Trwa ładowanie...

W Japonii pacjenci, którzy mają kłopoty z pamięcią, noszą naklejki na paznokciach

Avatar placeholder
12.12.2016 18:08
W Japonii pacjenci, którzy mają kłopoty z pamięcią, noszą naklejki na paznokciach
W Japonii pacjenci, którzy mają kłopoty z pamięcią, noszą naklejki na paznokciach

Japońskie władze chcą pomóc osobom  cierpiącym na demencję. Seniorzy otrzymają kody QR, zawierające dane osobowe. Będą one umieszczone na palcach rąk i nóg, tak, by urzędnicy mogli je zeskanować i w ten sposób uzyskać informacje o seniorze.

1. Wszystkie informacje w jednym kodzie

Firma Iruma opracowała system tagowania członków społeczeństwa, który pomoże ich odnaleźć, jeżeli się zgubią. W jednocentymetrowej, kwadratowej naklejce umieszczono adres, numer telefonu oraz numer identyfikacyjny niepowtarzalny dla każdego użytkownika.

Wszystko to jest umieszone w kodzie QR. Bezpłatna usługa ruszyła w tym miesiącu i to pierwsza taka inicjatywa w Japonii.

Niewielki kod pomoże odnaleźć zagubionych członków rodziny
Niewielki kod pomoże odnaleźć zagubionych członków rodziny (Skutterstock)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Zgodnie z informacją przekazaną przez firmę Iruma, inicjatywa, która wykorzystuje system kodów QR, została powołana, aby pomóc odnaleźć zagubionych członków rodziny, cierpiących na zaniki pamięci.

Technologia ta pozwala policji uzyskać szczegółowe informacje w lokalnym ratuszu  danej osobie, wraz z numerami telefonów kontaktowych i danymi osobowymi, po prostu poprzez zeskanowanie kodu.

Urzędnik powiedział agencji informacyjnej AFP, że ta nowa metoda jest wielką zaletą. "Istnieją już nalepki identyfikacyjne na ubrania lub buty, ale chorzy na demencję nie zawsze mają na sobie te rzeczy".

Te wodoodporne naklejki, które pozostają na paznokciach średnio przez dwa tygodnie, mogą być bardziej dyskretne, niż gdyby znajdowały się na innych przedmiotach, takich jak plakietki, ponieważ mogą one być przylepione do paznokci i noszone pod skarpetkami.

Japonia stoi w obliczu problemu starzejącego się społeczeństwa, ponad jedna czwarta obywateli tego kraju jest w wieku 65 lat lub więcej. Ta liczba ma wzrosnąć do 40% do roku 2055, a oczekuje się, że populacja skurczy się od obecnej 127 milionów do 90 milionów.

Zobacz także

2. Utratom pamięci można zapobiegać

Pogarszanie się pamięci i koncentracji jest związane z wiekiem. Neurony z czasem obumierają i n ich miejsce nie powstają nowe, toteż wydolność mózgu z czasem spada. Wpływ na ten stan mają również choroby (np. choroba Alzheimera), czy stosowanie niektórych leków.

Dość często u osób starszych pojawiają sie problemy z pamięcią krótkotrwałą, podczas gdy pamięć długotrwała funkcjonuje prawidłowo. Objawia się to tym, że seniorzy mają problem z zapamiętywaniem nowych informacji, koncentracją, nie pamiętają, o czym dopiero co rozmawiały, albo co się stało przed chwilą.

Jak można pomóc osobom starszym? Bardzo ważne są ćwiczenia fizyczne, ponieważ dobrze dotleniony mózg lepiej pracuje. Wydajność umysłu poprawia również wypoczynek oraz zdrowy sen.

W tych miejscach ludzie dożywają późnej starości
W tych miejscach ludzie dożywają późnej starości [6 zdjęć]

Na mapie świata istnieje pięć najzdrowszych punktów. To tak zwane Blue Zones – Niebieskie Strefy Długowieczności.

zobacz galerię

Ludzie lepiej przyswajają informacje, gdy są spokojni i zrelaksowani, stres negatywnie wpływa na ten proces. Oprócz ćwiczeń fizycznych, warto wykonywać również ćwiczenia umysłowe, np. grać w gry pamięciowe, rozwiązywać krzyżówki czy sudoku.

Osoba, która chce poprawić swoją pamięć powinna również stosować właściwą dietę: jeść dużo ryb, orzechów, ciemnego pieczywa, warzyw i owoców.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze