Trwa ładowanie...

Przez ostatnie czterdzieści lat podwoiła się liczba przypadków wysokiego ciśnienia krwi

Avatar placeholder
18.11.2016 11:31
Przez ostatnie czterdzieści lat podwoiła się liczba przypadków wysokiego ciśnienia krwi
Przez ostatnie czterdzieści lat podwoiła się liczba przypadków wysokiego ciśnienia krwi

Największe badanie tego rodzaju pokazuje, że w ciągu ostatnich czterech dekad liczba ludzi z wysokim ciśnieniem krwi niemal podwoiła się. Międzynarodowemu zespołowi badawczemu udało się także ukazać ogromny kontrast w tej kwestii między krajami bogatymi i biednymi.

Badanie opublikowane w czasopiśmie "The Lancet" wykazało, że liczba osób żyjących z wysokim ciśnieniem krwi lub nadciśnieniem na całym świecie wzrosła z 594 milionów w 1975 roku do ponad 1,1 miliarda w 2015 roku, głównie ze względu na rosnącą liczbę ludności i starzenie się społeczeństwa.

Jednakże, podczas gdy średnie ciśnienie krwi jest wysokie i nadal rośnie w krajach mniej zamożnych, zwłaszcza w południowej Azji i Afryce subsaharyjskiej, to spadło do rekordowo niskiego poziomu w krajach o wysokich dochodach, takich jak Kanada, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Autorzy twierdzą, że przyczyny tych różnic nie są znane, ale sugerują, że głównym czynnikiem może być lepsze zdrowie i zbilansowana dieta mieszkańców krajów bogatych.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Wysokie ciśnienie krwi nie jest już problemem wyłącznie bogatych krajów
Wysokie ciśnienie krwi nie jest już problemem wyłącznie bogatych krajów (Shutterstock)

Wczesna diagnoza i skuteczniejsza kontrola nadciśnienia tętniczego są również bardziej prawdopodobne w bogatszych krajach. Czynniki te przyczyniają się również do zmniejszenia otyłości, która w znaczący sposób przyczynia się do wzrostu ciśnienia.

Majid Ezzati, starszy autor badania i profesor w Szkole Zdrowia Publicznego w Imperial College w Londynie, sugeruje, że żywienie w dzieciństwie może być kolejną przyczyną rozwoju nadciśnienia.

"Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że złe odżywianie we wczesnych latach życia zwiększa ryzyko wysokiego ciśnienia krwi w dorosłości, co może wyjaśniać narastający problem w krajach biednych" - wyjaśnia.

Ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych ocenia się na podstawie dwóch parametrów mierzonych w milimetrach słupka rtęci (mmHg). Są to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe.

ZOBACZ TAKŻE:

Wysokie ciśnienie krwi jest zdefiniowane jako co najmniej 140 mmHg ciśnienia skurczowego i 90 mmHg rozkurczowego (140/90 mmHg).

Najnowsze badania sugerują, że ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba niedokrwienna serca i udar mózgu podwaja się przy każdym wzroście o 20 mmHg ciśnienia skurczowego lub o 10 mmHg rozkurczowego u osób w średnim wieku i starszych.

"Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka udaru mózgu oraz chorób serca i każdego roku zabija około 7,5 mln ludzi na całym świecie" - mówi prof. Ezzati.

Na wysokie ciśnienie wpływają dieta (na przykład spożywanie zbyt dużej ilości soli, a za małej owoców i warzyw), otyłość, brak aktywności fizycznej, a także czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza i ekspozycja na ołów.

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi

zobacz galerię

W ramach badań Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nawiązała współpracę z setkami naukowców z różnych krajów i przeanalizowała zmiany ciśnienia krwi w każdym państwie na świecie w latach 1975-2015.

Zebrano i przeanalizowano dane z prawie 1500 badań pomiarów populacyjnych, obejmujących łącznie 19 mln uczestników.

Z badań wynika również, że w większości krajów jest więcej mężczyzn z wysokim ciśnieniem niż kobiet. Na całym świecie występuje ono u 597 milionów mężczyzn i 529 mln kobiet.

Dane z 2015 roku pokazują, że ponad połowa dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi na świecie żyje w Azji, w tym 226 milionów w Chinach i 200 milionów w Indiach.

Nietypowe objawy nadciśnienia
Nietypowe objawy nadciśnienia [6 zdjęć]

Nadciśnienie nie wywołuje silnych i jednoznacznych objawów, dlatego często pozostaje niezdiagnozowane.

zobacz galerię

Prof. Ezzati mówi, że wysokie ciśnienie krwi nie jest już problemem bogatych krajów, a raczej tych biednych.

 

"Z badań wynika również, że prawdopodobnie WHO nie osiągnie swojego celu, aby zmniejszyć występowanie nadciśnienia tętniczego o 25 proc. do roku 2025, bez skutecznej polityki, która pozwoli najbiedniejszym krajom i ludziom wprowadzić zdrowy sposób odżywiania się, a zwłaszcza ograniczyć sól,  wprowadzić do diety warzywa i owoce, a także poprawić szybkość wykrywania i skuteczność terapii lekami obniżającymi ciśnienie krwi" - dodaje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze