Trwa ładowanie...

W Zabrzu przeprowadzono jednoczesny przeszczep płuc i wątroby. To pierwsza taka operacja w Polsce

W Zabrzu przeprowadzono pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep płuc i wątroby. Pacjentem był 21-letni mężczyzna chory na mukowiscydozę.

1. W Zabrzu przeprowadzono jednoczesny przeszczep płuc i wątroby

Chirurdzy ze Szpitala Klinicznego im. Mielęckiego w Katowicach wraz z kardiochirurgami ze Śląskiego Centrum Chorób Serca przeprowadzili w Zabrzu skomplikowaną, 14-godzinną operację 11 września 2019 r., ale informację o tym, że zakończyła się sukcesem podano dopiero w połowie października.

Pacjentem był 21-letni mężczyzna chory na mukowiscydozę, u którego schorzenie doprowadziło do nieodwracalnego uszkodzenie płuc i wątroby. Jednoczesny przeszczep tych narządów był więc dla niego jedyną szansą na przeżycie.

Zobacz film: "Ile kosztują leki po przeszczepie?"

Organy do transplantacji były pobrane od jednego dawcy. Nie były zbyt duże, ponieważ chorzy na mukowiscydozę są zwykle drobnej postury. Winne są temu zaburzenia metaboliczne.

Najpierw zespół pod kierunkiem dr. Roberta Króla przeszczepił wątrobę. Potem zespół pod kierunkiem dr. hab. Marka Ochmana przeszczepił obydwa płuca. Ten przeszczep odbył się przez szparę w żebrach.

Pacjent miesiąc po operacji jest już w bardzo dobrej formie i niedługo opuści szpital.

W Polsce to pierwsza taka operacja. Na świecie przeprowadzono już ok. 80 jednoczesnych przeszczepów wątroby i płuc.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

zobacz galerię

2. Mukowiscydoza – co to za choroba?

Mukowiscydoza, inaczej zwłóknienie torbielowate, to choroba o podłożu genetycznym. W jej przebiegu organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia głównie w układzie oddechowym, pokarmowym i rozrodczym.

Najgorzej jest w przypadku płuc, w których zalega coraz więcej gęstej wydzielin. W konsekwencji chory się dusi, pojawiają się nawracające infekcje płuc, prowadzące do ich włóknienia i niewydolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza