Trwa ładowanie...

W jakich województwach mieszka najwięcej stulatków?

 Monika Suszek
30.11.2018 08:58
Stulatkowie cieszą się coraz lepszym zdrowiem
Stulatkowie cieszą się coraz lepszym zdrowiem (W Polsce liczba stulatków szacowana jest na 4 tyś. (123rf))

Z roku na rok jest ich coraz więcej. Mowa o polskich stulatkach. Naukowcy głowią się nad sekretem ich długowieczności. A Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło sporządzić mapę województw, gdzie stulatków mieszka najwięcej.

1. Mapa długowieczności

Długość i jakość życia z każdą dekadą ulega poprawie. Popularne "Sto lat” odśpiewane przy urodzinowych tortach, nie wydaje się tak odległą perspektywą. Oczywiście, nie ma recepty na długowieczność, choć wielu naukowców zastanawia się nad sekretem. Również w Polsce przybywa stulatków. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało spis województw, gdzie żyje ich najwięcej.

Pierwsze trzy miejsca należą do województw: mazowieckiego (268 stulatków), małopolskiego (118) oraz śląskiego (115). Zaraz po nich znajdują się: wielkopolskie (108), lubelskie (93). Kolejne to: dolnośląskie (89), pomorskie (88), łódzkie (88). Środkowe pozycje zajmują: kujawsko–pomorskie (76), podkarpackie (64), świętokrzyskie (64). Z kolei na końcu znajdziemy: warmińsko-mazurskie (41), podlaskie (47), opolskie (34) i lubuskie (25).

Sprawdź koniecznie:

Ratownik medyczny: Każde działanie daje szansę osobie poszkodowanej na przeżycie.

2. Sekret długowieczności?

Zobacz film: "Jak wygląda życie seniora w Polsce?"

- Długość życia jest wynikiem bardzo wielu zmiennych. Trudno wskazać jedną, która ma charakter decydujący - mówi WP abcZdrowie prof. Wojciech Janicki, z Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej UMCS.

- Z pewnością jest kilka wspólnych cech. Gdyby spojrzeć na to z perspektywy globalnej, to dłużej żyją ludzie w państwach, które są bogatsze. Dlaczego? Po pierwsze, mieszkańców stać na opiekę zdrowotną. Poza tym, państwo zapewnia świadczenia lekarskie. Jakość wykonywanych usług jest wysoka.

A jak to wygląda w przypadku Polski? - Ja bym tu obstawiał inne zmienne. Środowisko. Zapewne wielu uważa, że największe zanieczyszczenie powietrza mamy w województwie śląskim. Jeżeli przyjrzymy się szczegółowym danym, to okaże się, że wiele miast umiejscowionych w rejonach górnośląskich ma powietrze o znacznie lepszych parametrach niż choćby Kraków. Podobnie sprawa się ma z Zakopanem - mówi prof. Janicki. - Jeździmy tam, by oddychać świeżym, górskim powietrzem, ale trzeba pamiętać, że w okresie zimowym ten rejon jest bardzo zanieczyszczony. Raczej trzeba by było stamtąd uciekać i to najlepiej gdzieś wysoko w góry, by spojrzeć na ten "kożuch” smogu nad Zakopanem. Stan powietrza może być jednym z czynników wpływających na długość i jakość życia - mówi prof. Janicki.

Sprawdź koniecznie:

Jesienią postaw na kolor... dla swojego noworodka. Zobacz najnowsze stylizacje

3. Długowieczność a miejsce zamieszkania

- Nie sposób zauważyć, że województwa, takie jak mazowieckie czy śląskie są po prostu najludniejszymi rejonami w Polsce, zatem siłą rzeczy tych stulatków będzie tam najwięcej. Z kolei województwa: zachodniopomorskie, podlaskie czy opolskie są najmniej ludne, więc tam ich będzie najmniej. Poza tym drugim czynnikiem jest kontekst historyczny. Społeczeństwo z dawnego zaboru rosyjskiego było znacznie starsze niż województwa Polski północno -zachodniej czy południowo-zachodniej - wyjaśnia prof. Wojciech Janicki.

- To też zostało silnie wzmocnione w okresie powojennym w związku z gigantycznymi falami migracji. Ludność z województw zachodnich przemieszczała się w kierunku Niemiec, a z kolei mieszkańcy wschodu zasiedlali zachód. To również może być jeden z kluczowych czynników wpływających na długość życia. Z pewnością nie ma jednej prawidłowości, która by mogła dać odpowiedź na długowieczność w określonym miejscu geograficznym w Polsce, jak również na świecie - dopowiada prof. Janicki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze