Trwa ładowanie...

W tych krajach będziesz żył najdłużej

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza średnia długość życia w dobrym zdrowiu wzrosła o ponad 6 lat. Szacuje się, że dzieci, które urodziły się w 2013 roku doczekają 71. roku życia. Czy to oznacza, że globalne społeczeństwo jest coraz zdrowsze? W których krajach można cieszyć się najdłuższym i najzdrowszym życiem?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Jak mieć zdrowsze serce?
Jak mieć zdrowsze serce? [9 zdjęć]

Badania wykazały, że wśród osób, które nie spożywały wielu tłuszczów nasyconych, te, które jadły więcej...

zobacz galerię

1. Dłuższe życie, ale czy zdrowsze?

Badacze z Uniwersytetu w Seattle przeanalizowali dane zebrane ze 188 krajów. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „The Lancet”.

Naukowcy obliczyli dla każdego kraju tzw. wskaźnik DALY (lata życia skorygowane niesprawnością), który wyraża łącznie lata życia utracone wskutek przedwczesnej śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu w wyniku urazu lub choroby. DALY stosuje się do określenia stanu zdrowia danego społeczeństwa. Jedno DALY równa się jednemu utraconemu rokowi życia w zdrowiu. Dla każdego kraju wyznaczono też tzw. oczekiwaną długość życia w zdrowiu (HALE).

Jak podkreślają autorzy raportu, w latach 1990-2013 wyraźnie wzrosła oczekiwana długość życia nowo rodzących się osób – średnio o nieco ponad 6 lat (z nieco ponad 65 lat do 71,5 roku). Jednak ludzie dłużej żyją z różnymi chorobami przewlekłymi i w niepełnosprawności, dlatego wzrost HALE w badanym okresie jest nieco mniejszy i wynosi niecałe 5,5 roku (z blisko 57 lat do nieco ponad 62 lat).

Wskaźniki te rośną na całym świecie, nawet wśród mieszkańców ubogich krajów. Ale dlatego, że żyjemy dłużej, przez więcej czasu musimy mierzyć się z chorobami utrudniającymi normalne funkcjonowanie. Jakimi? Według danych najwięcej osób na świecie dotykają choroby serca, udar mózgu oraz infekcje dolnych dróg oddechowych. Poważnym problemem są też bóle kręgosłupa oraz karku.

Ubytek zdrowia zależy od płci. Mężczyźni częściej doświadczają urazów podczas wypadków drogowych, a na zdrowie kobiet często wpływają zaburzenia natury psychicznej, np. depresja. Chociaż to choroby serca są główną przyczyną utraty zdrowia, to w najszybszym tempie przybywa osób zarażonych HIV. Od 1990 roku o ponad 340 proc. wzrosła zachorowalność z powodu zakażenia tym wirusem.

Profesor Theo Vos, autor badań, twierdzi, że żyjemy dłużej, ponieważ wiemy coraz więcej o zdrowiu i mamy lepszą opiekę medyczną. Podkreśla, że teraz należy się skupić na profilaktyce, czyli metodach zapobiegania groźnym schorzeniom. Dzięki temu będziemy cieszyć się lepszą kondycją, sprawnością i samopoczuciem w podeszłym wieku.

2. Gdzie dożyjesz setki?

Dane zebrane przez naukowców z Seattle pozwoliły na stworzenie listy krajów, w których mieszkańcy żyją długo i mają najmniej problemów ze zdrowiem. Na szczycie rankingu znajduje się Japonia. W ojczyźnie sushi średnia oczekiwana długość życia wynosi 73 lata. Tuż za Japonią znalazły się: Singapur, Andora, Islandia, Cypr i Izrael. Na zdrowie nie narzekają też Francuzi, Włosi, obywatele Korei Południowej oraz Kanady.

Wśród krajów, w których średnia długość zdrowego życia była najniższa, znalazły się państwa afrykańskie. Liderem w niechlubnym rankingu zostało Lesotho, w którym przewidywana długość życia wynosi zaledwie 42 lata. W ostatniej dziesiątce znalazły się też: Suazi, Republika Środkowoafrykańska, Gwinea Bissau, Zimbabwe, Mozambik, Afganistan, Czad, Sudan Południowy i Zambia.

Wpływ na długość życia i stan zdrowia ma wiele różnych czynników socjodemograficznych. Wśród nich ważny jest dochód na osobę, poziom szkolnictwa, wielkość populacji danego kraju czy wskaźnik urodzeń. Zależy ono również od uwarunkowań genetycznych, prowadzonego stylu życia, diety, stosowania używek. Wszystko to składa się na ogólny obraz stanu zdrowia mieszkańców danego regionu.

W sprawozdaniu z najnowszego  raportu nie znalazły się szczegółowe dane dotyczące Polski. Aktualnie średnia rzeczywista, a nie przewidywana długość życia w naszym kraju to 76 lat.

Jakie są wasze sposoby na zachowanie zdrowia? Podzielcie się nimi w komenatarzach na forum

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.