Trwa ładowanie...

Diagnostyka czerniaka

Avatar placeholder
08.09.2016 14:04
Diagnostyka czerniaka
Diagnostyka czerniaka

Czerniak to jeden z groźniejszych nowotworów. Dla wielu osób kojarzy się z wyrokiem. Jednak wcześnie wykryty, może zostać skutecznie wyleczony. Jak wygląda czerniak? Czasami przybiera postać niewinnych zmian skórnych, pieprzyków, plam. Może być mylony z grzybicą, zwłaszcza jeśli rozwija się pod paznokciami. Jeżeli cierpisz na jakieś choroby skóry, nie ignoruj problemu. Zgłoś się do dermatologa lub onkologa. Wczesne wykrycie schorzenia gwarantuje jego skuteczne leczenie.

spis treści

1. Przyczyny czerniaka

Czerniak jest chorobą rozwijająca się pod wpływem rożnych czynników. Nadmierne opalanie to najczęstsza przyczyna rozwoju nowotworu. Promienie UV są rakotwórcze. Powszechne jest twierdzenie, że promieniowanie UVA jest mniej szkodliwe od promieniowania UVB. Niestety, to nieprawda - wszystkie promienie UV zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Osobom o jasnej karnacji, niebieskich oczach i rudych włosach nadmierne opalanie szczególnie szkodzi. Ich skórę bardzo łatwo podrażnić, często ulega ona oparzeniom słonecznym. Nadmierne opalanie i promienie UV mogą zaszkodzić też osobom, które mają dużo zmian barwnikowych o średnicach przekraczających 5 milimetrów.

2. Objawy czerniaka

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

Czerniak skóry wywołuje widoczne objawy. Jest widoczny gołym okiem. Przybiera postać skórnych znamion. Są to plamy barwnikowe, płaskie, o nieregularnym obwodzie. Najczęściej występuje na skórze odsłoniętej, która jest narażona na nadmierne opalanie i promienie UV.

Czerniak może też wywołać inne objawy. Jego powierzchnia może być bardziej guzkowata, mieć postrzępione brzegi. Ten typ nowotworu lokalizuje się zarówno na skórze odsłoniętej, jak i okrytej ubraniem. Objawy czerniaka innego typu występują w okolicy paznokci stóp i dłoni. Przybierają postać plam, które niszczą płytkę paznokci.

3. Diagnozowanie czerniaka

Nie wiesz, jak wygląda czerniak? Zauważasz na skórze zmiany, ale nie jesteś pewny, czy to jest groźne? Istnieje proste rozwiązanie. Wybierz się do lekarza na badania profilaktyczne. Najlepsi będą dermatolog lub onkolog. Lekarz zacznie od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. Pytania będą dotyczyły owej zmiany. Kiedy powstała, jak się rozwijała. Następnie lekarz przeprowadzi badanie, które pozwoli mu ocenić, czy dolegają ci choroby skóry.

Specjalista wie, jak wygląda czerniak skóry, więc możesz mu zaufać. Jeżeli tylko zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, skieruje cię na badania dodatkowe. W tym celu wykona zabieg. Zabieg polega na wycięciu miejsca zmienionego chorobowo. Wycięty fragment oddany zostanie do laboratorium na badania. W ten sposób dowiesz się, czy cierpisz na jakieś choroby skóry i czy owa zmiana to czerniak skóry.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nowy środek w leczeniu czerniaka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze