W jaki sposób anemia może wpływać na słuch?

Najnowsze badania dowodzą, że osoby cierpiące na niedokrwistość z niedoboru żelaza mogą mieć podwyższone ryzyko pogorszenia lub nawet utraty słuchu. Jaki jest mechanizm tego zjawiska i dlaczego anemia może powodować niedosłuch zbadali naukowcy z Uniwersytetu w Pensylvanii w Stanach Zjednoczonych, a wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „JAMA Otolaryngology - Head & Neck Surgery”.

Szacuje się, że około 15 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych doświadczyło pogorszenie słuchu do pewnego stopnia.  W Polsce co czwarta osoba powyżej 65 roku życia cierpi na niedosłuch.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Istnieje też teza, że utrata funkcji słuchu  związana jest z innymi czynnikami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, okres po hospitalizacji i palenie papierosów. Ponieważ utrata słuchu może mieć znaczący wpływ na samopoczucie danej osoby, naukowcy prowadzą badania na temat nowymi czynnikami ryzyka tej przypadłości.

Naukowcy pod przewodnictwem Kathleen M. Schieffer z Uniwersytetu w Pennsylvanii rozpoczęli badania, które miały na celu określenie związku pogorszenia słuchu z niedokrwistością z niedoboru żelaza.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza, czyli anemia jest często występującym schorzeniem, które prowadzi do obniżenia liczby krwinek czerwonych. Te natomiast odpowiadają za dostarczanie tlenu do komórek, więc anemia zmniejsza ilość dostępnego tlenu dla tkanek organizmu.

Na całym świecie, anemia dotyka setek milionów ludzi. Jest to schorzenie raczej łatwe do wyleczenia.

Zespół badawczy wykorzystał dane z elektronicznej dokumentacji medycznej z Centrum Medycznego  w Hershey. W sumie, dane dotyczyły około 305339 osób dorosłych w wieku od 21 do 90 lat, z których 43 procent stanowili mężczyźni. Wśród tych osób, obserwowano poziom ferrytyny i hemoglobiny.

6 oznak niedoboru żelaza, które często lekceważymy

Żelazo jest minerałem, który odgrywa w naszym organizmie szereg ważnych funkcji. Wchodząc w skład czerwonych krwinek, bierze udział w transporcie tlenu...

Zespół zgromadził również informacje na temat stanu słuchu pacjentów. Gdy dane zostały przeanalizowane, zespół odkrył zależność pomiędzy odbiorczą utratą słuchu a anemią.

"Istnieje związek pomiędzy niedokrwistością z niedoboru żelaza i pogorszeniem funkcji słuchu u dorosłych. Kolejne kroki mają na celu lepsze zrozumienie tej zależności. Mamy zamiar także sprawdzić, czy szybko zdiagnozowana i wyleczona anemia może wpłynąć pozytywnie na stan zdrowia osób z częściową utratą słuchu” – podsumowują autorzy badania.

Anemia a pogorszenie słuchu

Mechanizm tego, dlaczego anemia może być związana z utratą słuchu nie jest jeszcze w pełni poznany, ale istnieje kilka potencjalnych przyczyn. Na przykład, dostarczanie krwi do ucha wewnętrznego poprzez labirynt tętnic jest bardzo wrażliwą drogą na uszkodzenie niedokrwienne (szkody spowodowane zmniejszonym przepływem krwi), co z pewnością może odgrywać tu znaczącą rolę. Prawidłowy dopływ krwi jest zatem bardzo ważnym czynnikiem w przypadku pogorszenia słuchu.

Inny potencjalny mechanizm opiera się na ważnej substancji woskowej, która pokrywa nerwy i odgrywa istotną rolę w skutecznym przewodzeniu sygnałów wzdłuż włókien nerwowych – mieliny.

Zmniejszona ilość żelaza w organizmie powoduje rozpad lipidów i desaturazy, które pełnią istotną rolę w produkcji mieliny. Jeżeli mielina, która powleka nerw słuchowy jest uszkodzona, może to powodować znaczne problemy w funkcji słuchu.

Kolejnym krokiem naukowców będzie sprawdzenie tego, czy suplementacja żelazem może pozytywnie wpływać na słuch. Jeśli taki proces będzie w stanie poprawić uszkodzony słuch lub ograniczyć ryzyko utraty słuchu, może to być bardzo ważny krok w minimalizacji zagrożeń utraty lub pogorszenia słuchu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 9 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...