Ponadto, duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, niska zawartość barwnika naturalnego z skórze. Do czynników genetycznych należy na przykład rodzinny zespół znamion atypowych.

Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy
Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy [7 zdjęć]

Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. W większości przypadków

zobacz galerię

Czerniak skóry należy do typów nowotworu, który bardzo ciężko wyleczyć. Mimo stosowania skutecznych terapii, nowotwór tego typu ciężko poddaje się im. Dlatego bardzo ważną funkcję pełni profilaktyka, a także jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby.

W przypadku wczesnego rozpoznania czerniaka, szanse na wyleczenie jej sa duże. Często zdarzają się jednak nawroty choroby. Czerniak jest chorobą, która szybko przerzuca się na inne komórki, tkanki i organy.

Ryzyko przerzutów czerniaka i czas, po jakim zaczną występować jest uzależnione od grubości guza. Najgorsze rokowania mają guzkowe, bezbarwne zmiany nowotworowe oraz te, które występują podczas trwania ciąży.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze