Trwa ładowanie...

Dezynfekcja maseczki. W jaki sposób prać maseczki wielokrotnego użytku, aby odpowiednio chroniły przed koronawirusem?

Pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza zabija wirusa
Pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza zabija wirusa (Getty Images)

Od czwartku 16 kwietnia będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Jednak noszenie maseczek automatycznie nie uchroni nas przed zakażeniem. Kluczowe znaczenie ma również to, w jaki sposób będziemy ich używać. Ważny jest odpowiedni system zdejmowania i niedotykanie zewnętrznej części maski, na której mogą się znajdować zarazki.

1. Nigdy nie dotykaj zewnętrznej części maseczki

Zdaniem naukowców z Hongkongu koronawirus SARS-CoV-2 może się utrzymywać na zewnętrznej części masek chirurgicznych nawet przez tydzień. To jak długo żyje wirus na danej powierzchni, zależy od temperatury otoczenia i rodzaju materiału, z którego wykonana jest maseczka. Pewne jest jedno, jeżeli po powrocie do domu dotkniemy zewnętrznej powierzchni maski, na której znajdują się zarazki, a potem nasze dłonie powędrują do ust czy oczu, wirus znajdzie prostą drogę do naszego organizmu.

Maseczki wielorazowe powinny być prane po każdym użyciu
Maseczki wielorazowe powinny być prane po każdym użyciu (Getty Images)
Zobacz film: "Maski domowej roboty. Większość z nich cię nie ochroni"

Zobacz także: Uwaga na maseczki. Koronawirus może się utrzymywać na ich zewnętrznej powierzchni 7 dni

Jak się więc uchronić? Ważne, by w odpowiedni sposób zdejmować maseczkę, nie dotykając jej zewnętrznej częściej. Kolejny krok to czyszczenie, które pozwoli usunąć potencjalne patogeny, które mogą się znajdować na materiale.

2. Jak dezynfekować bawełniane maseczki?

Profesjonale maseczki z odpowiednim filtrami i atestami, to teraz towar deficytowy. W związku z tym większość z nas decyduje się na zakup maseczek bawełnianych, które można używać wielokrotnie. Są wykonane z dwóch lub trzech warstw bawełny, część z nich ma specjalną kieszonkę, w której można dodatkowo umieścić wkładkę z flizeliny.

Teoretycznie producent powinien do maseczki dołączyć instrukcję z informacją, jak prać i czyścić dany produkt. W praktyce takie informacje teraz rzadko znajdziemy na opakowaniu. Wynika to przede wszystkim z tempa pracy osób szyjących maseczki.

Warto więc pamiętać o kilku ogólnych zasadach. Po zdjęciu maseczki aż do czasu prania powinno się ją przechowywać w foliowym woreczku, by uniknąć jej kontaktu z innym przedmiotami i powierzchniami. Przed włożeniem do pralki maseczek powinniśmy założyć rękawiczki.

Jeśli chodzi o samo pranie, kluczowe znaczenie ma temperatura, dlatego pranie ręczne nie jest w tym wypadku wskazane. Koronawirus ginie w temperaturze 60 stopni. Specjaliści zalecają, by właśnie w takiej temperaturze prać maseczki bawełniane, nawet przez ok. 30 minut. To najlepszy sposób, by pozbyć się z ich powierzchni potencjalnych zarazków.

Co ważne maseczki powinny być prane po każdym użyciu. Uwaga, prać je należy oddzielnie, nie łączyć ich z innymi ubraniami.

Koronawirus w Polsce. Jak zrobić skuteczny żel antybakteryjny?
Koronawirus w Polsce. Jak zrobić skuteczny żel antybakteryjny? [6 zdjęć]

Ceny produktów higienicznych w ostatnim czasie poszybowały w górę. Jest to bezpośrednio związane z tym,

zobacz galerię

Po wypraniu i wysuszeniu dodatkowo powinniśmy je wyprasować, ustawiając temperaturę żelazka na ok. 100-110 stopni Celsjusza.

3. Maseczki można wygotować?

Alternatywą jest wygotowanie we wrzącej wodzie. Maseczkę trzeba umieścić w pustym, zakręconym słoiku i gotować przez ok. 30 minut. Można też skorzystać z domowego sterylizatora, który ma wielu rodziców małych dzieci.

Maseczki można też zdezynfekować za pomocą preparatów w sprayu na bazie alkoholu. Materiał trzeba dokładnie spryskać środkiem do dezynfekcji i poczekać aż wyschnie.

Uwaga na wybielacze z chlorem. W przypadku maseczek ich użycie nie jest wskazane. Po pierwsze chlor może zniszczyć materiał, po drugie maseczka przez wiele godzin ma bezpośredni kontakt z bardzo wrażliwą skórą twarzy, a tu łatwo o podrażnienia.

Zobacz także: Czy maski antysmogowe działają? (WIDEO)

Koronawirus. Czy powinniśmy nosić maseczki? Prof. Pyrć odpowiada (WIDEO)

W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze