Trwa ładowanie...

W przychodni, w sklepie, w banku – plastikowe ścianki. Zamiast zatrzymywać wirusa, mogą sprzyjać jego rozprzestrzenianiu

 Karolina Rozmus
24.08.2021 15:36
W przychodni, w sklepie w banku – plastikowe ścianki. Zamiast zatrzymywać wirusa, mogą sprzyjać jego rozprzestrzenianiu
W przychodni, w sklepie w banku – plastikowe ścianki. Zamiast zatrzymywać wirusa, mogą sprzyjać jego rozprzestrzenianiu (GettyImages)

Są wszędzie – stały się nieodzownym elementem infrastruktury miejsc przestrzeni publicznej. W przychodni, w sklepie, w banku, u kosmetyczki – plastikowe bariery, niekiedy w postaci kurtyn oddzielających jedną osobę od drugiej. W założeniu mają zmniejszać ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2, w rzeczywistości mogą działać odwrotnie – zwiększając ryzyko zakażenia.

spis treści

1. "Martwe strefy"

Plastikowe kurtyny, przepierzenia, ścianki są stałym elementem wielu miejsc w przestrzeni publicznej. W szpitalach, przychodniach, bankach, restauracjach i w sklepach oddzielają jedną osobę od drugiej, pełniąc funkcję podobną do maseczek. Mają minimalizować transmisję wirusa SARS-CoV-2. Czy są skuteczne? Badacze sądzą, że nie do końca.

Bariery mają niwelować kontakt z SARS-CoV-2
Bariery mają niwelować kontakt z SARS-CoV-2 (Getty Images)
Zobacz film: "Szczepionka firmy Pfizer z certyfikacją FDA. "Potwierdzona skuteczność i bezpieczeństwo""

Jak powiedziała w rozmowie z NY Times prof. inżynierii lądowej Linsey Marr, specjalista w zakresie przenoszenia wirusów drogą powietrzną, nanotechnologii i jakości powietrza, ścianki z PCV w klasach szkolnych zakłócają wentylację powietrza i prowadzą do nagromadzenia się dużych ładunków wirusa.

Porównała transmisję wirusa SARS-CoV-2 do dymu papierosowego – jej zdaniem przykład ten idealnie obrazuje w tym wypadku skuteczność ścianek działowych. Dym papierosowy bez problemu przez nie przenika, choć dla osoby chronionej barierą dotrze później niż do osób będących po tej samej stronie ekranu, co palacz.

2. Kiedy ścianki z PCV są skuteczne?

Zdaniem badaczki tego typu zabezpieczenia mogą być skuteczne, choć to zależy od wielu zmiennych. Przede wszystkim na pleksiglasowych ściankach osadzają się duże krople, które wyrzucamy z siebie w trakcie takich czynności, jak kichanie czy kaszel.

Krople z uwagi na swoją wielkość pod wpływem grawitacji opadają, tymczasem SARS-CoV-2 przenosi się w dużej mierze za sprawą niewidocznych gołym okiem aerozoli.

3. Sprzyjają transmisji wirusa?

Kilka niezależnych badań potwierdziło, że plastikowe ścianki działowe mogą więc nie tylko nie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa, ale wręcz zwiększać ryzyko zakażenia.

Brytyjscy naukowcy z Environmental Modelling Group (EMG) przeprowadzili badanie oceny skuteczności ekranów z PCV w konkretnych sytuacjach. Potwierdziło ono, że cząsteczki patogenu zatrzymują się na tej barierze, gdy chora kaszle lub kicha, również za sprawą impetu, z jakim uderzają przeszkodę.

Jednak w przypadku gdy zainfekowany mówi, cząsteczki wirusa unoszą się wokół niego swobodnie. Nie osadzają się zatem na ściance ochronnej. Co więcej, mieszają się z cząsteczkami powietrza i pozostają w pomieszczeniu przez co najmniej kilka minut. Stanowią zagrożenie zarówno dla chronionego potencjalnie pracownika banku czy przychodni lub sklepu, jak i dla kolejnych osób, które znajdą się w pomieszczeniu.

Prof. Catherine Noaks, specjalizująca się w infekcjach przenoszonych drogą powietrzną, powiedziała NY Times, że "oznacza to, że jeśli ludzie wchodzą w interakcję dłużej niż kilka minut, prawdopodobnie będą narażeni na wirusa mimo ekranu ochronnego".

4. Co w zamian?

W świetle zbliżającego się rozpoczęcia roku szkolnego badacze zgodnie twierdzą, że potrzeba kolejnych badań, by z całą mocą stwierdzić, że ekrany nie są skutecznym zabezpieczeniem przed rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.

Podkreślają jednak, że wciąż najlepszym sposobem ochrony przed infekcją spowodowaną nowym koronawirusem jest zaszczepienie się, zachowanie dystansu społecznego, prawidłowe noszenie maseczek, a także – co jest szczególnie istotne w kontekście szkolnych klas – wietrzenie pomieszczeń lub stosowanie mechanicznej wentylacji z wykorzystaniem filtrów HEPA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze